TRANSKRYPCJA VIDEO
Dla tego filmu nie wygenerowano opisu.
koncentrujemy się na rozwiązaniu problemu niskiej ilości ładowarek dla samochodów elektryczny. Jest niewiele asetów, które pozwalają przechować wartość takie jak złoto, srebro, według mnie bitcoin Witam bardzo serdecznie. Dzisiaj moimi gośćmi są Dominik Skrobacz i Greg Sikora z projektu Change for Energy. Cześć panowie Cześć, witam Tematyka dzisiaj będzie oczywiście kroczyć w tematach energetycznych. Będziemy rozmawiać o tym, co tam w projekcie, co u walidatorów. To są fajne inicjatywy. Jest trochę rzeczy związanych też z funkcjonalnością dla aut elektrycznych i pewnie to będzie coś takiego takie rzeczy powiedzmy gdzieś tam nadchodzące konferencje i inne ważne wydarzenia, ale zanim dojdziemy do samego projektu to ostatnio sporo się dzieje w ogóle na rynku.
Dużo się dzieje na rynku tym poza krypto, co ma wpływ na rynek. Krypto upadają, banki w Stanach Zjednoczonych, bailouty, dodruk. No i to oczywiście ma jakiś, nie wiem czy chwilowy, czy nie chwilowy wpływ na rynki.
I tu pytanie do Was panowie, jak to widzicie w ogóle, jeżeli chodzi o zachowanie się rynków finansowych i kryzysów? i do zobaczenia w kolejnym odcinku Co tu, czego wy się spodziewacie, jeżeli chodzi o nasze nadchodzące miesiące? Czy my już mamy hossę, czy to jest jakaś zmyła? Greg może, może zaczniesz Szczerze mówiąc zastanawiam się od czego zacząć, bo z jednej strony, bo tak, upadki banków to jest taki temat, który według mnie to jest jakiś sposób na przygotowanie społeczeństwa do wdrożenia pełnowymiarowego CBT żeby uratować ludzi przed tym, że obecny system finansowy upada. No tam są różne dyskusje odnośnie tego, że duże banki przejmują małe, ludzie będą się bali trzymać pieniędzy w małych bankach, które będą upadały itd.
Z drugiej strony ja jestem zadowolony, że Ja jestem Bitcoin Maxi, wierzę w Bitcoina Jeee i uważam, że to jest jeden ze sposobów na to, żeby w jakiś sposób znaleźć niezależność finansową. Ta sytuacja, która teraz była, w jakiś sposób dodała kolejną cegiełkę do tego, o czym myślę Jest niewiele asetów, które pozwalają przechować wartość, takie jak złoto, srebro, według mnie Bitcoin. No i tutaj tak naprawdę taki komentarz z mojej strony. Okej, to ja tu się zgadzam, Bitcoin miał swoją chwilę i pokazał to tą moc. Ciekawe jak długo to to pociągnie, no bo w sumie no trochę takim hedżem okazuje się być.
Znowu mamy jakby tę próbkę kilku kilku dni, no ale to jest to czegośmy po Bitcoinie oczekiwali. Przepraszam ja tylko jeden komentarz, bo ty zwracasz uwagę na to, że na jeden bardzo ważny czynnik, na który niewiele osób zwraca uwagę, to jest to, że cały czas nam rośnie hashrate. Mamy ATH. No i teraz pytanie jest, dlaczego tak się dzieje? No i każdy powinien zrobić analizę, sobie odpowiedzieć na to pytanie No dokładnie, wydaje mi się, że ta technologia i te bebeszki czasami potrafią sporo, sporo powiedzieć. U Was też jest dużo walidatorów i też fajnie cała ta centralizacja wygląda, ale do tego dojdziemy. Jeszcze chciałbym poznać tutaj opinię Dominika.
Dominik, czy Ciebie jakoś, czy się obawiasz tej sytuacji? na rynkach finansowych, nie tylko w kontekście krypto, ale ogólnie gospodarki tutaj w Polsce. Wiem, że macie też plany związane z Unią Europejską i szerzej. Czy obawiasz się tego, co się dzieje w Stanach, że to może jakoś tutaj przeszkodzić gospodarce albo może wręcz projektowi? Jeżeli chodzi o banki, to raczej należy podejść do typu krajów, o których bankach mówimy. Co innego banki w Stanach, co innego banki w Szwajcarii, a co innego banki w Unii Europejskiej. Jest całkowicie inne podejście takich komisji nadzoru finansowego w poszczególnych krajach i inne podejście rynków.
To, że banki bankrutują i powstają nowe banki, jest to też częścią cyklu, który widzimy już od początku XIX wieku Ja bym był bardziej ostrożny o zwróżeniu, że system globalny finansowy padnie i Bitcoin nam naraz przejmie kontrolę nad światem, no bo po prostu tak nie będzie. Aczkolwiek jestem tak jak wy, wierzę w cyfrową cyfrowe przytrzymywanie wartości. Jest to jeden z modeli, który jak widzimy rozwija się od lat Zobaczymy, tak? Nie czuję się też jakby na siłach definiować na poziomie makroekonomii, bo to nie jest moja specjalizacja Jasne, ja tu tutaj pytam o luźną spekulację, oczywiście taką zaczepną, jak was mam panowie, to chciałem poznać opinię, ale rzecz jasna nie znamy przyszłości i z chęcią i z ekscytacją ją obserwuję.
Obserwuję również to, co się dzieje u was w projekcie Ostatnio przechodziłem przez Waszego pickdecka, który jest moim zdaniem bardzo fajny. O tyle fajny, że mam wrażenie, że dopiero po nim część osób się odezwało i a, to ja teraz dopiero zatrybiłem z tym projektem o co tu chodzi. On pozwala pewne rzeczy zrobić rzeczy poukładać w logiczny sposób. I mam też parę pytań takich związanych z tym pitch deckiem. Znaczy ogólnie być może z wizją, z przyszłością projektu, bo tam jest sporo ciekawostek, że tak powiem, z tego materiału można było wyczyścić Między innymi nadchodzące jakieś funkcjonalności. Jesteśmy gdzieś w przededniu, tak wygląda przynajmniej z materiałów, funkcjonalności dla aut elektrycznych, ładowania aut elektrycznych.
Dominik, mógłbyś może trochę zdradzić, co tam się będzie działo w projekcie, w kontekście? elektryczne samochody i kiedy ewentualnie Tak, to żeby porozmawiać o wyelectricach i custom, żebym rozpoczął od eventów, z którymi ta elektromobilność jest związana. My bierzemy udział w takim programie fundacji BMW no która organizuje taki program, program europejski rozwoju miast w kierunku cyfrowym. W Polsce jest to robione w Mińsku Mazowieckim. Takich miast w całej Europie jest 12. Mińsk Mazowiecki został wybrany w tym celu. My jesteśmy jednym z członków tego programu. I w ramach Mińska Mazowieckiego jest realizowany projekt, projekt pod tytułem Blockchain City.
W ramach tego projektu, jako projekt blockchainowy rozwiązujemy problem, niskiej ilości rozwiązujemy, koncentrujemy się na rozwiązaniu problemu niskiej ilości ładowarek dla samochodów elektrycznych Na ziemię Ogólny problem jajka i kury, że jeżeli chcemy iść w kierunku czystego transportu opartego o samochody elektryczne, no to potrzeba nam dużej ilości ładowarek. I tego nam brakuje. Mamy w tym momencie jakieś 13 samochodów, pomimo tego, że mało na świecie na jedną ładowarkę dostępną publicznie. Nasz pomysł opiera się na rozpoczął się tak naprawdę pomysł od sąsiedzkiej wymiany, udostępnianiu ładowarek między sobą i rozliczaniu się między sobą, między sąsiadami. Szczególnie to miało znaczenie w kontekście i łączyło się ze spółdzielniami energetycznymi, o których dużo wcześniej mówiliśmy wcześniej rozmawialiśmy.
