TRANSKRYPCJA VIDEO
Dla tego filmu nie wygenerowano opisu.
Dzisiaj przyglądniemy się pitch deckowi projektu Change for Energy, w szczególności roadmapie, w szczególności temu co nadchodzi. Zobaczymy troszeczkę na różne osoby, które są związane z projektem. Poruszymy temat aut elektrycznych i elektrycznych i co tutaj Change for Energy w tym kontekście może zrobić. No i wrócimy też troszeczkę do podstaw, to znaczy do tego całego problemu, który w obszarze energii odnawialnej występuje obecnie, no i w jaki sposób Change for Energy się z tym problemem rozwiązał problemem mierzy, no więc będzie to taka trochę zbiorcza piguła informacyjna na temat projektu. Jednocześnie troszeczkę wejdziemy w przyszłość.
Postaram się też dać aktualności z tego, co tam się ostatnio ciekawego zadziało w kontekście governance'u No więc zapraszam Jeszcze na starcie chciałem przypomnieć, że informacje, które tutaj przedstawiam to nie jest porada inwestycyjna nie jestem doradcą inwestycyjnym, przyglądam się technologii, przypadkom jej wykorzystania. No i wszystko co tutaj mówię, no to jest moja opinia. To nie są porady inwestycyjne. Nie mam pojęcia jak zachowa się rynek, nie mam pojęcia jak zachowa się inwestycja się dany token no i w ogóle tej tematyki tutaj nie poruszam. Natomiast przyglądam się technologii.
Co się stanie, gdy nie będzie wiatru? Co się stanie, gdy nie będzie walidatorów? Co się stanie, gdy nie będzie otwarcia? odpowiedniej użyteczności, przyglądam się jak poszczególne rozwiązania radzą sobie z różnymi zagadnieniami, wyzwaniami technologicznymi, ale też staram się swoim subiektywnym okiem popatrzeć na to, czy dane rozwiązanie oparte o blockchain, o tym, co się dzieje decentralizację ma jakiś unikalny case do tego, by być lepszym od tego, co znamy ze świata tradycyjnego. Więc nauczymy się tutaj razem. Też przypomnę, że ja jestem zaangażowany w projekt Change for Energy, jestem ich adwizorem, więc będę miał, że tak powiem, zakrzywienie w spojrzeniu na ten projekt, jestem również posiadaczem tokenów C4E, więc wiadomo, że nie będę obiektywny.
Natomiast mam nadzieję, że edukując się tutaj wspólnie na temat różnych projektów, też w jakiś sposób będę mógł się z tym zainteresować być może będziecie kwestionować to, co mówię, będziecie uzupełniać, być może będziecie dodawać swoje zdanie i wspólnie razem czegoś się tutaj nauczymy. Jest rozwiązanie, to moim zdaniem ciekawe, jeżeli chodzi o Chain Frenzy, dlatego zdecydowałem się jakoś tutaj bliżej przy tym projekcie być Natomiast rynek jest wiadomo trudny, dynamiczny i wiele może się wydarzyć. Jesteśmy na wczesnym etapie adopcji, ale dużo ciekawego może się zadziać. No więc zapraszam do tegoż to odcinka, zapraszam do uzupełnienia komentowania, kwestionowania. Jedziemy z tematem. Tak wygląda roadmapa projektu Change for Energy.
Jesteśmy tutaj w pierwszym kwartale 2023 roku i widzicie jest fokus na Polskę. Tu gdzieś jest jakieś auto. Niedługo tu są Niemcy i do tego do tego do tego do tego do tego do tego do tego dojdziemy, bo wróćmy do początków. Tak naprawdę mamy projekt Change for Energy, to jest pitch deck projektu, czyli takie zbiorcze informacje prezentujące taką wartość, co projekt ma sobą do zaoferowania. Przypomnę, że jest to bardzo ważny projekt to blockchain, który został zbudowany bazując na technologii kosmosu w oparciu o kosmos SDK no i próbuje zbudować platformę do zdecentralizowanego złożenia zarządzania różnymi aspektami związanymi z energią, z branżą energetyczną. O tym za chwilę.
