TRANSKRYPCJA VIDEO
Dla tego filmu nie wygenerowano opisu.
Dzień dobry, nazywam się Dziśek Piotr i pokażę Państwu przygotowanie przez tego przypadku infelitacji nawigowanej z wykorzystaniem oprogramowania DDS Pro. Praca w programie zaczynamy od wczytania tomografii pacjenta. Aby to zrobić wybieramy File, Import, Import Dicom Files. Wskazujemy katalog zabierający tomografię, otwieramy go, naciskamy Import. Program wczytuje tomografię pacjenta, wyświetla przekrojki, oraz wizulację 3D. Następnym krokiem będzie wczytanie skanu pacjenta. Zależy od tego czy planujemy implantację w szczęce czy w żuchwie, wybieramy odpowiedni skan. W tym wypadku będzie to implantacja w szczęce zęba 2. 5. Aby zaimportować skan podobnie jak z tomografią, wybieramy File, Import, wybieramy Import Maxilla 3D Model File, wskazujemy odpowiedni plik na komputerze i otwieramy. Program wczytał skan pacjenta, ale jak widzimy jest on niepoprawnie spocjony w względem tomografii.
Aby poprawić jego pozycja, przechodzimy do zakładki w superi pozycji. Z grubsza ustawiamy taki sam widok na dolnym jak i na górnym oknie. Opcjonalnie możemy włączyć funkcję pozwalającą na poruszanie obydwoma widokami jednocześnie. Wskazujemy parę punktów. Program automatycznie będzie nam obracał widoki. Wskazujemy drugą parę punktów oraz trzecią parę punktów. Staramy robić się to jak najdokładniej, aby w późniejszym etapie mieć mniej pracy. Na widoku 3D program pokazuje jak został nałożony skan na tomografię. Jeżeli jesteśmy zadowoleni z efektu, zatwierdzamy pracę i przechodzimy do zakładki. Teraz włączymy wyświetlanie obrysu skanu pacenta na przekoreaktor grafii. Sprawdzamy czy skan został poprawnie spocjonywany. Jeżeli nie, musimy zmienić jego pozycję. Aby to zrobić, przechodzimy do zakładki obiekty 3D. Zaznaczamy piek, który chcemy poruszyć.
W tym wypadku mamy tylko jeden. Korzystając z zestawów narzędzi do rotacji, przesuwania, rozwiązania punktu obrotu, zmieniamy pozycję skanu względem tomografii. Jest to bardzo ważna czynność, ponieważ jeżeli źle spozycjonujemy skan pacenta względem tomografii, szablon oczywiście będzie na pacenta pasował, aczkolwiek ułożenie implantu nie będzie zgodne z założonym projektem. Tak jak wspomniałem, korzystając z narzędzi do przesuwania obraz rotacji, staramy się dopasować skan do tomografii w sposób jak najbardziej dokładny. Warto poświęcić kilka minut na poprawne spozyskowanie, ponieważ tak jak mówiłem, jest to kluczowe dla dalszej precyzji pracy. Kiedy spozyskujemy skan względem tomografii, jesteśmy pewni, że jest to zrobione poprawnie. Zatwierdzamy zmiana. Opcjonalnie możemy zablokować możliwość poruszania skanem pacenta tak, abyśmy go przypadkowo nie przesunęli.
Możemy w tym momencie wyłączyć obrysy na przekrojach. Następnym krokiem będzie ustawienie krzywej panoramicznej, która posłuży nam do widoku krzywy panoramicznej, jak również do wygenerowania raportu. Aby to zrobić wybieramy krzywą panoramiczną dla szczęki, klikamy OK. Za pomocą manipulatorów zielonych i czerwonych ustawiamy kształt krzywej. Zielone służą do ustawiania kształtu, natomiast czerwone służą do zmiany położenia oznaczeń zębów, tak aby odpowiadały faktycznym zębom na tomografii. W tym momencie możemy przejść do ustawiania pozycji implantu. Dla wygody wyłączę wizualy 3D, zostawię sam skan pacenta, tak aby lepiej było widać gdzie wypada przedłużenie osi implantu. Dodawanie implantu. Aby to zrobić możemy na krzywej, którą wstawiliśmy, dwukrotnie kliknąć w oznaczenie zębak w miejsce którego chcemy wstawić implant.
