TRANSKRYPCJA VIDEO
Dla tego filmu nie wygenerowano opisu.
Fajnie udało się zapiąć bardzo ważnym majstą, czyli wyjście powyżej 45 walidatorów, żeby można było uruchomić inflację. Mamy 75 aktywów. Wtedy niedługo będzie opublikowany ten cały program. W jaki sposób walidatorzy będą intensyfikowani z perspektywy delegacji. Witam bardzo serdecznie. Dzisiaj moimi gośćmi są Dominik Skrobacz, założyciel projektu Chain4Energy i obecnie CEO oraz Greg Cikora, CAIO projektu Chain4Energy. Witam was panowie. Bardzo mi was miło ponownie powitać w dziennej zawce dyskomfortu w nowym roku. No i nowy rok, nowe wyzwania, nowe możliwości. Dzisiejszy odcinek chciałem poświęcić tym, żebyśmy troszeczkę podsumowali co tam się u was zadziało w Chain4Energy. Na czym stoimy, jakie macie plany na ten rok.
Myślę, że to będzie taka refleksja wstecz i trochę plany do przodu. Ale zanim do tego przejdziemy, no to tutaj pewnie część moich widzów już zna projekt, bo się przejawiał na antenie dwukrotnie. Ale część jest pewnie nowych widzów, więc poprosiłbym, jakbyś mógł Dominik najpierw ty, a potem Greg powiedzieć, ale tak jednym zdaniem, czym jest Chain4Energy dla ciebie? Projektem życia. I to jest dobra odpowiedź. A dwa ma zdania? Jak miał być jednym zdaniem, to jednym zdaniem. Ja raczej się skracam, żeby nie było tak jak półtorej godziny ostatnio. Greg, a czym jest dla ciebie Chain4Energy? No Chain4Energy jest to rozwiązanie dla zdecentralizowanego rynku energetycznego. Też jednym zdaniem.
No dobra, tak naprawdę ja patrzę na wasz projekt, powiedzmy zboczku troszeczkę, ale też tutaj jestem w jakiś sposób zaangażowany jako ambasador Chain4Energy. No i ja widzę wasz projekt jako takie miejsce czy platformę, która umożliwi całą transformację w branży energetycznej, żeby każdy mógł się stać swoją własną elektrownią. No ciekawe to jest rozwiązanie, ale tutaj chciałbym przejść do podsumowania. To znaczy podsumowania tego w ogóle skąd się wzięliście z Chain4Energy i co się udało zrobić na przestrzeni 2022 roku. To znaczy wystartowaliście wkrótce z Mainnetem, ale to był jakiś tam jeden ważny majsten dla was. Ale czym był rok 2022 dla Chain4Energy? Co się udało zrobić? Może Dominik zaczniesz. Dobrze, no to tak.
Rok 2002 był takim bardzo intensywnym rokiem pracy można powiedzieć. Udało nam się przede wszystkim stworzyć produkt dla rynku energetycznego, który udało się nam uruchomić w połowie roku. Działa, wspiera w tym momencie klientów na terenie Polski. W tym momencie pracujemy na tym, żeby jego działanie było bardziej dużo szersze. Tak jak wcześniej wspomniałeś to był Mainnet. Mainnet to jest Q3 2022. W tym momencie mamy bardzo dobrze, wydaje mi się jak na ten etap projektu zabezpieczoną sieć. Mamy 84, że się powtarznie, jeżeli ja źle mówię, walidatorów w tym 75 aktywnych. Taka jest pula aktywna walidatorów na razie u nas w sieci, więc sieć jest w pełni zabezpieczona według planu.
Mamy spektrum partner zarówno jak na rynku krypto, jak i rynku energetycznym. Udało nam się stworzyć komunity wokół projektu, co jest dość trudnym zagadnieniem biorąc pod uwagę samą tematykę, bo ona nie jest na taką czysto krypto, która jest w naszych czasach bardziej nośna. Ale jest też komunity wokół zagadnień spikte energetycznych. Co jeszcze nam się udało zrobić? Generalnie promujemy projekt, więc jeździmy po szukiego rodzaju tematycznych konferencjach. Udało nam się przedstawić i próbować projekt na Kosmowerzie w Medellin, na Inter Solar w Monachium. Byliśmy nasz na konferencji Berlin Borderless, na Gateway to Cosmos w Pradze i wielu innych tak naprawdę. W Izbonie na Staking Rewards. Jeszcze w Berlinie byłeś Dominik. No Berlin Borderless.
A, jeszcze było na EBEX. No to wygląda jak na jeden rok faktycznie dosyć ciasno, to znaczy wiele rzeczy, zwłaszcza mainnet, masa eventów. Wspomniałeś o komunity i o walidatorach. Do tego za chwilę chętnie bym wrócił i troszeczkę rozbił to na szczegóły. A jeszcze z takich rzeczy, które można na waszej stronie wyczytać. Wiem, że tutaj Keno jest waszym strategicznym partnerem i walidatorem. Mógłbyś rozwinąć, bo to nie wszyscy mogą znać, kim jest Keno i na czym to strategiczne partnerstwo z Keno polega. Keno Energia jest spółką obrotu działającą na polskim rynku. Obsługuje on na rynek zarówno B2B jak i B2C. I aktualnie od lipca zeszłego roku działalna partia on na software.
Generalnie Keno Energia jest częścią większej grupy Keno, gdzie tam jest kilka firm i w Polsce, i w Niemczech, i na Węgrzech. Z tego co wiem ja tak do końca ich nie śledzę szczerze powiedzieć, bo to jest nasz partner, więc nie chciałbym tutaj wypowiadać się na… Nie znałem wszystkich szczegółów, ale jest to duża energetyczna spółka zajmująca się zarówno handlem, sprzętem, czyli fotowoltaiką, popami cieplu, czyli takimi źródłami odnawialnymi, ale również sprzedażą energii elektrycznej. My współpracujemy z nimi w przestrzeni sprzedaży tej energii elektrycznej. Ok, dobra, to może teraz trudniejsza część pytania, to do Grega skierujemy trudniejszą część pytania. Dominik powiedział o tym… Bardzo dobrze i mi się bardzo podoba.