No a jakie są tak naprawdę problemy, które tutaj Chain for Energy próbuje rozwiązać? Generalnie dzisiaj ta branża nasza energetyczna jest scentralizowana to znaczy mamy centralizację w kontekście produkcji energii, scentralizowane jest również dystrybucja tejże, to energii jest niewiele firm, które się tym zajmują no i w rezultacie jest to mało odporne na… jakieś kryzysy, blackouty, ataki, przeciążenia. Koszty tej infrastruktury też z racji przestarzałości są wysokie. No więc generalnie infrastruktura ta powiedzmy fizyczna jest w opłakanym stanie można byłoby powiedzieć jak na to gdzie można by było mogłaby być. Z drugiej strony ostatnio mamy dużą zmienność cen energii na rynku. To jest spowodowane wieloma rzeczami. Natomiast to również odczuwamy na naszych rachunkach.
Te nasze powiedzmy rachunki być może są w tej chwili jeszcze pod jakąś tarczą w tym roku, no więc może jeszcze aż tak tego nie odczuwamy, ale pewnie w kolejnym roku będzie to jeszcze bardziej odczuwalne. Ta niestabilność cen za energię, raczej niestabilność cen, które idą w górę no to jest również jakiś problem, z którym próbujemy się tutaj zmierzyć. No z trzeciej strony, jeżeli chodzi o electric vehicles, czyli o samochody elektryczne, adopcja powiedzmy tych rozwiązań jest słaba. To znaczy oczywiście auto elektryczne nie ma żadnych się coraz więcej pojawia w kraju. Natomiast ten progres tej adopcji nie jest aż tak szybki. Mamy mało miejsc, gdzie można byłoby ładować te auta.
W związku z tym, tak jak rozmawiam ze znajomymi, często jest komentarz, no dobra, ale gdzie ja mogę jechać? ja tym dalej pojadę skoro gdzieś się w trasie zatrzymam no i co mi takie auto elektryczne da po mieście? Owszem, ale gdzie tam dalej w trasę? No a z drugiej strony takie auto elektryczne no to mogłoby być nie tylko dostawcą znaczy nie tylko odbiorcą energii gdzieś tam z z jakichś gridów, ale też dostawcą, kumulatorem energii też takie możliwości są. No więc brak tych rozwiązań sprawia, że tak naprawdę ta adopcja różnych takich prozielonych, tak to sobie nazwijmy, rozwiązań w obszarze energetycznym, nie postępuje tak szybko, jak by mogła.
No i z tymi trzema problemami próbuje się w różnym zakresie zmierzyć projekt Change for Energy, budując platformę opartą o blockchain, która będzie stwarzać możliwość tego, by my jako klient będący w centrum, tutaj w przypadku tego obszaru mówimy o prosumentach, czyli klientach i producent i konsument energetyczny jednocześnie, czyli osoba, która z jednej strony będzie gdzieś tam miała fotowoltaikę, być może będzie wpięta w taką czy inną społeczność energetyczną i będzie w stanie energię produkować, jednocześnie będzie w stanie korzystać z tej energii, którą ma którą ja i sąsiedzi wspólnie wyprodukowaliśmy, a nadwyżki będzie w stanie kumulować bądź odsprzedawać, bądź w jakiś inny sposób nimi zarządzać, chociażby w taki sposób, że no kto, mógłby sobie jakiś kolega naładować auto z naszego towaru tutaj z naszej małej spółdzielni energetycznej opartej o chociażby fotowoltaikę i wiatraki.
No i mógłby nam, co może wtedy jak nawet jakoś zapłacić? No właśnie, to jest teoretycznie na tą chwilę trudno wykonalne, ale jednak wykonalne i w związku z tym jest miejsce dla takiego takich platform jak Chain for Energy, które scentralizowane power greedy, wysoką cenę energii, to co widzicie tutaj, lack of EV charges, czyli brak możliwości ładowania jakiegoś powszechnego dla samochodów elektrycznych poprzez platformę, która jest zorientowana na klienta i oparta o blockchain, umożliwi transformację do zdecentralizowanej jakby infrastruktury, do tego by społeczności energetyczne mogły zaistnieć, no i w rezultacie też elektromobilność mogła być Jak pamiętacie ja nagrywałem tutaj film o Net Zero, też ostatnio rozmawialiśmy o tym z gościem, który jest również adwizorem dla Change for Energy, czyli Maciej Sołtysikiem.