No tak powstał pomysł, no i on się rozwija w kierunku wyjścia również na relacje B2B No ale to jest jakby cel. I na winnic mazowiecki robimy właśnie taki socket sharing dla ładowarek dostępnych publicznie, za które ładowanie energii będzie można zapłacić To kanał OK, to ciekawe. A jakimi dogonami? No na razie to będą tokeny C4, ale w ramach kolejnych kroków mamy zaplanowaną integrację z pierwszym aspektem tokenów zarówno z sieci ETH jak i pozostałej części ekosystemu kosmos Ok, czyli rozumiem, że będzie możliwość płacenia też jakimiś stablecoinami np. z Ethereum, czy być może przyszłymi stablecoinami z Cosmosu, takie rzeczy? Tak.
A mam pytanie, a fiaty też są gdzieś tam na stopę w planach waszych? nie dotyczy Tak, fiaty są również w planach, czyli takie wejście bezpośrednio przez płatności z bramek Między innymi mamy współpracę z innymi projektami, tutaj z Aritenem w tym momencie pracujemy na, na, na, na, na, na stworzeniu tej klasy rozwiązania, które pozwalałoby zapłacić bezpośrednio np.
Blikiem Ok, ale to jest tak, żebym lepiej zrozumiał, dowolna osoba, która podjedzie autem elektrycznym, będzie mogła skorzystać, doładować sobie to auto i zapłacić? Czy to tylko w ramach tej spółdzielni energetycznej? Dowolna osoba będzie mogła tam podjechać, bo posiadając teraz aplikacji, która jest zintegrowana u nas, będzie z portfelem mobilnym ee, sikori będzie mogła podjechać, zamówić swoje ładowanie i zapłacić za naładowanie swojego samochodu w określonej ilości NME. Okej, znaczy to jest myślę, że bardzo ciekawy case. No na pewno dodajesz użyteczności samemu C4e, jeżeli mówisz, że tym będzie można płacić. Natomiast ja się zastanawiam, czy tutaj nie ma jakichś takich regulacyjnych obostrzeń? które zabraniałyby np.
od sprzedaży, bo to jest chyba swoistego rodzaju odsprzedaż energii na zewnątrz spółdzielnie energetycznej, czy to jest jakby wszystko compliant? Oczywiście, że na sprzedaż energii potrzeba mieć licencje w Polsce i jest to pewne wyzwanie, ale my chcemy dać możliwość świadczenia usługi udostępnienia ładowarki My się koncentrujemy na czymś takim, więc to płatność będzie za usługę ładowania Nie no, sprzedaży NRG. Zakładamy, że nikt marżyć na NRG nie będzie robił Czyli jakieś tam obejście do tego, żeby to mogło działać w ramach regulacji prawnych udało Wam się wykminić i rozumiem, że prototyp tego niebawem zobaczymy Tak, będziemy to przedstawiać na Mińsku Mazowieckim, w ramach tego projektu, a później planujemy się pokazać na konferencji Gateway wprawne.
To jest konferencja organizowana przez Rocketway Rockaway, przepraszam, w ramach ekosystemu Kosmos. No i tam już będziemy pokazywać rozszerzony nasz produkt Produkt jest przez cały czas stworzony, my jesteśmy projektem w rozwoju jeszcze, szczególnie w nowych przestrzeniach. Mamy oczywiście część działającą komercyjnie, ale my przez cały czas budujemy, jesteśmy projektem budującym, więc trzeba się spodziewać coraz to nowych funkcjonalności z czasem.
W ogóle mamy zaplanowane można powiedzieć do końca roku Dziękuję Super, to jest taka realna użyteczność, którą gdzieś tam będzie można już zacząć stosować i zapewne rolloutować też na jakieś szersze obszary, czy to na razie mówimy tylko i wyłącznie w kontekście prototypowania? Nie, nie, znaczy my w tym momencie jesteśmy, no to jest faza, tak my jej budujemy, więc jesteśmy w fazie prototypu, rozbudowania funkcjonalności, testowania na testnecie i w kolejnym kroku wejścia na mainnet i tak dalej. No to to jest to jest jakby związane z procesem produkcji i oprogramowania. Nie można napisać czegoś, co na dziury rzucić na poważną platformę. No i później słuchaliśmy bardzo złych opinii, że jakość jest niska.
Jakość jest bardzo ważna, żeby jakość była dobra, to musi przejść przez rozsądny proces produkcji i weryfikacji zarówno poprzez nas, jak i komunity Super sprawa. Ja bym chciał jeszcze jedną rzecz zwrócić, czyli ten use case elektromobilności, to jest taki use case dla ludzi i przez ludzi. Bardzo trudno było, bardzo trudno, dużym wyzwaniem jest znalezienie takiego use case'u, który by też odwzorowywał rozumienie, zmianą decentralizację z perspektywy blockchainu i który też by adresował realne użycie blockchainu, nie tylko przelewanie samej wartości w sobie. Więc no to jest Ten sposób użycia konkretny, który ja tutaj narysowałem, jest naszym pierwotnym punktem wyjścia.
Jak już powiedziałem, my ewolujemy tą elektromobilność do dużo szerszej perspektywy poprzez współpracę zarówno z partnerami klasy B2B na Polskim i zagranicznym rynku Jasne, to może rozwinę tak jak ja to rozumiem dla ludzi i przez ludzi. Rozumiem, że dzisiaj jest problem z tym, że np. jadą gdzieś tam w trasę. Nie jestem w stanie naładować tego auta, bo nie ma powiedzmy dostatecznej ilości tych stacji do ładowania.
Natomiast jeżeli teraz potworzą się gdzieś na tym autu, to na obszarze Polski takie spółdzielnie energetyczne i w ramach tych spółdzielni one będą miały swój prąd i będą miały te gniazda do ładowania, to powinno się po prostu pojawić więcej możliwości ładowania, miejmy nadzieję, że też tanim prądem i powinno to jakby pomóc zatrybić też tam autem elektrycznym. Dobrze to popisać? To może ja jeszcze tutaj dodam, bo to jest story jeszcze za tym, co powiedziałaś, bo tak naprawdę nie tylko spółdzielnie, bo tak naprawdę my też mówimy o tym, że każdy, kto ma po prostu prąd zielony, Możesz sobie po prostu ładowarkę wystawić.
Bardzo często jest tak, że mając samochód elektryczny musisz kupić tą ładowarkę, więc to już jest jakiś koszt dla ciebie. Story się wzięło z tego, że jednym z naszych adwizorów, o których wspomniałem, jest Enrico. Ja się z nim spotkałem ostatnio Nie no, znaczy jakiś czas temu się z nim spotkałem i Enrico mówi tak Grzesiek, Grzesiek, ja mam Teslę Ja mam ładowarkę, mam fotowoltaikę No i ja na dzień dzisiejszy tą ładowarkę przedstawiłem sobie w tryb open, tak żeby każdy mógł się ładować. W jaki sposób ja mogę zmodyfizować ten mój prąd? No i zaczęliśmy właśnie kminić jak to zrobić.
I to był taki, wiesz, taki, wiesz, taki kamyczek, który zburzy wodę i tu właśnie fajnie Dominik powiedział, że to jest tak jakby przez ludzi dla ludzi. Ja jeszcze dodam to, że my tak jak chcemy zaadresować dwa obszary. Obszar Web3 nazwijmy to, czyli po prostu jeżeli masz token jakikolwiek czy krypto, to żebyś mógł po prostu zamienić Ethereum, Bitcoina, stablecoina na energię? i to jest swap, to nie jest sprzedaż, tylko to jest swap.