Dominik powiedział o tym co się udało zrobić w 2022 i to na pewno była imponująca lista. Co są jakieś rzeczy, których wam się nie udało dowieźć, o których gdzieś tam sobie zaplanowaliście, marzyliście, ale były jakieś przeszkody, co było taką największą przeszkodą i wspomnienie nie dowiezienia czegoś z 2022 roku. Na czym wam zależało konkretnie? Nie mówię o tym co mniej priorytetowo, ale takie naprawdę ważne rzeczy. Szczerze mówiąc zadałeś mi takie pytanie i próbuję sobie uświadomić. Na pewno pewne rzeczy się po prostu poprzesuwały i to co jest istotne to rynek i kondycja rynku wpłynęła na nasz timing.
Po prostu musieliśmy pewne rzeczy, chociażby listing, o którym być może będziemy dzisiaj rozmawiać, sobie po prostu planować w innej czasoprzestrzeni. Gdyby rynek był w bull marketzie to wtedy na pewno chęć na wprowadzanie funkcjonalności, robienie funkcjonalności byłaby większa. Czy tutaj chociażby zlistowanie tokenu, ale z drugiej strony minusem być może tego byłoby to, że nie bylibyśmy gotowi z produktami. To jest taki plus i minus, bo przesuwając pewne milestoney jesteśmy w stanie dostarczyć większą ilość albo bardziej zaawansowane produkty. Szygam w głowie konkretnej rzeczy, ale jakoś nie mogę sobie po prostu złapać tego. Dominik może to.
Ja generalnie zgadzam się z tym co Grzesiek powiedział, tylko nałożył na to delikatną korektę, ponieważ w perspektywie listowania byśmy planowali od samego początku 2023 i w trakcie 2022 zaczęliśmy rozważać listowanie wcześniej, czyli 2022. A my celowaliśmy na Q3. To była taka nie mówiona nikomu z perspektywy naszej roadmapy, nasza ambicja. Niestety nam się to nie udało, bo w połowie roku stało się dużo niefajnych rzeczy na rynku. To przekonało nas, że trzeba z tym listingiem jednak poczekać do 2023 roku. No i tam planujemy. Mówimy Q2 2023 w zależności od warunków rynkowych. Nie mamy czasów takich, w których można jasno przewidzieć jakieś trendy w perspektywie roku.
Dla mnie to osobiście myślę, że nie traktuję to jako jakiś wielki fail, bo z listingiem chyba czasami też się nie ma co spieszyć. Z jednej strony pewnie Wam zależy najbardziej na budowaniu użyteczności dla aplikacji w rezultacie użyteczności dla tokena, a z drugiej strony trzeba się wstrzelić w to, żeby rynek był mocny, bo inaczej to wszystko się rozjeżdża. Ale na pewno rynek nie ułatwiał tej sytuacji w 2022 roku. Dominik wspomniałeś o tym, że udało się zbudować community. I tu mam pytanie, jak wy mierzycie siłę community, na jakie wektory patrzycie, jaka jest struktura waszego community i na czym dzisiaj stoimy w kontekście community? Jest to projekt bardzo mocno produktowy.
Tego nie możemy ukrywać, ponieważ koncentrujemy się na dostarczaniu wartości dla ludzi w przestrzeni rynku energetycznego. Sama specyfika, sektora, w które uderzamy jest tak skonsumowana, że w dużej mierze oczekuje on gotowych produktów. Czyli to nie jest platforma. Strategicznie docelowo myślimy to jako platformie, która jest wyużywalna przez innych deweloperów, ale żeby to zaczęło działać w tej przestrzeni należy stworzyć produkty, które są potrzebne w tym sektorze energetycznym. My budujemy teraz te produkty. Jednak jest drugi aspekt, ponieważ nasza misja i nasza wizja opierająca się o zdecentralizowaną energetykę wynika bardzo intensywnej edukacji. Co to jest decentralizowana energetyka sama w sobie i co to ma wspólnego z projektem blockchainowym jako taki. Tu jest to komunity.
Zanim nasze komunity będzie aktywne i będzie w stanie być takim ciałem mocno doradczym, na to liczymy i to budujemy, to to jest jakaś droga, którą musimy przejść. W jakiś sposób mierzycie wielkość tego komunity jako ilość hodlerów albo to strony krypto, ilość użytkowników aplikacji, ilość przyłączonych, dostawców energii. Jak to na tą chwilę wygląda, ile to mierzycie, jeżeli możecie takie liczby przedstawić, przynajmniej RAF? Jedną z przestrzeni miary tego jest społeczność bazująca na social mediach. Tak jak organizujemy dwutygodniowe, zastanawiam się czy to nawet nie jest za często, ale dwa tygodnie mamy Twitter Spaces. Ja to oglądam, to bardzo fajne jest, warto się tam pojawiać. Staram się na bieżąco albo na drapie.
Ostatnio Dominik podsumowywał też 2022, wyszło fajnie. Dziękuję. To jest jeden aspekt. To jest przestrzeń, forum dyskusji i tak dalej. Liczymy na zabieranie głosu na tym komunity, na tych Twitter Spaces, żeby po to to jest. Po to to budujemy, żeby tworzyć wartość i żeby ludzie zrozumieli w jaki sposób projekt powstaje, na czym się koncentrujemy, na jaka jest nasza wizja, jakie role są w tym komunity. Drugi aspekt, to są hodlery jako tacy naszych tokenów. Tych hodlerów na razie jest niewiele, ale zaraz będzie dystrybucja airdropów, nad którą intensywnie w tym momencie pracujemy. I będzie to jakiś współczynnik miary, szczególnie w momencie polistingu.