No i też sam ten temat tutaj poruszałem, że to jest ten temat Z jednej strony mamy te cele takie gdzieś tam przez organizacje narodów zjednoczonych nałożone, żeby do 2050 roku poziom emisji dwutlenku węgla, gazów cieplarnianych spadł do zera, a do 2030 roku również są dosyć agresywne i to jest bardzo imponujące, bo to jest takie bardzo agresywne nałożone, no więc cała potrzeba istnienia różnego rodzaju rozwiązań i software'owych i hardware'owych, że tak powiem infrastrukturalnych i połączenie tego w większą całość wydaje mi się, że jest niezaprzeczalna i też był chwilkę temu odcinek z grupy, Zachęcam Was, tu być może na ekran go wrzucę, jeżeli nie zapomnę, który nagrywałem i to był odcinek na podstawie raportu, który został stworzony na zamówienie Komisji Europejskiej, dla Komisji Europejskiej, o wykorzystaniu blockchaina w całym zagadnieniu transformacji energetycznej w Unii Europejskiej i tam było masa przypadków, które no są tutaj, zazębiają się bardzo z tego mocność Chain4NG, czyli gdzie blockchain może w tym wszystkim pomóc, a może pomóc w zmniejszaniu tarć, może pomóc w lepszym, że tak powiem, w tworzeniu społeczności energetycznych i wielu innych rzeczach.
O tym za chwilę. No więc tutaj być może odcineczek pokażę na ekranie. I dla przypomnienia, o tym, że Oczywiście zalinkuje go też poniżej. A chodzi mi o ten odcinek, krótkie przypomnienie. Ważny raport Komisji Europejskiej o wykorzystaniu blockchaina w transformacji energetycznej. Znajdziecie link do tego filmu pod filmem tym, który teraz oglądacie. Transformacja sektora energetycznego i to jest To nie tylko w Polsce, ale na świecie a część z tych rzeczy, o których mowa w tym raporcie implementuje już Chain4Energy, część rzeczy będzie implementować, a część rzeczy, których nie ma w tym raporcie są również wykorzystywane w projekcie Chain4Energy.
Więc obszar wydaje mi się, że generalnie jest zdecydowanie interesujący do studiowania jest teraz we wszystkich mediach, jeżeli chodzi o transformacje energetyczne, odnawialne źródła energii jest w mediach, bo są problemy, jak są problemy to media oczywiście lubią o tym mówić, a jak są problemy to będą możliwości, że ten program będzie w stanie jak powiem rozwiązywania tych problemów również blockchain się za nie bierze. No i to akurat dobrze No i Change for Energy to jest Software as a Service, taki mały produkt i to jest produkt zarówno dla prosumentów, dla społeczności, jak i dla elektromobilności.
Dla prosumentów, czyli Szarego Kowalskiego, producenta i konsultanta konsumenta w jednym, który to jakby za pomocą tego produktu dostanie platformę do zdecentralizowanej energii, trakowania zielonej energii, śledzenie pochodzenia energii, czy ona została w taki czy inny sposób wyprodukowana przenoszenie dokumentów na blockchain, no i wirtualny prosumer, czyli możliwość korzystania z naszej energii w różnych miejscach. Dla społeczności, bo teraz jest w tej chwili już prawnie w Polsce możliwe, że społeczności energetyczne Spółdzielnie energetyczne mogą się tworzyć. Jak słyszeliście z mojego wywiadu, który ukazał się chwilę temu z doktorem Maciejem Sołtyścikiem, jest on już nawet częścią, czy jest zaangażowany w kilka takich, chyba zdaje się cztery, jeżeli pamiętam, spółdzielnie energetycznych które tworzą się w Polsce.
Wspominałem tam również, że w Niemczech, gdy tego typu społeczności, spółdzielnie energetyczne zaczęły się tworzyć, to wyszczeliło to wykładniczo w górę, jeżeli chodzi o ilość takich spółdzielnie energetycznych i myślę, że w Polsce będziemy mieć podobne sytuacje zjawisko. No i takie spółdzielnie czy też społeczności energetyczne również potrzebują w jakiś sposób się, że tak powiem, tworzyć, współpracować, muszą mieć jakiś swój governance. Tam będzie możliwość stokenizowania energii, chociażby celem tego, żeby i innych rzeczy związanych chociażby z tradingiem energii, czy to w zwykły sposób peer to peer, czy poprzez różnego rodzaju defaje.