Wyszukujemy odpowiedni implant, który nas interesuje. W tym wypadku będzie to implant Alphabio z serii Neo o długości 10 mm i szerokości 4,2 mm. Wybieramy implant, który nas interesuje, klikamy Use Implant, program automatycznie wstawi implant do programu. Następnie możemy wyłączyć wyświetlenie krzywej panoramicznej tak aby nie zakłócała nam widoku. Ustawiamy sobie widoki tak aby było nam jak najwygodniej i zaczynamy polscymywanie. Implant polscymujemy łapiąc go na środku możemy go przesunąć, natomiast na końcach mamy możliwość rotowania. W zakładce implanty mamy wyszczególniony nasz implant, który wczytaliśmy do projektu. Mamy też ikonkę, która pozwala nam wycentrować implant na tomografię. Zostanie on ustawiony w widoki przekroju, zostaną ustawione w osi implantu. Pomaga to przy polscymowaniu.
Jest również opcja automatycznego obracania, aczkolwiek ja preferuję robić to manualnie. Na widoku 3D mamy przedłużenie osi implantu, która pomaga nam w poprawce polscymowaniu. Gdybyathan aí Gregg nie przem senseinhipe yang foku 장 Kiedy stwierdzimy, że polica implantu jest poprawna, tak samo jak w przypadku skonu pacjenta, mamy możliwość zablokowania implantu tak, aby nim przypadkiem nie poruszyć. Po ustawieniu implantu możemy przejść do pojedynczego okna z widokiem 3D, aby dodać tuleje i stworzyć szablon. Aby dodać tuleje do implantu, na liście implantów, jaka bym prawie wszystkim myszy, wybieramy Add Insert. Na liście tulei wyszukujemy tuleje, która nas interesuje. W tym wypadku będzie to tuleja szeroka dla systemu Alfabio. Tuleja automatycznie ustawia się na odpowiedniej wysokości dla zadanego implantu.
Następnym krokiem będzie stworzenie szablonu. Szablon tworzymy w zakładce nazwie Drill Guide. Wybieramy Custom Drill Guide. Wskazujemy trzy punkty, które pozwolą na stworzenie płaszczyzdy prostopadle do której będziemy zakładali szablon. Następnie wybieramy zakres jaki chcielibyśmy, aby nasz szablon obejmował. Po wskazaniu punktów dla szablonu klikamy Create i szablon zostaje stworzony. Oglądamy czy jest taki jaki chcieliśmy. Jeżeli wszystko się zgadza możemy przystąpić do dodania otworów inspekcyjnych. Mamy do wyboru otwory wycinane za pomocą kuli, prostopadło ścianu i cylindra. Ja wybiorę otwory o kształcie kuli rozmiarze 8 mm. Po dodaniu otworów wycinamy je w szablonie. Mamy gotowy szablon, który nadaje się do druku. Ostatnim etapem będzie wydrukowanie go, założenie tulei, stylizacja i oczywiście zabieg.
Kolejnym krokiem, ostatnim, który chciałem dzisiaj pokazać będzie stworzenie raportu, który pozwoli nam na stworzenie dokumentacji. W tym celu wybramy File, Print, Print Drill Guide Report. Wpisujemy nazwę pacjenta, zaznaczamy że stworzyliśmy krzywą patriomiczną i klikamy Print. I to rozwija nam raport, który zawiera zdjęcia szablonu założonego na skan pacjenta, rysunek techniczny, jak również wszystkie informacje na temat implantu jak i użytej tulei. Dziękuję Państwu bardzo za poświęcony czas. .