Na dzień dzisiejszy miernik, ilu mamy hodlerów jest, hodlerzy raczej traktuje, to są tacy, którzy wybierają pozostanie z projektem z perspektywy tokenów, mają z możliwości ich sprzedaży. Na dzień dzisiejszy nie mają takiej możliwości, więc głównie to są media społecznościowe tak naprawdę. Ok. Ja bym tutaj jeszcze dodał, bo Dominik fajnie o tym powiedział na tym Twitter Space. Teraz weźmy pod uwagę chociażby społeczność na Twitterze. Mamy 25 tysięcy followersów i chcielibyśmy potroić tę liczbę do czasu listingu. Na Telegramie mamy aktualnie około 17 tysięcy, też chcielibyśmy trzykrotnie zwiększyć nasz team social media, który bardzo serdecznie bardzo fajnie sobie radzi z tymi wyzwaniami.
Podjęliśmy taką inicjatywę zapraszania innych społeczności na nasz Telegram, Discord, który też będziemy aktywować, on na razie dosyć mały i tutaj sobie stawiamy taki cel, żeby zaakcelerować aktywności na Discordzie. Było już jedno AMA z jednym z walidatorów z komunity i teraz sobie ustalamy plan AMA z innymi gośćmi i będziemy taki robić po prostu cross marketing, który tak jak był aktywny w różne społeczności. Więc tak jakby z perspektywy social media to mamy mocno zwiększyć, a z drugiej strony też lepiej wytłumaczyć co my tak naprawdę robimy. I tutaj też przygotowujemy serię takich explainerów dotyczących rynku energetycznego, społeczności energetycznych i tak dalej. W moim rozumieniu komunity też będą walidatorzy.
Tu mi się wydaje, że macie też czym pochwalić, bo tych 80 kilku walidatorów to jest jedna rzecz. Rozumiem Grekty, to intensywnie budowałeś w tym roku, ale z drugiej strony jakby też struktura tych walidatorów. Ja gdzieś tam sobie poobserwowałem na obserwatoriach, linka mi dałeś jak to wygląda i jest i Finlandia, Niemcy, Francja, Polska, wszędzie po kilkanaście procent. UK i masa innych krajów, więc z tej perspektywy jest wydaje się taka geograficzna decentralizacja.
Czy w kontekście walidatorów, wy potrzebujecie dalej więcej walidatorów? Czy w ciągle są jakieś programy, zachęt dla nowych walidatorów? Jakie tu są ewentualnie główne wasze, może to już bardziej plany na ten rok w kontekście tej warstwy infrastrukturalnej? Jeżeli chodzi o walidatorów, to przede wszystkim tutaj trochę się pochwala, a z drugiej strony podziękuję tym, którzy przyczynili się do tego, że tak nam fajnie udało się zapiąć bardzo ważnym majstą, czyli wyjście powyżej 45 walidatorów, żeby można było uruchomić inflację. Mamy 75 aktywnych, to jest maksymalna liczba aktywnych walidatorów i tam jeszcze jest kilku, aktualnie jest 83, którzy po prostu czekają na to, żeby mieć szansę wskoczenia do active setu.
Mamy taki podział, my to nazywamy premium walidatorzy i community walidatorzy. Community to są głównie albo pojedyncze osoby, albo jakieś małe biznesy, które po prostu kupiają się na tym, żeby po prostu zarabiać na tym, że walidują bloki w poszczególnych blockchainach. To są walidatorzy, którzy po prostu mają doświadczenie z różnych chainów i do nas dołączyli, żeby tak, żeby wspierać naszą naszą sieć. Mamy też walidatorów premium, którzy zdecydowali się na to, żeby zainwestować nasz projekt i żeby być tak jakby wsparciem z tej perspektywy. Tutaj nie ukrywam, że my tak naprawdę cały czas zapraszamy walidatorów premium, żeby oni dołączali do naszej społeczności. No i to jest rzecz, która jest tak jakby dosyć istotna z naszej perspektywy.
Tutaj też pochwalę się, bo dzięki poprzednim odcinkowi dołączył do nas walidator z Polski i tutaj bardzo fajnie to wszystko aktualnie wygląda. Mam nadzieję, że po tym odcinku też ktoś do mnie się zgłosi i zapyta się o możliwości dołączenia do naszej sieci. To fajnie, fajnie to słyszeć. W takim razie tutaj jeżeli są, a wiem, że są na pewno osoby bardziej do infrastruktury, walidatorzy, prowadzicie węzły, to grek jest waszym kontaktem, uderzajcie, negocjujcie i to jest zdaje się ten moment, żeby coś tam jeszcze się na jakichś fajnych warunkach być może próbować załapać jako node provider.
Ja bym jeszcze jedną rzecz tutaj dodał, że nam bardzo zależy na wysokim bezpieczeństwie sieci, dlatego w tym momencie Grzesiek pracuje nad programem intensyfikacji walidatorów, którzy spełniają pewne warunki jakościowe. Czyli zależy nam na tym, żeby sieć była jak najlepiej rozdyskutowana, oparta o providerach infrastruktury, którzy są rzetelni, nie działają tak, że półsolany przestaje działać. Mówię o takich sytuacjach, które stały się w zeszłym roku, co było bardzo dużą szkodliwością, więc zwracamy na to dużą uwagę, niedługo będzie opublikowany ten cały program, w jaki sposób walidatorzy będą intensyfikowani z perspektywy delegacji, tak żeby móc znajdować się w aktywcecie.
To jest pierwszy krok, zanim pójdziemy na większą ilość walidatorów, chcemy zrestrukturyzować istniejących w taki sposób, żeby mieć makrimum najlepszą siecią na rynku, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo. Ok, możecie coś zdradzić Panowie, jakie kryteria będą brane pod uwagę, żeby taki walidator się do aktywsetu kwalifikował? Czy dodał wcześniej? To się nie dowie, możemy zdradzić. Nikt poza mną się nie dowie, obiecuję. Dokładnie. To wspomniałeś, obserwatory, to jest jeszcze nieoficjalna informacja, ale tak naprawdę już mamy dopięty temat, że będziemy tak jakby zlistowani na obserwatory, to jest taki portal, który pozwala zaobserwować sobie w jaki sposób sieć jest zdecentralizowana.