A z drugiej strony, żebyś po prostu mógł sobie blikiem karton doładować konto, tak jak w Skycashu albo w jakiejś innej aplikacji i po prostu zapłacić kredytami, które masz w tej aplikacji, żeby nie ściągać ludzi do do tego, żeby inwestowali w krypto, tylko po prostu, żeby skorzystali z usługi. Więc to są takie dwa obszary, tak żebyśmy też sobie zadredysowali, że to nie jest tylko dla kryptogików Mhm, okej, super.
Wspomniałeś aplikację, czy to jest związane z waszą mobilną aplikacją? W niej się takie funkcjonalności pojawią? Widzę, że na roadmapie ona gdzieś tam już dużymi krokami nadchodzi i tutaj pytanie właśnie takie może bardziej rozszerzając, co za funkcjonalności ten aplikacja ma? takiej aplikacji u was się będzie można spodziewać i czy jest to jakoś związane też z tym EVS Socket Sharingiem Tak, znaczy to jest generalnie aplikacja, która będzie częścią naszego ekosystemu i w niej chcielibyśmy, znaczy tak naprawdę udostępniamy funkcjonalności tak, żeby w łatwy sposób można było skorzystać z tej zdezentralizowanej ekologii energetyki, począwszy od takich zagadnień jak w ogóle onboarding Ludzi, którzy nie są w Web3, nie są w krypto, żeby pomóc im ogarnąć kwestie seedów i tak dalej, żeby oni po prostu mogli sobie zainstalować aplikacje stworzyć konto i się nie zastanawiać nad seedami.
Oczywiście opcja z HIDów będzie, bo to tak naprawdę jest portfel Web3, jeżeli ktoś będzie chciał ten portfel przenieść gdzieś indziej, to nie ma żadnego problemu. No i tam będziemy udostępniać funkcjonalności chociażby tego naszego Web3 Walleta zarządzanie portfelem, stakowanie, odstakowywanie i EV, socket sharing, społeczności energetyczne będą w tym portfelu dostępne. Tak, żeby można było to zrobić fajnie poprzez aplikację mobilną Ok, czyli tam będzie też jakiś governance dla tych społeczności energetycznych, oni będą mogli się komunikować, nad czymś głosować, tak? To będą tego typu funkcje? Tak, dokładnie. Tak samo weryfikacja aktualnego stanu energii współdzielnie energetycznej. Tam jest wiele aspektów.
Poza tym analiza cen, takie rzeczy mogą być prezentowane i weryfikowane Ok, super Nawet, wiesz, ten najbliższy use case, czyli taki właściciel ładowarki, on sobie zarejestruje tą ładowarkę, przygotuje ofertę, wystawi tą ofertę, zdefiniuje lokalizację, bo z drugiej strony driver będzie miał do dyspozycji mapę i będzie mógł zobaczyć, gdzie te ładowarki są towarki są, czy one są aktualnie dostępne, jakie są oferty, wybrać tą, która mu najbardziej pasuje, zarezerwuje, podjeżdża, ładuje, więc to wiesz, to są takie fajne, patrzymy z perspektywy user experience na to Super. No to kiedy się tego możemy spodziewać, kiedy ta aplikacja nadchodzi tak rafli? Eee No bo zaczęliśmy we dwóch mów, to możemy udowodnić.
Tak raczej aplikacja pierwsze wersje na testówce będzie miała już tak naprawdę od końcówka maja, tak realnie mówiąc. No i ona tam ma chyba około dwóch miesięcy planowane jest testowanie na e testnecie i będziemy ją wprowadzać na mainnet oczywiście po zebraniu informacji zbrodnej od komunity i po wprowadzeniu odpowiednich poprawek. Taki jest plan. Zobaczymy po prostu też jak to zostanie przyjęte i o jakich zmianach i poprawkach będziemy mówić Tak, jeszcze dodam tutaj, bo to jest, znaczy generalnie taki mamy plan, mam nadzieję, że on nam wyjdzie, nie, nie, nie, tutaj głowy nie położymy, żeby na Gateway'u zaprezentować ten showcase.
Marzę mi się, żebyśmy zdążyli na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na, na Next Block Expo, to jest trochę wcześniej. Tutaj tam cisnę nasz team techniczny, żeby po prostu to zrobić. Zobaczymy.
Ale to co na przykład też chcielibyśmy, o czym myślimy, teraz pracujemy z naszym teamem Marka Entomology żeby zrobić taki incentivize testnet, żeby też komunity zaprosić do testów, zebrać feedback. Będzie parę takich fajnych akcji angażujących komunity w trzeciej rundzie Wiem, że u was jest duży nacisk na to, żeby walidatory, nie tylko żeby było ich dużo, ale też jakościowo po rozkładaniu. Wiem, że uruchomiliście się na Observatory, jakaś tam integracja jest też pod kątem tego, jakby właśnie, żeby różne kluczowe parametry dla decentralizacji w obszarze tej warstwy powiedzmy infrastrukturalnej monitorować.
No i ten Strategic Reserve Delegation Program zachęca, czy w pewnym rodzaju stymuluje dalszą decentralizację, czy dalsze zaangażowanie się walidatorów do tego, żeby konkretne zachowania od nich, czy tych, które ich w tym przypadku wskazują konkretne zachowanie wynagrodzić, a inne ukarać. Greg, wiem, że Ty tutaj przy tym grzebiesz. Mógłbyś opowiedzieć tak w prostych słowach, czym jest Strategic Delegation Reserve Program.
Tam jest kilka tych kategorii, jak może na tym poziomie abstrakcji mógłbyś do tego zejść Dzięki Andrzej, bo nie ukrywam, że to jest mój topic, na którym ostatnio spędziłem dużo czasu i robiłem to nie tylko sam, bo zaangażowaliśmy jednego z naszych walidatorów, który jest naszym ambasadorem, Stake and Relax i tutaj Zak w nim niósł bardzo fajną kontrybucję do tego programu, on challenge'ował moje pomysły, więc to była bardzo fajna współpraca Wyjdźmy od początku.
Osoby, które znają ekosystem kosmos, tak naprawdę jak wejdą na chociażby Minsk, na jakikolwiek Explorer i zobaczą w jaki sposób te sieci wyglądają, to bardzo często jest tak, że te sieci są tak jakby opanowane w cudzysłowie przez tych takich dużych walidatorów, którzy są tymi walidatorami, nazwijmy to OG, którzy na początku weszli i oni tak naprawdę Jak przejdziemy się po tych sieciach, to w większości to są ci walidatorzy. To, na czym mi zależało, to zależało mi na tym, żeby zbalansować tę sieć, żeby walidatorzy, którzy są dalej w voting power, na dalszym miejscu, mieli szansę tak naprawdę, no z takimi wiodącymi walidatorami. To jest punkt pierwszy.
Drugi punkt to tak naprawdę dla mnie walidatorzy to są partnerzy biznesowi. My rozwijając blockchain bazujemy na nich, teraz będzie wchodził proposal czwarty za dwa tygodnie gdzie będziemy musieli zrobić abrejt sieci, to tak naprawdę walidatorzy pozwalają na to, żeby ta sieć mogła ponownie wstać po upgrajdzie. Więc my musimy mieć zaufanych partnerów biznesowych, dzięki którym będziemy mieli pewność, że ta nasza sieć jest zdrowa. Więc to były takie dwa drajwery Wykorzystaliśmy do tego programu pulę, która jest odłożona na później, to nazywa się strategic reserve pool.
My nie możemy jej ruszać, nie możemy jej przesuwać, ale możemy oddelegować ale nie chcieliśmy tego robić, co się nazywa ten subjective, czyli tam po polsku jak to jest, w sposób subiektywny, tylko chcieliśmy, żeby to robić na bazie jakichś jasno zdefiniowanych reguł i KPI-ów. I tutaj z pomocą przyszłości nam Rockaway Labs. Nomen omen zapraszam, jutro mamy Twitter Space z Martinem i z Zakiem. Będziemy właśnie specyficznie mówić o tym programie, który jest twórcą tej aplikacji i ona bardzo decentralizacji projektów, KPI-e walidatorów i my wykorzystujemy te KPI-e, żeby określić ile tokenów można zdelegować do poszczególnych walidatorów I to jest ten obszar objective.