No i cały temat związany również z settlementem, śledzeniem całych przepływów energetycznych z tego miejsca W ramach takich społeczności, też o tym było w poprzednim odcinku, gdzie przechodziłem przez ten raport, troszeczkę bardziej wchodziłem w temat, jak mierzyć tę energię, którą my wyprodukowaliśmy, rozliczać się w ramach jakiejś szerszej spółdzielni energetycznej, tak by wszystko z punktu widzenia, by to było w ogóle w porządku, żeby to było w porządku, żeby to było w porządku. I to jest to, co ja chciałem powiedzieć. To jest to, co ja chciałem powiedzieć billingu i trakowania było jak najbardziej jasne. Więc jakby tą część wykorzystania dla społeczności produkt ChangeFrenzy również buduje.
No i dla elektromobilności, czyli dla, no, włączenia aut elektrycznych do całego tego ekosystemu, byśmy mogli łatwo odnaleźć ładowarkę, byśmy mogli naładować swoje auto u sąsiada i by on też coś z tego miał, byśmy mieli dostęp do najlepszych cen, no i zarówno, również by wszelkiego rodzaju rozwiązania business to business mogły być budowane dla operatorów dla dostarczycieli aut elektrycznych. Tematów jest do zaadresowania wiele. To są te najbardziej takie przypadki użycia, na których Czajniforędzina na tą chwilę się fokusuje, czyli prosument społeczności i elektromobilności Idziemy dalej No i w tym celu powstaje m. in. mobilna aplikacja, ona się za chwilę zobaczy na roadmapie, gdzieś tam już będzie objawiać za jakąś chwilkę.
Na tą chwilę jest webowa aplikacja dostępna, zaraz możemy na nią zajrzeć, czyli to jest czyli ta część związana, to to tutaj co widzicie u góry po prawej stronie, tak naprawdę tam jest możliwość udziału w governance, jest możliwość obserwowania, jak i delegowania do walidatorów, jest możliwość jakby obsługi tego co jest związane z tym z blockchainem od stakingu poprzez governance Natomiast sama platforma będzie miała dużo szersze możliwości, czyli tak jak wspomniałem, obsługa społeczności od prosumentów poprzez kierowców, poprzez spółdzielnie energetyczne, będzie dawać dostęp fiatowy on ramp, off ramp no i wiele innych funkcjonalności, które będą się pojawiać. W szczególności wypatruję tej mobilnej wersji aplikacji, która już też całkiem niedługo.
No i do tego wszystkiego jest wykorzystywany blockchain open source'owy zrobiony na bazie kosmosu. Tak naprawdę jak sobie popatrzymy na taki powiedzmy cykl no to mamy produkcję czy też dostarczanie energii odnawialnej bądź nieodnawialnej no to wszystko jest trakowane. Gdzieś tam pochodzenie jest też poprzez znak w postaci NFT zostawiane, czyli wiemy czy to jest z takiego źródła czy z innego źródła energia. Energia może być stokenizowana, następnie taka energia jest wykorzystywana tam gdzie jest na nią zapotrzebowanie, w domu, w pracy przez auto elektryczne, może być również składowana. Nadwyżki mogą być tradowane, peer to peer, mogą również być tokenizowane, mogą być swapowane na inne rzeczy Całość oczywiście jest połączona z ekosystemem kosmosu poprzez Inter Blockchain Communication.
To jest w tej chwili na testnecie Natomiast już niedługo zobaczycie na roadmapie będzie wchodzić na mainnet. No i tu mamy możliwość CEXów, DEXów różnego rodzaju, DeFi no i innych użyteczności, które dzięki wykorzystaniu blockchaina i tokenizacji będzie można sobie wymyślić i dorobić w kontekście tokenów. No więc jest blockchain wydaje mi się, że tutaj sensownie wykorzystywany w kontekście tokenizacji energii, użyteczności i programu zachęt, dlatego by ten ekosystem mógł działać rosnąć, wykorzystanie NFT celem oznakowania źródeł pochodzenia energii no i wiele innych rzeczy. Jedziemy dalej z tematem.
Teraz tak na dużym poziomie abstrakcji, gdzie my jesteśmy jeżeli chodzi o obecną trakcję, to znaczy prosumerska część tej platformy na tą chwilę ma 350 klientów i to sobie dalej rośnie. Powiedzmy, że to mamy zrobione, stworzona, zdecentralizowana część pod odnawialne źródła energii, pod smart gridy, software as a service, rozwiązanie dla branży energetycznej, dla klientów, mamy CRM, mamy billing, mamy fakturowanie, no i automatyzowanie po pomiarów energii, czyli tam po prostu jesteśmy w stanie w oparciu o blockchain też mierzyć kto, ile wyprodukował, gdzie ta energia wychodzi, gdzie wchodzi ten smart metering. Mówiłem to przy okazji filmu o wykorzystaniu blockchaina tego typu z raportem dla komisji energetycznej, który pokazywałem przed chwilą.