Robi to Rockaway Labs, to jest technologiczne ramię Rockaway Venture, to jest taki bardzo duży fundusz, który inwestuje nie tylko w krypto, ale też na rynkach tradycyjnych, nomen omen z Czech. Oni są też naszym walidatorem, jednym z większych obserwatory by Rockaway, i tutaj tak naprawdę zacieśniamy naszą współpracę, więc to obserwatory jest kolejnym elementem. Chcielibyśmy, żeby każdy nie musiał wierzyć nam na słowo, tylko po prostu wszedł i sobie zobaczył, jak sieć jest zdecentralizowana. To co my tak naprawdę zobaczyliśmy, widząc statystyki z obserwatory, że tak naprawdę jest dużo walidatorów, którzy idą po łatwiźnie i się deployują albo na Hertzner, albo na OVH, tam gdzie jest taniej, wygodniej, dużo jest np.
w Niemczech, Finlandii, w takich krajach, gdzie ci hosting providerzy mają swoje data center. My tak naprawdę w tym momencie mówimy, że ok, chcemy opublikować taki oficjalny program delegacji, żeby nie było dyskusji, że komuś więcej, komuś mniej damy i tak dalej. I będziemy tak naprawdę ustalać, czyli tak stopień decentralizacji z perspektywy hosting providera, z perspektywy kraju, KPI dotyczące np. komisji walidatora, uptime, co tam jeszcze bierzemy, czy walidator jest aktywny z perspektywy governance, plus na to jeszcze nakładamy taki, bo to są takie jakby obiektywne KPI, na to chcemy jeszcze nałożyć drugą część, takie subiektywne.
Tutaj jeszcze nie wypracowałem, jak to dokładnie będzie wyglądać, ale wyobrażamy sobie coś w rodzaju takiego cancel, czyli wybraną grupę z komunity osób, które będą tak jakby obserwować, co się dzieje na mediach społecznościowych, w jakiś sposób walidatorzy kontribują w produkcie, chociażby technicznie i tak dalej. I będą tak jakby przydzielać punkty na bazie, których fundacja będzie mogła zrobić delegację. Czyli tak jakby te kryteria chcemy, żeby też były tak jakby, znaczy tak jakby ocena była poza nami, żebyśmy my tak naprawdę byli tym narzędziem, a nie tym, który po prostu musi arbitralnie podjąć decyzję. Jasne, to mi się bardzo podoba. To jest jedna z najbardziej obiektywnych reguł, które są jasne i czyste.
To mi się bardzo podoba, bo wiele projektów gdzieś tam tą decentralizację zostawia na później, zaczynają jakoś tam na pół gwizdka, mówiąc, że szybszy development i tak dalej, później, później, później, a to później nigdy nie następuje. I tak naprawdę mi się podoba, że wydusicie ten temat na poziomie walidatorów infrastrukturalnym od samego początku, bo mi się wydaje, że odkładanie tego na później jest taki moment, że po prostu można to przegapić, więc podoba mi się ta inicjatywka. Dla mnie to się temat z całą bardzo ważny, bo ja tak, można sobie wejść na ten obserwatory. zone i tam widać inne chain, które tam są aktualne i tam na naprawdę wywrócić taką sieć to jest bardzo prosto.
Są takie niektóre przykłady i my nie chcemy doprowadzić do takiej sytuacji, że będziemy mieli takie ryzyko w projekcie. To też trzeba wyjść po jedną rzecz, że jeżeli buduje się produkt na infrastrukturze nie zdecentralizowanej, to naprawdę ma to wpływ na sposób implementacji. Inne rzeczy trzeba brać troszeczkę pod uwagę i w robieniu od razu zdecentralizowanego projektu jest samo w sobie początkowo droższe, ale de facto mamy na koniec dnia ten projekt, ten produkt zdecentralizowany. Twój przykład, bo uwielbuję, że jest bardzo dużo pieniędzy zainwestowanych w produkt, tak naprawdę po partii mniej więcej o bazę danych, bo ten blockchain na trzech lotkach to można postawić bazę danych i to będzie to samo. Tak dokładnie.
Jak taka infrastruktura wyrośnie na trzech walidatorach, no to weź potem odbierz im tę władzę, prawda? To już jest dużo trudniejsze. To jest kolejny przykład, bo wtedy idzie taka typowa koncentracja wokół konkretnych bytów i często jest tak, że też giełdy mają bardzo duży wpływ na sieć, bo są zazwyczaj w top ten. Jasne. No dobrze, ale to w takim razie kiedy wy panowie zaczniecie tych walidatorów wynagradzać w końcu, bo pamiętam, że była mowa, że tam od pewnego pułapu będzie głosowanie zdaje się jak przekroczymy 45. Mamy teraz 75 aktywnych, 80 wszystkich. Kiedy staking rewards, kiedy rewards dla walidatorów, kiedy inflacja, czy tu są jakieś update? Nie no, tutaj odpowiedź jest bardzo prosta.
Soon, albo very soon. Na poważnie to nas to trochę zaskoczyło za szybko. Osiągnęliśmy tę majstą i nie udało nam się zrobić rzeczy, które mieliśmy zaplanowane na roadmapie, czyli żeby wykonać takie bardzo zaawansowane testy stability, wydajnościowe, szereg testów funkcjonalnych, które pod koniec zeszłego roku robiliśmy i teraz tak naprawdę wynikiem końcowym jest jeszcze zrobienie takich real life end to end testów, które ja będę razem tutaj z Pawłem, być może z Dominikiem wykonywał w przyszłym tygodniu. I to wynikiem tego będzie upgrade softu, który jest zaplanowany i to będziemy robić na bazie propozala.