Drugi obszar to jest subjective, czyli zaprosiliśmy walidatorów, żeby kontrybuowali na różny sposób, czy to public, good, czyli wystawiając relayerów, explorery, seednody, archetypów Tam jest dużo takich elementów technicznych, które można zrobić wokół blockchainu. Kontrybucja w kodzie, czy tworzenie materiałów marketingowych, nie wiem, komunity materiałów takich jak tłumaczenie dokumentów dokumentacji, nie wiem, jeden z walidatorów stwierdził, że on przygotuje taki one page'er projektu, żeby ten móc w łatwiejszy sposób zrozumieć, co my tak naprawdę robimy.
Więc tam jest wiele aspektów i mieliśmy teraz tak naprawdę okres, kiedy oni mogli zbudować głoszę te swoje kontrybucje i muszę przyznać, że jestem w szoku, bo mieliśmy sześćdziesiąt przepraszam, 55 aplikacji, czyli 55 walidatorów coś zrobiło dla projektu i oni zaraportowali, teraz ewaluujemy to i będziemy przydzielać punkty, na bazie tych punktów będziemy robić delegację. Okej, no to jest spore zaangażowanie Tak naprawdę wydaje mi się, że to jest też. . . Przepraszam, jeszcze jeden, jeszcze jeden obszar.
Tak, żeby dokończyć, na samym początku w naszym projekcie, jak wystartowaliśmy, ja pamiętam ten, ten, ten, ten okres, może tam pamiętasz, jak dyskutowaliśmy, bardzo ciężko było zachęcić walytatorów, żeby dołączyć do naszej sieci Dziękuję I kilku, kilku nas uzyskało, zdecydowało się, żeby to zrobić na wczesnym etapie. I mamy jeszcze taką delegację, którą nazywaliśmy Early supporters, czyli ci, którzy dołączyli na samym początku, mają gwarantowaną delegację tokenów i dopóki oni są z nami, dopóki nie zostaną zdżailowani, to mają po prostu te tokeny forever, dopóki ta pula będzie istnieć Ok, to też widziałem.
Ogólnie widzę, że w rezerwach jest 54 miliony waszych tokenów i te 54 miliony rozbiliście na kategorie Eligibility, Early Supporters, Objective i Subjective w odpowiednich proporcjach i one będą delegowane z jednej strony do tych, którzy się wcześniej zająli jak powiedzieć, żeby im wynagrodzić to. Z drugiej strony też jakaś tam jest minimalna porcja, jak rozumiem, 40 tysięcy tokenów C4E dla stu walidatorów, którzy spełniają takie minimalne kryteria, powiedzmy, w kontekście walidacji.
Oprócz tego są te obiektywne, jakieś parametry mierzone on-chainowo związane z tym, czy jest dobry uptime, czy jest decentralizacja na poziomie też internet service providera, czy geograficznie jest, że tak powiem, poza jakąś tam dominującą częścią walidatorów, czy też, nie wiem, commission, FII, które bierze walidator nie jest zbyt wysokie, według tych wszystkich parametrów gdzieś tam on-chainowo to jest weryfikowane. No i jakby kto spełnia i im bardziej spełnia te kategorie, tym na większą delegację z tej puli rezerw strategicznych może liczyć. Czyli jakby w ten sposób chcę powiedzieć Jak dobrze to podsumowałem, chcecie zastymulować jeszcze większą tutaj decentralizację i zaangażowanie wśród walidatorów Tak, zdecydowanie i powiem Ci szczerze Andrzej, że to działa.
Ja tak się zastanawiałem, czy to co robimy ma sens. I ten ja widzę ruchy naprawdę kwalifikatorzy kombinują w jakiś sposób mieć największą ilość punktów i to to po prostu nie ma sensu oni się naprawdę w to angażują, a z drugiej strony też mamy takie fajny feedback, jak na przykład Kosmos Pack, to jest jeden z naszych walidatorów polski, powiedział, że jesteśmy pionierami, jeżeli chodzi o tego typu program, co jest dla mnie bardzo dużym wyróżnieniem i cieszę się, że takie takie taki feedback mamy w ogóle mamy dwóch polskich walidatorów Polcrypto i Cosmos Pack i niedługo będziemy mieli dwóch jeszcze A przepraszam, OVO, no dobra, ale to jest taki jakby nasz, a ja mówię o takich partnerach.
Będziemy mieli jeszcze dwóch walidatorów, ale to sobie zostawimy jeszcze na deser. Nie będę jeszcze zdradzał, kto to będzie Dziękuję Ok, super. Ja bym chciał jedną rzecz dodać, że ten cały program to jest takie trochę Chcemy mieć sieć bardzo wysokiej jakości, a o jakości tej sieci też um świadczą, to znaczy zachowanie walidatorów i ich umiejętności i kompetencje. Więc chcieliśmy stworzyć pewną grywalizację i zdefiniować jasne zasady gry dla tych walidatorów, aby oni byli nagradzani. Oni oczywiście z tej delegacji mają prawo do nagród które ta delegacja wypracowuje Jasna sprawa. No i wydaje mi się, że jak na relatywnie jeszcze krótki staż projektu, to naprawdę fajnie sobie radzicie i to myślę, że można sobie poobserwować na obserwatory. zon.
Tam już jesteście zintegrowani z waszym środowiskiem mainnetowym. No i między innymi tam są, teraz sobie patrzę, jest Cosmos Hub, jest EWMOS, jest Osmosis, wszystkie znane, bardziej znane projekty i Wasz Chain również jest. No i chyba tam macie ten najwyższy scoring, tak przynajmniej jeden z czołowych, więc dobra robota. Mamy najwyższy I tak ma zostać. Tak, macie na wyszukiwaniu. I nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Tak, bo to co mnie boli, ja tak jakby będę nad tym pracował, bo tak jakby ten program jest o tyle fajny, że jego można tune'ować z kwartału na kwartał.
Ja będę go tune'ował w taki sposób, żeby zachęcać walidatorów, żeby zrobić decentralizację w kontekście krajów i internet service providerów, bo tam jest, to jeszcze jest słabe, więc, ale to jest tak jakby proces, który mam nadzieję, że za rok spotkamy się i to będzie wyglądać zupełnie inaczej. No tak szczególnie chodzi o tych internet service providerów którzy ostatnio pokazali np. w przypadku Solany, że nie do końca grają w FEL i to powoduje nam ryzyko takie decentralizacyjne. Więc to jest jakby zagadnienie, nad którym będziemy mocno pracować, ale ono po prostu wymaga czasu Tak, bo to. No tak, dla zrozumienia. Kiedy będziemy np.
wylistowani, to wtedy będzie realna wartość i ta delegacja będzie przekładalna i mierzana. To jest przede wszystkim kluczowe Tak, przez analogię wszyscy będą mogli zrozumieć, był taki case, że Chiny zbanowały Bitcoina i tam nagle hash power spadł, bo urlicy musieli się przenieść do innych krajów. I tutaj de facto, gdyby była duża koncentracja, w jednym kraju albo u jednego internet service providera, to tak naprawdę to mogłoby spowodować krzywdę dla projektu No dokładnie, myślę, że to są takie rzeczy, na które się nie zwraca uwagi, dopóki, że tak powiem, nie ma jakiegoś bólu. Teraz właśnie sobie patrzę na tego Observatory, tutaj wkleję linka też dla ludzi, którzy będą chcieli na to popatrzeć.