Blockchain ta część też jest zbudowana, bardzo szybko udało się zbudować część walidatorów, są części związane z bezpieczeństwem dla blockchaina, będziemy też jeszcze do tego wracać na tą chwilę. Wydaje mi się, że decentralizacja też jest ważna Od strony infrastruktury idzie całkiem nieźle. Będziemy patrzeć później na takie miejsca jak Observatory, które mierzy właśnie pod różnym względem jak są różne blockchainy faktycznie zdecentralizowane i zobaczymy jak nam sobie w tym wszystkim wypada Chain4Energy z tego co widzimy wiem, wypada całkiem nieźle. No więc mamy blockchain startetowany na rynek energetyczny, oparty o proof of stake, całkiem nieźle zdecentralizowany.
No i jedziemy dalej, jesteśmy tuż przed ważną fazą, electromobility, tak? jesteśmy tutaj i tutaj za chwilkę będzie wykorzystanie tejże platformy pod elektromobilność, czyli EV socket sharing. Generalnie w uproszczeniu chodzi o to właśnie, by nasz sąsiad mógł sobie naszym gniazdkiem naładować swoje auto no i byśmy my na tym nie byli stratni. Ale jak to projekt robi, no to ja tu za dużo nie będę zdradzał. Być może przy moim następnym spotkaniu z Gregiem, z Dominikiem panowie opowiedzą jak to będzie robiony. Robione No i mamy oczywiście też mobilną aplikację, która nadchodzi.
No i co tutaj jeszcze dalej? Potem, gdy już jakby ta część zostanie, że tak powiem, ustabilizowana, będziemy rozwijać część związana ze społecznościami, czyli jak wiecie, tutaj nasze prawo umożliwiające, że aby się spółdzielnie energetyczne tworzyły, jest gdzieś tam przepychana czy też dyskutowana debata, debaty są o tworzeniu tych smart gridów, o klastrach energetycznych, więc jakieś regulacje są, które sprzyjają rozwoju energii tej części. Kolejne regulacje będą musiały być, bo są odgórnie wymuszane, mamy na to nakładane gdzieś tam obligacje i też był stricte film, który w tym temacie robiłem, więc nie będę tego powtarzał, ale zachęcam, playlistę, całą część informacji tutaj zamieszczam też pod tym filmem filmem.
No i generalnie w kolejnym kroku będziemy starać się szerzyć te społeczności energetyczne, by one miały naturalną potrzebę, że tak powiem, istnienia, miejsce, gdzie się mogą komunikować, miejsce, gdzie mogą ustalać wszystko, co jest potrzebne w takiej społeczności. Oczywiście to też jest bardzo ważne tokenizować również energię, zarządzać tą swoją społecznością, no i zarządzać nadwyżkami i tak dalej. Następnie, gdy to będzie zrobione, idziemy global, no i do tego jeszcze za chwilkę też wrócimy. No i co my tutaj możemy teraz sobie dalej zrobić? popatrzeć. Zobaczmy kto za projektem stoi. Trzech współzałożycieli Dominik Skrobacz, którego widzieliście w Dzień Rewstydyskomfortu wraz z Gregiem Sikorą, którego też widzieliście u mnie na kanale.
No jest jeszcze Paweł Borecki jako CTO. Greg Sikor Dominik CIO, no i Dominik CEO i współzałożyciel. No i Dominik 10 lat działalności jako CEO dla Owo, 150 projektów dostarczonych dla Telco, dla bankingu w Europie i Middle East Orange i Deutsche Telekom i wiele innych znanych wam pewnie organizacji jak PKO, BP też blockchainowe doświadczenie ma. Wydaje mi się, że doświadczenie takie liderskie, menadżerskie i biznesowe tutaj jest ewidentnie w historii historii Dominika. Zresztą ja tu będę Dominika reklamował. Zerknijcie sobie do filmów, gdzie z nim rozmawiam. CTO Paweł 10 lat doświadczenia jako CTO, wcześniejsze również 20 lat doświadczenia w software'ze.