To będzie nasz pierwszy propozal w sieci, gdzie walidatorzy będą musieli zrobić update i tutaj planujemy, tak more or less 26 stycznia tam może nam się przesunąć 2-3 dni w jedną, w drugą stronę. I później od razu idzie propozal, bo w tym softie jest już zaszyta inflacja, tak jakby ten mechanizm inflacyjny. On był już wcześniej, ale chcieliśmy go dokładnie zweryfikować, żeby nie mieć case'ów jak inne chain w ekosystemie, które musiały wyłączyć na 2-3 dni blockchain, bo tam musieli zrobić jakiś deep dive, code review czy coś w tym stylu. Więc my chcieliśmy po prostu uniknąć takiej sytuacji, że sobie robimy taki poligno doświadczalny i dopiero jak będziemy pewni, to idzie propozal na inflację.
Tak naprawdę początek lutego będzie już odpalony. Miał być sun czy wery sun? Dobrze, mówmy się, że miesiąc jest relatywnie suny. Czyli każdy kto ma jakieś tokeny, moje tokeny C4E gdzieś tam są stake'owane, zdelegowane do walidatorów, one zaczną pracować od lutego gdzieś tam jakiś czas w lutym. Tak, tutaj wszystkich, którzy zainwestowali nasz projekt, zachęcamy do delegacji, bo to będzie tak jakby ten moment, kiedy ta nakroda potencjalnie będzie największa, bo tutaj dopóki ilość hodlerów nie będzie duża, to tak naprawdę będzie miał największy wpływ. No i wszystkich, którzy gdzieś tam dostali z lut przez taki czy inny eardrop, bo wy troszeczkę mieliście eardropów.
Był ten green drop, był stake drop, był santa drop, więc pojawił się tracker na waszej stronie, waszego wallet'u. To można sobie po swoim adresie, jeżeli stake'owaliście na przykład atom, możecie mieć eardrop od Chain4Energy, nawet o nim nie wiecie, można to sobie sprawdzić. Podlinkuję pod filmem dla tych, którzy są atomistami, jakieś atomy mają albo jeżeli uczestniczyliście w dropach, to warto sobie to posprawdzać. A jak będzie wyglądała dystrybucja grek tych tokenów dla tych, którym się należy? Tak, tak. Tutaj jeszcze tak jakby cofnę się o jeden krok.
Naszym celem było tak jakby zachęcenie komunity kosmozy, czyli ten stake drop był dla komunity kosmosu i też komunity krypto, dlatego był ten green drop, który nie wymagał żadnego stakingu, ale tak jakby aktywności, żeby zauważyli nasz projekt i tak jakby mieli, tak ehtetycznie często mówić skin in the game. Ten sumarycznie ten ehtop może nie jest jakiś bardzo duży, ale tak jakby bardzo duża liczba adresów jest, czego się bardzo cieszymy i tutaj my szacujemy, że możemy spokojnie wejść tak na poziom powyżej 10 tysięcy hodlerów po dystrybucji tego ehtop'a, ale to jest tak jakby pierwsza część tej puli, którą mamy na rozwój komunity zalokowaną.
I druga pula będzie dla tych, którzy tak jakby zdecydują się na pozostanie z nami, bo tutaj widzieliśmy nawet jeden film, który mówi o tym, że jest taki ehtop i komentarz był taki, że to jest freeman. Z naszej perspektywy to jest bardziej zachęcenie komunity do tego, żeby dołączyli do naszego projektu i starali się zrozumieć co my zrobimy i żeby tak poszli z nami dalej. Więc tak naprawdę ci, którzy zostaną, zastajkują, będą brali udział w outingu. My planujemy zrobić kolejne kampanie, które będą wynagradzać tych, którzy po prostu będą aktywni w naszym komunity. Być może zrobimy intensified testnet, jakieś funkcjonalności na testnetie będziemy chcieli weryfikować. Pomysłów jest bardzo dużo.
Czyli to tak jakby tytułem tego, po co w ogóle jest ten airdrop i co my chcemy zrobić. Bo dla nas to nie są freemany, bo sorry to tak nie działa, bo każdy kto dostanie i sprzeda to de facto zrzuca na tych, którzy będą chcieli kupić. I to nie o to chodzi. To chodzi o to, żeby zbudować świadomość o projekcie i zachęcić komunity do tego, żeby dołączyli i korzystali z produktu. Jeżeli chodzi o dystrybucję to plan mamy taki, że on będzie udostępniony do końca Q1 możliwość dystrybucji i tam będą zadania, które będą do zrobienia. Community Cosmos jest przyzwyczajony do tego, że to są zadania typu zastejkowanie, zrobienie, znaczy zagłosowanie w proposalu.
Tam będzie po prostu kilka zadań do zrealizowania. I wtedy realizacja każdego zadania będzie odblokowywała część airdropa. I ten airdrop będzie miał lockup na trzy miesiące i trzy miesiące we snie, tak żeby ci, którzy później będą chcieli kupić tokeny, nie mieli świadomości tego, że airdropowcy zrzucą na nich tokeny. Więc tutaj jest taki mechanizm, który zabezpieczy inwestorów. Więc reasumując to long story short pod koniec Q1 chcielibyśmy dać możliwość klaimowania i później będzie okres lockupu we stingu. Trzy miesiące i trzy miesiące. Ok, fajnie. Znaczy w ogóle te airdropy mam wrażenie, chociażby ten airdrop dla stekujących atom, no to były tam bonusy, boostery dla tych, którzy głosowali nad konkretnymi propozycjami.
Były bonusy dla tych, którzy delegowali poza topowych walidatorów, więc widać, że starannie podchodzicie do tego, żeby po prostu nie było to taki stricte przypadkowy airdrop. Tak, i tutaj szczególnie ten, jakby to nazwaliśmy decentralization booster, czyli ci, którzy głos delegowali powyżej setnego, to ta alokacja była trzy razy większa niż tego bazowego. To fajnie wyszło. Governance booster też chyba był taki na poziomie dwa razy więcej niż ten bazowy, więc ci, którzy byli aktywni, to rzeczywiście mogli ten fajny airdrop mieć.