No to Wy tak naprawdę macie, jeśli chodzi o kraje, to 17% walidatorów Niemcy, potem 16% Polaków Polska, 12% Finlandia, Francja 11%, Stany 10%, Holandia, więc jakby całkiem fajna jakby tutaj rozkład jest. No i całkowity skor 87, więc że tak powiem good, good job. I też w kontekście w treście ISP, też jest tutaj kilku różnych dostawców, więc to myślę, że jest rzecz, na którą wiele projektów nie zwraca uwagę, a na pewno już tacy obserwatory w boku, nie wiem, krypto-spekulanci, to już długo na to nie patrzą.
Natomiast potem jak przychodzi jakaś awaria, to się okazuje, że tylko ci, co mają taką możliwość, to się z tym zainteresują mają ten fundament najmocniejszy przeżywają i pewnie czas, nastąpiące lata będą przeczyszczać ten rynek.
Mam pytanie takie jeszcze tutaj zamykając może ten temat tych walidatorów, czy poszukujecie więcej walidatorów? Bo wiem, że w tej chwili macie 75 ilość tam oczekujących, no więc czy jest jakby tutaj plan zwiększenia ilości walidatorów tych, którzy gdzieś tam uczestniczą w konsensusie na Chain for Energy? Tak, znaczy na dzień dzisiejszy ten 75 to jest, jeżeli chodzi o Active Set, to jest limit do czasu aż wylistujemy i nie nie będziemy mieli trakcji, jeżeli chodzi o ilość ruchu generowanego w naszym chainie, to nie będziemy tego podnosić, ale w pewnym momencie będziemy chcieli zwiększyć ten limit najprawdopodobniej do 100.
To jest taki, powiedzmy, Standard, jeżeli chodzi o te projekty w ekosystemie COSMOS jest później przestrzeń do podnoszenia do większej ilości walidatorów. COSMOS Hub chyba ma teraz 175, jeżeli dobrze pamiętam, więc w takich mniej więcej wartościach możemy się poruszać. Jeżeli chodzi o konkretnych walidatorów, to tutaj tak naprawdę, jak Dominik zauważył, grywalizacja, czyli ci, którzy będą wykonywać dobrze pracę, oni będą tak naprawdę wskakiwać do Active Setu i nam zależy na tym, żeby ta kolejka oczekująca była jak najdłuższa i żebyśmy zyskiwali dobrych partnerów więc jak najbardziej, jeżeli ktoś ma skillsy, ma kompetencje, ma możliwość, to jak najbardziej zapraszamy Ok, super. No to jak ktoś tutaj jest chętny, to uderzajcie do Grega.
Właśnie sobie patrz na obserwatory na kosmos. Hub tak z 185 jest tutaj trakowanych, przy czym 15 z nich w ramach Intensive Providera to jest w amazonie. com. Mhm, tak. To i tak jest nieźle tylko 15%. To też nie jest źle. Oni mają dla porównania ten całkowity scoring na Cosmos HAP jest 74, u Was jest 87. No więc wydaje mi się, że keep it up, że tak powiem po polsku. Czyli też trzeba, w kontekście tej ilości walidatorów to trzeba wziąć pod uwagę fazę płyty projektu, no bo to jest prosta zasada grupy. Im grupa jest większa, tym dużo trudniej się nią zarządza.
My w tym momencie, jak wcześniej fajne, fajne słowo używa się z Pozwarcaju, budujemy dość mocne fundamenty i koncentrujemy się właśnie na tym etapie, na tej etapie decentralizacji i na tych zasadach, że przy wzroście ilości tych walidatorów, no ta gra będzie już mocno zdefiniowana, więc nikt się na nikogo nie obrazi i nie będzie czuł się źle potraktowany, jeżeli zostanie potraktowany według danego programu. Więc wtedy będzie po prostu łatwiej Ok, super. To jeszcze wrócę na chwilę do Waszych materiałów, tych pitch deckowych, przez które przechodziłem, bo ja tam sobie parę rzeczy próbowałem, tak powiem, dospekulować, podomyślać się o co może chodzić, ale tak naprawdę. Tak.
To teraz tutaj troszeczkę muszę do spowiedzi, znaczy trochę więcej informacji potrzebowało. Jeżeli jesteście w stanie coś powiedzieć, bo kilku fajnych adwajzorów też się pojawiło w projekcie, między innymi ktoś jest tam, pracuje w Revolucie w UK, jest tam jest były prezes Tauronu, jest tam jakiś człowiek, już teraz przepraszam imion i nazwisk nie pamiętam wszystkich, ale ktoś, kto się zajmuje jakąś jakby fundusz inwestycyjny związany ze skalowaniem przedsiębiorstw To czytając, dopowiadając sobie wiem, że oglądaliście ten film, pewne rzeczy z tego pitchdecka, być może coś nie tak wywnioskowałem. Czy to jest tak, że coś robicie z Revolutem? Czy to jest tak, że skalujecie się faktycznie, według role mapy widać, że tam są Niemcy, Austria, Szwajcary, Unia Europejska.
Czy to są takie wizje, czy za tym wszystkim są jakieś może konkretne już kroki podejmowane? Co możesz Dominik zdradzić z takich planów na przyszłość tą taką bardziej strategiczną, jeżeli chodzi o Change for Energy? Jeżeli chodzi o naszych adwizorów, to przede wszystkim kierujemy się wiedzą, zawsze kierowaliśmy się wiedzą i jakością tych osób, którzy z nami współpracują Oni nie bez przyczyny mają taką historię i taki… takie doświadczenie, które no po prostu również w nas wywołało bardzo pozytywne emocje i dlatego z nimi współpracujemy. Tutaj wymieniłeś na przykład Ilka Perkowskiego, który jest rzeczywiście byłem prezesem Tauronu, człowiek z wielkiej władzy, który był prezesem, który był prezesem z niesamowitą wiedzą, szczególnie w zakresie współdzielnie energetycznej.
To jest nasz temat i jest on jednym z największych ekspertów w Polsce, tak jak i Maciek Sołtysik. Mamy tutaj, też wspomniałeś o Marko, który zajmuje się rewolucją tak naprawdę jest główną osobą zajmującą się kryptowalutami. Nie będziemy tutaj dawać alf z perspektywy, co planujemy zrobić z Revolutem, ponieważ to działa na zasadach takich, że musimy mieć to w sobie na to zezwolenie z drugiej strony, więc powstrzymam się od wszelkich dyskusji, ale tak z Marką współpracujemy i jego doświadczenie zebrane zarówno na rynku, bo on pracuje w UK, w Anglii, jest u nas bardzo często obecne i wykorzystywane um Tak idąc po kolei.
Dominik, przepraszam, bo ja muszę o tym powiedzieć, bo Marco pracuje w UK, mieszka w Londynie, ale tak naprawdę jest sycylijczykiem. To jest też takie fajne połączenie, bo jak część osób wie, ja byłem na Sycylii pierwszy raz przez jakiś okres czasu, więc generalnie tutaj Marko udzielał mi wskazywań co, gdzie, jak, kiedy. Tak, dokładnie. Bardzo fajny chłopak. Naprawdę super relacje z Marką. Okej, ale rozumiem, że Marko tutaj jest dla was jako Marko jako osoba, a nie jako Marco Revolut. Po prostu ma doświadczenie w Revolut w UK. Ale on ma, on ma tak jakby zezwolenie z Revoluta, bo ma bardzo wysokie stanowisko, jeżeli chodzi o Revoluta.
Tak jakby ma allowance, żeby może z nami współpracować i być naszym adwajzorem To jest też ważne, żebyśmy to głośno powiedzieli. To nie jest taka po cichu współpraca, że tam sobie gdzieś coś knujemy. Trudno mówić po cichu, jak go wystawiamy na wszystkich sztandarach. Ale tak, to czy obok z nami współpracowanie musiało dostać na to na to pozwolenie. To nie jest To nie jest tak, że po prostu a dobra chłopaki fajne jesteście zrobimy z wami ciekawą rzecz. No dobra, na pewno macie jakiś przeciek i co tam rewolucji w kontekście krypto szykuje to tutaj jakieś alfy takie. Oj nie, Andrzej nie mogę. Nie, nie, Dobra, skupiamy się dalej na Chain4Energy.
W takim razie, co jeszcze ciekawego przed Wami? Wiemy, że wybieracie się na inwestkawcy do Krakowa w najbliższy weekend. Tak jest co tam się można spodziewać po Was Rzesiu, może ty? No to tutaj ta alfa tak? No tak, dajesz alfę. Jak już tutaj nie przytrzymaliśmy to. . . Tak, tak, dokładnie. Znaczy tak, jedziemy tam tak naprawdę takim dosyć małym zespołem, bo będę ja, Dominik, będzie jeszcze Eryk, szef marketingu Karolina Dziękuję Tak naprawdę nie wystawiamy żadnego stanowiska, ponieważ jesteśmy jeszcze na takim etapie, że tutaj tak naprawdę nie widzieliśmy konkretnej wartości z perspektywy stanowiska, ale jedziemy tam po to, żeby nawiązywać relacje, rozmawiać z partnerami, z inwestorami.
No i jednym z naszych partnerów jest partnerów jest KryptoEkipa, podpisaliśmy z nimi umowę na współpracę i tutaj liczymy na to, znaczy nie to, że liczymy, no generalnie Maciek zobowiązał się, że on osobiście poprowadzi nasz temat, bo jemu się bardzo spodoba spodobał nasz projekt i chciałby lepiej zrozumieć i wytłumaczyć swojej społeczności, co my tak naprawdę robimy, więc będziemy mieli tam rozmowę na intercafs i to jest tam kilka tematów zdefiniowanych z krypto ekipą. My będziemy w ogóle w ogóle na stanowisku u nich pierwszy dzień tam jakoś po południu chyba od 14 do 15, więc zapraszamy, jeżeli ktoś chciałby z nami porozmawiać Wziąć kubek, Maciek powiedział, że musi mieć kubki. To zapraszamy.
To jak najbardziej, jeżeli są tu jacyś fani, którzy w ogóle lubią takie tematy finansowe, krypto to inwestkawcy w Krakowie najbliższy weekend. A jeżeli ktoś jest w Warszawie, no to w Warszawie jest Bitcoin i można też się w Pałacu Kultury i Nauki trochę o Bitcoinie edukować. I pół maraton. I pół maraton. Właśnie, Greg, jak ty to robisz, że ty jesteś i w Krakowie, i w Warszawie? Bo ja powiedziałem, że na inwestorsy nie jadę, bo mam pół maraton, a ty jesteś i tu, i tu. No to jakby jak to zrobić? Ja idę na after w party tylko w piątek, a w sobotę już nie idę, bo wracam na półmaraton.
A to będziesz miał najlepszy czas. Tak, a więc czas nie ma znaczenia. Jest inna rzecz, która dla mnie ma ogromne znaczenie, bo ja jestem jednym z tych, którzy jednym z niewielu osób, która biegła we wszystkich maratonach warszawskich od samego początku i nie chce tego stracić po prostu. Mam nadzieję, że kiedyś dostanę medal za to. A to ja teraz rozumiem, rozumiem ten powrót tutaj z wojarzy europejskich żeby się załapać. To dokładnie, dokładnie to wszystko było po to, żeby zdążyć. Ale Grzesiu, to masz tyle tego złomu już powieszonego, nie męczy cię to.
No, nie, bo on ma tak jak pracowaliśmy kiedyś kiedyś razem z innej firmie On miał taką całą ścianę poprzybijanych tych medali na tych wstążkach. Jeszcze takie zboczenie wszystkich biegaczy to myślę, że. . . Tak, ale stwierdziłem, że rzeczywiście wszyscy to przybijają. Tak, dopiero jakby już już jak ściany nie starcza, to wtedy się płyta nowej ściany, a powiększa się mieszkanie i tak dalej, ale to takie małe zboczenie biegaczy. No dobra, super. To jeszcze z innych tematów może jak tam integracja, wracając jakby do technologii. Wiem, że na tym testnecie i też w road mapie to widziałem, oczekuje jakby ten most tutaj IBC.
Kiedy panowie planujecie włączyć na mainnet? Kiedy IBC, kiedy włączycie się w pełni do ekosystemu kosmosa z Change for Energy? Dziękuję za uwagę To może ja powiem, bo tak naprawdę ta integracja została już przetestowana w poprzedniej wersji. Teraz, to co wspomniałem, robimy upgrade do najnowszej, stabilnej wersji kosmosa i tutaj ponownie ten testujemy tą integrację, będziemy w ogóle uruchamiać IBC w wersji 5. To jest najdłuższa wersja, więc też musimy zweryfikować, czy tam nie ma jakichś problemów Dzięki temu będziemy gotowi na uruchomienie produkcyjne mostów.
Tutaj w pierwszej kolejności chcemy się skupić na tych blockchainach, z którymi będziemy mieli relację biznesową, chociażby tam, gdzie będzie nasz token listowany, na osmozji z Axel na potrzeby osmozji o przenoszenie asetów EVM-owych do naszego chaina. No i dalej będziemy szukać relacji z innymi blockchainami, w których widzimy wartość, jeżeli chodzi o współpracę z perspektywy tego QSK które robimy, więc to jest tak magicznie zaznaczone, że IBC, no to jest niestety taki temat, który musimy w jakiś sposób przygotować gdzieś tam w backendzie, a uruchomić go przed listingiem.
Nie możemy za wcześnie tego zrobić, bo jeżeli byśmy odpalili go no to ktoś by mógł założyć pulę płynności, bo to jest zdecentralizowane rozwiązanie i tak naprawdę Sam z siebie wylistować wasz token. Tak, tak, więc to trzeba to uważnie zrobić.
To jest tak jakby ten list, no to wiemy, że we wszystkich projektach to jest taki taki bardzo delikatny temat No okej, a w takim razie jak już o tym listowaniu wspomniałeś, to kiedy tego się tutaj należałoby spodziewać? Macie jakieś tu konkretne daty albo nie wiem, jest to związane z jakimś wydarzeniem konkretnym, żeby wylistować C4e na osmo zisi albo na innych deksach? Tak, nasz plan jest taki, żeby to zrobić do końca końca Q2, czyli w czerwcu, planujemy to zrobić w ten sposób, żeby w kwietniu, w maju skupić się na Private Sale, później jest event NPX, Gateway Po gateway zrobimy public sale i listing, czyli to jest taki powiedzmy na grubych buletach plan na ten najbliższy kwartał.
Zależy nam na tym, żeby zdążyć przed wakacjami, ponieważ wakacje to już jest taki okres, że tutaj Każdy myśli o tym, jak odpocząć, a nie o tym, jak. Okej, no dobra, to widać, że trochę się będzie działo. Jak mowa o listingach i o private public sale'ach, to jakby o finansach, to jeszcze do Dominika może pytanie. W waszym pitch decku tam na końcu widziałem generalnie, że też jakby podaj, bo to jest samym tokenem to zrozumiałem, że po prostu skalujesz firmę poprzez pozyskiwanie gdzieś tam kapitału z zewnątrz. Możesz ujawnić troszeczkę więcej jakby co tu się dzieje, pod jakim kątem, jakie są plany wykorzystania tego kapitału.
Jeżeli ja w ogóle to dobrze zrozumiałem że chyba 4 miliony dolarów gdzieś tam masz na targecie, gdzieś nie wiem, czy od Venturesów, czy od jakichś innych inwestorów wciągnąć, jak to działa. Tak, tak. Nie jesteśmy w tym momencie w fazie pozyskiwania kapitału, tak jak w tym momencie dobrze zweryfikowałem, dobrze to domyśliłeś się. Mamy w tym momencie fazę pozyskiwania tych pieniędzy tak naprawdę z Adventuresu i to są też elementy, o których wspomniał Grzesiek, czyli Private Sale, Publix i później się dopiero listujemy.