Dostałem airdropa, ale patrzę i to takie już można się bić w piersi, no niestety na booster się nie złapałem i to daje do myślenia mi, że kurde, no faktycznie można było inaczej tam zdelegować te atomy i może zaangażowanie w głosowanie nad różnymi propozycjami w kosmosie też muszę swoje zwiększyć, bo airdropa bazowego dostałem, a boostera nie, więc no każdy może sobie sprawić, że jeśli stajkujecie jakieś atomy, czy chociażby na ten się załapaliście, no i z tego co tutaj słychać, Change for Energy planuje dalsze zabawy, które dają airdropy.
A to mi też przypomina, no w sumie nie airdropowy temat, ale gdzieś tam na Waszych planach na przyszły rok pojawia się takie nagrody, jak rozumiem też w formie tokena Change for Energy dla tych, którzy produkują zieloną energię. Czy to jest temat, który gdzieś tam, nie wiem, już jest może, nadchodzi wynagradzanie producentów zielonej energii w postaci Change for Energy? Tak, znaczy generalnie to jest temat, który jest na roadmapie, jest ta lokacja, która będzie po uruchomieniu inflacji, nowe tokeny podzieliśmy na takie dwa zasadnicze obszary. Jeden obszar to jest taking reward, który jest po prostu tak jakby główną pull'om 60%, tak, jeżeli dobrze pamiętam, to jest tak jakby dla tych, którzy delegują i są walidatorami.
I pozostała część jest podzielona na governance booster, to jest mechanizm, który tam być może sobie porozmawiają o co chodzi i jest ekosystem incentive i to jest właśnie dla tych, którzy produkują zieloną energię. My tego jeszcze w tym momencie nie implementujemy, ponieważ chcielibyśmy, żeby to było uruchomione w momencie, kiedy tych producentów zielonej energii będzie tak jakby, będzie ich więcej, zdecydowanie. A teraz się właśnie skupiamy na tym, żeby tych producentów zielonej energii było więcej i bardzo intensywnie pracujemy nad drugim bardzo ważnym elementem w rozwoju naszych produktów, czyli społeczności energetycznej.
Dominik mógłby więcej powiedzieć, bo jest zaangażowany w te analizy i rozmowy z ekspertami, więc tak naprawdę musimy sobie tak jakby tą roadmap'y zamodelować, tak żeby po prostu spojrzeć z perspektywy wartości dla ekosystemu, dla projektu. A ilu macie w tej chwili tych producentów zielonej energii? To jest pierwsza część pytania, jeżeli możecie powiedzieć. A to może Dominik, a druga część też pewnie do Dominika.
Jeżeli dzisiaj pewnie słucha nas tutaj trochę osób mają gdzieś tam fotowoltaikę na dachu i tak dalej, chcieliby dołączyć się do Chain for Energy, czy jest taka możliwość jak to zrobić? Z perspektywy użytkowania usługi naszej to producenci zielonej energii, którzy mają te prosumenci tak zwane, pracujemy nad modelem community, czyli społeczności energetycznej i tak naprawdę bezpośrednio wtedy oni będą mogli dołączyć się do produktów. Aktualnie to są stanie dołączyć się do produktu poprzez naszych partnerów, to jest Kena Energia i dołączając się do produktu będą mogli używać na naszego rozwiązania.
W społeczności energetycznej jest to tema, na którym bardzo intensywnie pracujemy z perspektywy decetralizacji, jak i naszej wizji projektu, ale tak samo jak i z perspektywą płacalności, bo to jest mechanizm, na którym aktualnie, zwłaszcza przez promocję Unii Europejskiej, jak i Stanów Zjednoczonych, patrząc na to z perspektywy globalnej, jest to mechanizm, na którym można mieć największą oszczędność na energii, nawet do 80% oszczędności w porównaniu do tego, jak się tą energię kupuje jako zwykły konsument, nie konsument.
Ok, czyli dzisiaj jeżeli ktoś chciałby się włączyć w Polsce, rozumiem, że musi zapłakać do Kena Energy i taka oferta jest tam dostępna, a docelowo bezpośrednie podłączenie też będzie możliwe, czy tu coś źle zrozumiałem? Tak, dobrze to zrozumiałeś, ponieważ żeby założyć spółdzielnie w Polsce, to potrzeba tak naprawdę trzech klientów i aktualnie nie ma jakiegoś tam software'u, który my dostarczamy, na którym my w tym momencie pracujemy, to umożliwi rozliczanie tej energii z rynkiem energetycznym. I w tym roku, w 2022 będzie część produktu dostarczona, która umożliwi coś takiego, dzięki temu da się poza oszczędnościami wynikającymi z produkcji energii z źródeł odnawialnych, dodatkowo są oszczędności wynikające z zniesieniem dużej części opłat dystrybucyjnych. Ok.
To w zasadzie jest tego się nie da zrobić, bo tego nie robi ani spółka obrotu, ani nie robi tego software, który działa aktualnie, on nie ma takiego produktu na rynku. My natomiast, reszta KALF, a nie wiem czy powinienem o tym mówić, ale to jest przestrzeń podłączenia się klientów bezpośrednio i używania bezpośrednio naszego rozwiązania. Ok. Jakieś plany na 2023 rok, jakieś targety zestawiacie w 2023 roku? 2023, no tak. Jeżeli chodzi o targety, to tych targetów mamy sporo, na pewno chcemy się zlistować, to jest jakby pierwszy target. Mamy różne targety z różnej przestrzeni. Mamy targety z perspektywy blockchainów, takie blockchain token KPI, to jest public listing.