Więc to jest podzielone na takie trzy fazy I celem tego jest realizowanie road mapy, którą mamy przedstawioną właśnie w pitch decku Są tam zagadnienia związane zarówno z rozwojem i dodawaniem poszczególnych funkcjonalności do tych trzech naszych głównych przestrzeni, na których się koncentrujemy To jest powstanie techniczne, ale zarówno też skalowanie się na inne rynki, ponieważ już w tym roku będziemy zaczynać, raczej naszym celem jest zacząć współpracę z rynkiem, ogólnie tak powiem, pojętym DACH, czyli nie tylko z Rady Niemcom, Austrią i Szwajcarią.
No i tutaj po prostu potrzeba na to finansowania również, no bo to żeby wejść na rynek, nawiązać relacje z partnerami i stać się tak rozpoznawalnym jak jacy jesteśmy w tym momencie w Polsce, no to to jest To wymagało bardzo dużo pracy, bardzo dużo rozmów i uświadomienia o naszej value proposition dla tego rynku To tyle tak naprawdę.
Ok, czyli tak rozumiem, że tak naprawdę można się spodziewać tego, że tak jak dzisiaj, gdzieś tam jesteście w integracji Keno, Tauron, tutaj patrzę Unimod, NEA i będzie szukać jakby podobnych partnerów integracji na tych rynkach takowych, czyli Deutschland, Austria, Szwajcaria i to wymaga oczywiście no też jakiegoś tam kapitału, a z drugiej strony oczywiście rozwój funkcjonalności, który jest na równapie też dosyć bogaty. Super. No to wygląda, że trochę się będzie zadziewało I teraz pytanie jest takie, może takie już do brzegu zmierzając. Jak byście, może każdy z Was panowie osobno na to pytanie odpowiedział. Jak byście zdefiniowali sukces projektu? taki nazwijmy go sobie krótkoterminowy.
Jakie konkretne miary? Krótkoterminowy to dla mnie powiedzmy rok czasu i taki średnioterminowy, czyli gdzieś 4-5 lat od dzisiaj. Co Change for Energy, gdzie by miał być, jak byśmy to zmierzyli? że można by to nazwać sukcesem. To może Dominik zaczniesz To co sukces projektu ma zdefiniować poprzez aspekty finansowe, ale aspekty finansowe wywodzą się w jakiś sposób do przestrzeni rynku, który nasz projekt celujemy, żeby go adresował. Tam w tekście, w ramach kliknięcia mamy taki slajd określający w jaki sposób rynek projektów energetycznych, blockchainowych, których my się zaliczamy, tak naprawdę tych projektów jest coraz więcej i szczerze powiedziawszy Ostatnio czytałem artykuł, że taka przestrzeń łącząca realne wartości i energetyka jest takim zagadnieniem z blockchainem. Znowu wchodzi w trend.
Bardzo fajnie mi to pasuje Tak, bo te projekty blockchainowe to nie jesteśmy jedyni na rynku. Mówimy o projektach jak Power Ledger czy Energy Web Tokio. To są projekty, które mają dużo dłuższą historię od nas. No ale troszeczkę innymi zagadnieniami się zajmujemy inaczej do tego podchodzą, ale są w tej przestrzeni energetyki. No energetyka stała się, zresztą tutaj się powołam również na to, co powiedziałaś w mainstreamie, bardzo głośnym tematem, więc te dwie rzeczy razem łącząc do kupy powodują, że to projekty są bardzo ważne ich sensowność jest coraz większa.
Więc no my byśmy chcieli mieć tak z 10-20% tego rynku projektów blokczeinowych, który jest wyestymowany tak naprawdę na kolejne 4-5 lat w sposób perspektywy pięcioletniego zestawu. Wydaje mi się, że to jest realne Mamy już dość długą historię. No długo, bo nie możemy się porównywać do tych projektów, które wcześniej wymieniłem, ale jesteśmy na rynku, budujemy to sukcesywnie i my jesteśmy bardzo, mamy cechę taką typowo może należącą do naszego narodu, upartość i liczę, że to przyspujemy w sukces Ok, super. Podoba mi się. Myśl grubo. Ten cel jest na pewno bardzo wyraźny. A ja tutaj taką małą alfę zdradzę, zanim przekażę to pytanie jeszcze do Grega.
Jutro będę, to nawet Panowie nie wiecie, jeszcze jutro na koniec nagrywam coś tam z kolegą, który z kolei śledzi od jakiegoś czasu Energy Web Token, czyli ten projekt, o którym wspomniałeś. I on z kolei się zainteresował Chainful Energy i mnie będzie tam przepytywał trochę z Chainful Energy, a ja potem go w drugą stronę przepytam z EWT i z EWT i oba te filmy się ukażą na jednym i na drugim kanale, więc jeżeli kogoś te tematy interesują, no to zostańcie w nasłuchu oczywiście po nagraniu tych materiałów. Dowiecie się o tym jako widzowie. Na pewno będzie to bardzo ciekawy film. Wszyscy powinni go oglądać Ja będę. Super. Dzięki.
Greg, to teraz pytanie do Ciebie. Jak Ty byś zmierzył sukces Change for Energy za rok i za te 4-5 lat? Jak Dominik odpowiadał, to tak właśnie starałem się zastanowić, bo tak jakby z perspektywy projektu to jest to, co Dominik powiedział, to jak najbardziej, to jest tak jakby ten nasz wspólny cel, to jest bez dwóch zdań.
Ja w projekcie skupiam się na tych częściach, na części nazwijmy to blockchainowe, decentralizacja, to z mojej perspektywy to my weszliśmy do ekosystemu kosmos, jesteśmy już tam dosyć mocno rozpoznawani, może komunity jeszcze nie do końca nas rozpoznaje, to będziemy nad tym pracować w tym kwartale w kwartale, no bo my nie rozdajemy tokenów na lewo i prawo, wiesz, tak jakby mamy troszeczkę bardziej zdroworozsądkowe podejście do zagadnienia, wiesz, jeżeli chodzi o projekty komunizm, to jest odrębna, odrębne zagadnienie to możemy sobie kiedyś zrobić oddzielną rozmowę na temat tokenomii projektów itd. To taka dygresja, ale dla mnie Tak jakby bycie w top 10, jeżeli chodzi o TVL w ekosystemie kosmos, to jest taki jakby ten cel na najbliższy rok.
Po prostu samo zlicyowanie projektu, to jest duże wyzwanie i my bardzo dużo energii wprowadzamy ale później zrobienie tego, żeby ten projekt i token miał trakcję i żeby nie tracił na wartości, ale zyskiwał To jest to, nad czym my dzisiaj będziemy skupiać i nad tym będziemy pracować. Mamy sporo pomysłów na to, ale to jest, wiesz, to jest tak jakby temat, który musimy wypracować. Jeżeli chodzi o długoplanowe cele To My budujemy nasz blockchain jako public good.
Moim marzeniem i takim długotrwałym celem jest to, żeby było prawdziwe DAO, które będzie w przyszłości rozwijać ten blockchain że my się odsuniemy od blockchaina jako takiego, będziemy budować swój biznes na blockchainie, bo mamy ambicje, żebyśmy byli jednym z klientów, partnerów naszego ekosystemu, ale sam blockchain, żebyśmy byli jednym z klientów żeby był po prostu takim dobrem publicznym Bardzo fajnie, podoba mi się. Bardzo grube cele, ale trzeba mierzyć wysoko, tak mi się wydaje. Oczywiście.
Wspomniałeś Greg, public good i ogólnie teraz jeszcze wracając może na zakończenie trochę do tego tematu strategic reservation program, czyli na tą chwilę skupiacie się na tym, co? na tym, żeby te 54 miliony z Treasury było zdelegowane do walidatorów i zachęcało ich zachowanie, żeby optymalizowali swoje procesy i różne parametry, ale też, żeby tworzyli pewne rzeczy, czy to kod, czy to kontrybucja do GitHuba, czy to chociażby chociażby content różnego rodzaju i myślę, że to jest super.
Teraz pytanie takie, czy coś podobnego można się spodziewać, że projekt też będzie uruchamiał dla niewalidatorów, no bo wydaje mi się, że może być jakaś część ludzi, która jest nie na tyle techniczna, że walidatorem nie będzie nie chcą być, ale jednak będą w stanie kontrybuować kodem, być może jakimś kontentem, być może jakimiś, nie wiem, ciekawymi pomysłami i czy tego typu projektu też w przyszłości będzie można się spodziewać z Waszej strony, czyli zachęty też dla takiej zwykłej społeczności niewalidatorskiej Super temat Andrzej, bo to nie ukrywa. . . Dominic, chciałeś coś powiedzieć? Nie, nie, mówię, że tak, że mi się bardzo podoba taka koncepcja. Tak, znaczy to jest.
etap tak my jesteśmy Większość tokenów albo zakupiła, albo posiada tak naprawdę, są te dwa lideratorzy, oni są głównymi członkami komunity na dzień dzisiejszy A więc W następnych fazach, kiedy te tokeny będą ogólnie dostępne, będą bardziej rozłożone pomiędzy ludzi, no to trzeba będzie stworzyć coś w takim stylu, wydaje mi się, co intensyfikuje komunity i też wpływa bardzo pozytywnie na wartość dla projektu bo celem komunity jest też budowanie wartości projektu.
Nie chodzi o to tylko, że posiadam tokeny, ale też chodzi o to, że rzeczywiście identyfikuję się z projektem i buduję jego wartość, co de facto przekłada się na budowanie wartości, która jest zażyta w tych tokenach Dziękuję za uwagę No dokładnie, ja to wiesz, potrafię wyobrazić różne takie scenariusze, że chociażby, nie wiem, ktoś ogarnia Wasz polski Discord i w zamian za to ma jakąś tam zachętę w postaci tych nagród wypracowanych przez tokeny, albo jakiekolwiek inne tutaj można sobie podpisać, kto z Was chce zadania, które też Wam pomogą się wyskalować w taki ciekawy sposób Tak, w naszym projekcie będziemy mieli funkcjonalność, ona tam nazwana jest w white paperze DAO 2.
0, jest taki trochę a la V-curve model, że im dłużej stake'ujesz, tym większą nagrodę masz, ale my na tym DAO 2. 0 chcemy zbudować też to gowerki dla społeczności energetycznych. I to jest dla mnie taki pomysł, w jaki sposób można by było zintensyfikować komunity, żeby tworzyli takie, powiedzmy, ja to nazywam greenhouse, gdzie po prostu poprzez swoją kontrybucję będą pomagały w rozwoju projektu i tak naprawdę też w edukacji, bo tutaj cały czas powinniśmy pamiętać o tym, że my mamy bardzo duże wyzwanie edukacyjne w naszym projekcie i w taki sposób będziemy mogli wynagradzać wszystkich, nie będzie ograniczenia do walidatorów, bo teraz z walidatorami jest to tyle łatwo, że my możemy delegację zrobić, to jest proste.
No tutaj z komunity jest to trudnie, bo to ciężko zdelegować na członka komunity. Znaczy technicznie. . . Ale mamy pulę komunity, którą po części można oprakować jakimś programem dla. Tak. Określić jakieś zasady, że po prostu będziemy przerzucać tokeny.
To jest jak najbardziej przestrzeni, tylko nie jest to gotowe na razie, więc pomysł jest świetny I to na pewno intensyfikuje komunita A nam na tym bardzo zależy To co ja ze swojej strony chciałem powiedzieć, że my po prostu, znaczy dobrze Dominik wspomniałaś o tym Community Pool, które u nas jest bardzo duże, tam jest 100 milionów tokenów i tutaj mamy to tak jakby chcemy rozłożyć to na wiele lat, żeby nie wykorzystać wszystkich, ale z drugiej strony my jako projekt będziemy, dbać o to, żeby nie zarzucać komunity tokenami.
To jest niestety problem w wielu projektach, że tak jakby ktoś sobie tam wymyśla jakiś program grantów, jakiś projekt dostaje kupę tokenów, a później zrzuca na komunity i tak naprawdę w ten sposób robi krzywdę projektowi. No trzeba rozumieć, że token to jest utility i starać się maksymalizować utility, a nie maksymalizować to, że ktoś tam będzie mógł na tym zarobić w sensie takim, że kupi, a później sprzeda na kogoś. Znaczy no tutaj myślę, że gro projektu, tak jak wspomniałem ponieważ ma zupełnie zrypaną tokenomię i to myślę, że jest intencjonalne.
To znaczy wydaje mi się, że ogólnie chodzi o to, żeby te tokeny jak najszybciej zrzucić, a to niestety ubija projekt, tak? To znaczy, moim zdaniem projekty, które myślą faktycznie o swojej egzystencji gdzieś tam w środku wieloletniej nie powinny w ten sposób tego robić.
Ja tu mogę powiedzieć, że tokeny C4E, które posiadam, to one są w klifie rocznym i uwalniane przez na przynajmniej dwóch lat, więc to jest taki trzyletni okres, który jest jakimś tam niezbędnym minimum wydaje mi się też przywiązującym, bo w trakcie takiego okresu albo zobaczysz wartość, albo faktycznie zdarza się tak, no oczywiście projekty się też nie udają, natomiast zwykle przez trzy lata można zobaczyć, czy projekt zatrybia, a na pewno nie powinno go się dobijać z powrotem tokenomią i która niestety w wielu projektach jest bardzo, bardzo słaba. Tak, tutaj ja mogę powiedzieć dwie rzeczy, jeszcze tak kończąc, bo bardzo fajne stwierdzenie ostatnio słyszałem, jest taki podcast Bare Metal, robiony przez Martina z Rockaway Labs.
My też będziemy tam na tym podcaście. I tam był taki Eryk, który powiedział, że w projektach blockchainowych tekonomia jest robiona przez developerów, a nie jest to tylko ekonomistów i oni totalnie nie rozumieją tych zagadnień ekonomicznych i często bardzo fajny projekt, on cierpi przez to, że ma źle zrobioną tokenomię i to nie da się tego już po prostu odwrócić.
No i to jest taka ważna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę No dokładnie, wydaje mi się, że często na tym etapie koncepcji tą tekonomię jest ciężko zaprojektować, a potem chyba największe wyzwanie to jest zrobić jakiś realny popyt na to, użyteczność dla tokena, bo on faktycznie jakąś wartość w całym ekosystemie miał wyimaginowany use case to ciężko jest mieć niewyimaginowaną użyteczność dla tokenu. Ale to jest jakby temat na zupełnie inną rozmowę, możemy sobie pociągnąć może przy jakimś kolejnym odcinku.
Żeby tego nie przedłużać, no to jeszcze pytanie zakańczające, czy jakiś temat, którego nie wiem, warto byłoby poruszyć, jakieś pytanie, którego nie wiem, czy nie zadałem, a może jest coś, co chcielibyście tutaj wyciągnąć, tak powiem, na powierzchnię i jeszcze na koniec podzielić się ze społecznością związanego z projektem samym Mmm Czyli pokryliśmy wszystko, rozumiem. Myślę, że dużo pokryliśmy i jakby rozmowa była szeroka. Dobra, no to dlatego się upewniałem, że mamy wszelakie tematy pokryte. Bardzo miło mi było gościć tutaj dzisiaj Dominika Skrobacza i Grega Sikory z projektu Change for Energy. Nie pierwszy i nie ostatni raz zapewne Więc życzę wszystkim udanego dnia. Dzięki panowie za wizytę Bardzo dziękujemy. Dzięki Do zobaczenia. Cześć .