Chcemy mieć 1000 hodlerów przed airdropem, po airdropie 10 tysięcy, no i następnym majstwem to jest jakieś 100 tysięcy hodlerów. Mamy też z perspektywy jakby community KPIA, to są, tak już wcześniej mówiłem, oparte w dużej części, może nie tyle community co social media, ale to jest powiązane z community, no to aktualnie mamy 25 tysięcy followers na Twitterze, chcemy dojść do 75. LinkedIn, mamy dwa, chcemy sześć, Telegram, mamy 13, dobrze lubą mi 40. Jakby celem naszym jest 100 tysięcy użytkowników na platformie. Chcemy uruchomić szereg funkcjonalności, między innymi właśnie wsparcie dla społeczności energetycznej i dla klaski.
Na czym to miałoby polegać? To są właśnie systemy zachęt? Tak, to są te wsparcie dla społeczności energetycznej, tak jak wcześniej mówiłem, w Polsce są to spółdzielnie energetyczne, które pozwalają zaoszczędzić dużo pieniędzy na energię. Najprościej zbieram zęby, ale trzeba to rozliczać. Więc to jest uruchomienie tej funkcjonalności, która pozwoli na rozliczanie, rozszerzanie i zakładanie spółdzielnie energetycznych w Polsce. Tak żeby zbudować raczej świadomość ludzi około tego, dwa, dać im narzędzie, które pozwoli im w prosty sposób tworzyć te społeczności. Bo jeżeli taka społeczność energetyczna np. na 50 członków, to to już jest i trzeba to spółdzielnie energetyczne rozliczyć ze spółką obrotu z użytkowników między sobą, to się robi bardzo duże wyzwanie z perspektywy modelu matematycznego.
Ok, no dobra, fajnie, ambitne, zacne cele. A jeszcze z punktu widzenia rozwoju samego produktu. Jest jedną rzecz, nad którą pracujemy, której warto wspomnieć, to jest ten Web3. 0 Energy Wallet. W każdym razie mamy wersję webową, która jest bardzo mocno skoncentrowana na energetyce i mamy też wallet taki webowy dotyczący na blockchain. Mam nadzieję, że posiadając te C4E tokeny, to poprzez Keplera można się do niego podpiąć, można w pewien sposób zażądać tymi swoimi tokenami, a w przyszłym roku naszym celem jest budowanie walleta mobilnego. Super, ten wallet mobilny co to będzie? To będzie taka wersja Keplera na mobile czy jakieś Wasze rozwiązanie? Co może ujawnić z tego, co tam planujecie? Zdevelopować? Brakuje Adasia, który ładnie o tym opowiada.
Tak naprawdę mamy taką wizję, że jest to takie, jak masz aplikację banku na telefonie. To jest taka aplikacja dla Twojej energii, czyli masz konto energii na Twoim portfelu, bo my wierzymy w to, że energia jest walutą przyszłości. To widać już tak naprawdę, wszystko się obraca wokół dostępu do taniej energii. Po prostu. Większość konfliktów na świecie jest związana z tym.
Z naszego punktu widzenia Kepler jest ok dla kryptogeeka, który po prostu wie, jak tam okarnąć te seedy i rozumie lub nie rozumie, bo okazuje się, że na rynku krypto większość ludzi nie rozumie o co chodzi i cały czas korzysta albo korzystało do czasu upadko FTXa z giełd centralizowanych, bo im się wydawało, że to są takie kryptobanki. To nie jest rozwiązanie, które jest adaptowalne dla Average Joe czy tam Kowalskiego. My chcemy zrobić po prostu rozwiązanie, które będzie tak jakby przełamywał te bariery, że nie trzeba będzie po prostu tak jakby bawić się w te seedy.
Jest parę fajnych pomysłów, w jaki sposób to zrobić, więc tak naprawdę na dzień dzisiaj się nie chciałbym zbyt dużo ujawniać, ale chcemy, żeby to był taki one stop shop dla każdego, jeżeli chodzi o dostęp do energii. Tak sobie to wyobrażamy. No jasne. Tu rozumiem, no bo teraz jeżeli taki use case na poziomie gminy albo jakiegoś osiedla za aplikujesz, to też należałoby im dać jakieś narzędzia governanceowe, żeby on się w swoim gronie jakoś tam mówi dogadywać, czy dobrze tu odczytuję, że takie rzeczy też gdzieś tam powinny być zbudowane? Tak, to jest właśnie ten DAO 2. 0, na którym będziemy pracować.
To jest taki kolejny element naszej roadmap, który z jednej strony będzie dla tokenariuszy, czyli tak jakby promować tych, którzy będą z nami dłużej i tam wcześniej na poprzednim odcinku rozmowy wspomniałem o tym modelu vicar, taki podobny model chcemy zastosować, ale z drugiej strony jest to też narzędzie dla społeczności, żeby one mogły w sposób transparentny podejmować decyzje, co zrobić w ramach tej małej konkretnej społeczności. To też możemy sobie taką analogię złapać, jak są często w blokach, mieszkańcy bloku muszą podejmować jakieś decyzje, jest jakiś zarządca bloku, administrator, więc tutaj tak naprawdę to są takie narzędzia dla właśnie takich małych społeczności.
Ok, no to super, teraz jeszcze wracamy na chwilę do roadmapy, bo porównawialiśmy chwilę o tym Web3 Energy Wallet, ale to widzę jest dopiero na Q2 zaplanowane, a na Q1, przynajmniej tam co na roadmap macie na stronie internetowej, na Q1 jest integracja IBC, czy to faktycznie ma szansę się wydarzyć jeszcze w Q1? My mamy to już w ogóle zrobione, na testnecie mamy zrobione, udało nam się wysyłać token NC4 na osmozizm, założyć kule płynności, zrobić pierwsze swapy, więc to tak naprawdę wiem, że to już działa, my to uruchomimy tak naprawdę przed listingiem, bo tutaj trzeba zwrócić uwagę na to, że gdyby to zostało zasytowowane teraz w tym momencie, to potencjalnie jest zagrożenie, że ktoś mógłby wziąć tokeny, wejść sobie na frontier w osmozizm, gdzie można zrobić to permissionless sobie kule płynności założyć i wylistować nasz token, więc tak naprawdę musimy tak jakby zrobić to dosyć on time.
Jasne, czyli to będzie zsynchronizowane pewnie, wpuścicie tuż przed listingiem, jak wyjdzie IBC to wiadomo, że za chwilę będzie listing. Tak, bo tutaj jeżeli chodzi o IBC, to jest też kwestia wybrania relayerów, ci którzy po prostu uczestniczą w set upowaniu kanału, więc tam mamy te tematy rozprowadzone.
Jasne, dobra, a co jeszcze z agendy na 2023 rok, myślicie, że jest do dowiezienia z takich grubszych rzeczy, bo na road mapie między innymi gdzieś tam na H2, na drugą część połowy jest mobility, the health skill to greed, to są rzeczy, które są grube moim zdaniem i takie przełomowe, one gdzieś tam są na waszym warsztacie w tej chwili też, czy to na razie jeszcze o tym nie myślicie? Najgorszą rzeczą jaką można zrobić to obiecać za dużo na tej gasu, więc nasza koncentracja jest stricte z perspektywy rozliczania i dostarczania energii zielonej do samochodów elektrycznych.
Ok, ok, dobra, słuchajcie, to jeszcze może pytanie zamykające, mamy bear market, głęboki bear market, może potrwa pół roku, rok, dwa lata, trzy lata, kto wie ile, a może zaraz się skończy od nowego roku, już będzie po prostu to the moon, jak to wygląda u was jeżeli mogę zadać takie pytanie z punktu widzenia cash flow, załóżmy że bear market trwa dwa lata, czy wy jesteście przygotowani z delivery, żeby przetrwać dwa lata na przykład bear marketu, albo trzy lata bear marketu? Tak, my jesteśmy w stanie przetrwać trzy i cztery lata jak trzeba, ale zresztą samo to, że my nie jesteśmy jeszcze zlistowani, więc my posiadamy cash flow, który pozwoli nam, by kapujemy po prostu projekt działaniami firmy, która ma zabezpieczony cash flow, więc nie ma zagrożenia to żadnego dla projektu i z perspektywy listowania jesteśmy sobie w stanie pozwolić na wybranie odpowiedniego momentu, tak żeby rynek przy załóżmy kolejnym spadku, bo to już nie może być niezły na projektu.
Ok, to miło słyszeć, będziemy obserwować, dopingować, wracać na pewno tutaj do tematów, które poruszyliśmy, myślę, że na taką paczkę aktualizacji rocznego, podsumowanie i jakichś zajawek na przyszły rok to powinno wystarczyć, żebyśmy nie przekroczyli godziny, chociaż nie wiem czy się udało. Nie udało się. Nie udało się. Coś potniemy, coś potniemy, ale myślę, że było bardzo, bardzo ciekawie i merytorycznie. Może closing statement, jakieś coś na co chcielibyście jeszcze zwrócić uwagę słuchaczy Dziemi Rówki z Komfortu. Greg, jeden jakiś zamykający statement od Ciebie i od Dominika. Może coś, o czym nie wspomnieliśmy, a powinniśmy wspomnieć, coś, czym się chcieliście pochwalić, ale się nie nadażyło okoliczności.
Ja chciałbym zwrócić uwagę na taką rzecz, że mi się wydaje, i to nie mówię tylko z perspektywy naszego projektu, ale że nadchodzi czas, gdzie tak naprawdę projekty zaczynają dostarczać real value. I budowanie projektu typu kolejny DeFi albo tam kolejny market, NFT marketplace, to nie ma sensu. To były takie jakby eksperymenty, które były tak jakby rok, dwa, trzy lata temu i to się fajnie sprawdzało. I nasz projekt to nie jest kolejny DeFi, to jest po prostu rynek, projekt, który próbuje rozwiązać konkretne problemy na realnym rynku. I czasami, my to mamy ten feedback, że ciężko jest tak jakby wejść w ten nasz projekt, zrozumieć.
My staramy się teraz tak jakby zmniejszyć tą barierę wejścia, ale zachęcamy wszystkich, żeby zechcieli tak jakby zrozumieć, co my próbujemy zrobić i żeby tak jakby, żeby z nami byli, dołączyli do naszej społeczności. Nie będziecie tego żałować. No i tutaj jeżeli ktoś dotrwał do końca na pewno próbował zrozumieć, być może niektórym się udało zrozumieć, niektórym się mogło nie udać zrozumieć, więc jeżeli wam się udało zrozumieć, napiszcie jakiś komentarz. Jeżeli wam się nie udało zrozumieć, to napiszcie czego nie rozumiecie, a my te pytania wyłapiemy i w kolejnym odcinku do nich będziemy wracać.
Dominik, jakiś closing statement, jakieś słowo podsumowania z twojej strony? Closing statement jest taki, że wierzymy, że 2023 rok będzie przełomowym rokiem dla projektu. Wierzymy, że po pierwsze będzie to spowodowane odbiciem sierynku, co pozwoli nam stać się bardziej wokół cyklonu zainteresowania członków rynku krypto. Drugi statement jest taki, że zmienia się rynek energetyczny bardzo intensywnie i z tej perspektywy jesteśmy uważam w bardzo dobrym miejscu i czasie z naszą propozycją wartości. Super, dzięki wielkie. Wydaje mi się, że tutaj w Polsce to jesteście w zasadzie na prowadzeniu. Z tego co wiem są też plany ostre wychodzenia na inne rynki, ale do tego będziemy wracać w przyszłych odcinkach. Dziękuję wam panowie za bardzo fajne spotkanie.
Moimi gośćmi byli Dominik Skrobatrz, założyciel ECO projektu Chain4Energy i Greg Sikora, CIO projektu Chain4Energy. Dziękuję wszystkim widzom za wytrwanie do końca. Wasze pytania czekamy w komentarzach. Do usłyszenia. Dzięki. Do zobaczenia. .