30 dużych i małych migracji dokonanych, nie wiem, czy jakieś hurtownie danych, huge amount of data, czy jakieś inne systemy business intelligence, czy jakieś inne, być może systemy transakcyjne. Strong focus on blockchain, blockchain lead, również takie doświadczenie ma, no i Greg Sikora, 20 lat doświadczenia doświadczenia w IT, w business development, ekspertyza w technologii, wcześniej prowadził IMIA, presale dla Telestax. No i co my tu jeszcze mamy? Greg zapomniał wspomnieć o swoim biegowym doświadczeniu, ale też jest ultramaratończykiem. Greg również odpowiada za to za tokenomię C4E. No i teraz się przerzućmy na, no więc jakby założycieli mamy, czy współzałożycieli mamy.
No i tutaj są pewne ciekawostki, jak sobie przejdziemy oczywiście zespół liczy 70 osób i poszczególne osoby, tu mamy część biznesową, tu mamy część IT, tu mamy część adwizorów. Myślę, że jakby ta część energy experts jest interesująca do zgłębienia, no i tutaj wybiórczo niech… O, tego pana znam skądś Andrzej. btc, też tak, to jego też widzieliście na kanale Dzienni Dawki Z Komfortu. Doktora Majcieja Sołtysika widzieliście też ostatnio w wywiadzie ze mną na Dziennie Dawki Z Komfortu. Ireneusza Perkowskiego jeszcze nie widzieliście, ale ale za chwilkę zgłębmy sobie tutaj może parę nazwisk z tego slajdu No bo wydaje mi się, że coś tu jest ciekawego, zobaczcie.
KryptoatRevolut, Marko Nikita, Paweł Łakomny, partner as Taxis Capital, Piotr Hanasik, entrepreneur Granton, Juri od Kosmosu, Enrico Commercial Network No tego pana nie będziemy tu przedstawiać, ale w szczególności tu w parę z tych profili chciałbym wejść. W Linkedin i inne źródła No więc Macieja Sołtysika poznaliście już. Rozmawiałem z dr Maciejem Sołtysikiem na kanale w zeszłym tygodniu. No i to była tematyka związana z transformacją w branży energetycznej. Ciekawa rozmowa Tak mi się wydaje. No i tak naprawdę member of the board, Institute of Project Analysis.
Maciej ma wieloletnie doświadczenie w Tauronie, na wysokich stanowiskach, no i generalnie na rynku energetycznym Siedzi od 24 lat z tego co pamiętam i na pewno jest bardzo, że tak powiem kolokwialnie kumatym gościem w tymże obszarze. No więc cieszę się, że akurat taka osoba jest w projekcie Changeful Energy. No i przylinkuję oczywiście w opisie jeżeli przeoczyliście ten wywiad, a tu w szczególności na LinkedInie, jak się przygotowałem do tego spotkania z Maciejem Sołtysikiem, to jest bardzo fajna nagrana rozmowa z panią Natalią z Energa Obrót, która nastąpiła się na eksperta i próbowała mu sprzedać świetną promocję na tanią energię.
No niestety, chyba nie aż taka świetna ta promocja, ale to nagranie też sobie pozwoliłem przytoczyć w filmie, w którym robię wywiad z Maciejem Sołtysikiem. Dalej, Ireneusz Perkowski, dyrektor biurowodowego obrotem energią w kontrol proces SA, ale zobaczcie, tak naprawdę Irena Szperkowski był prezesem zarządu w Tauronie, wieloletnim prezesem zarządu w Tauronie, wcześniej Enio Energia, no więc to jest też adwokat dla Change for Energy. Obecnie spółdzielnie energetyczne to jest z tego co widzę tutaj konik Irka, więc no bardzo wydaje mi się, że gruby profil jeżeli chodzi o osobę, która na pewno może się z tym zainteresować może mieć wpływ na rozwój projektu Change for Energy.
Zostawiam wam to do prześledzenia sobie na własną rękę, nie chcę tu za długo się nad poszczególnymi osobami rozwodzić, chciałem jakby tylko naznaczyć, że warto sobie w tym wszystkim poszperać Kogo my tutaj dalej mamy? Marco Nicita. Teraz Marco Crypto at Revolut. No zobaczcie, to jest ciekawa sprawa. Revolut jest gruby w krypto i tam się ma ponoć coś zadziać. No sporo, sporo ma się zadziać na Revolutie No i teraz taka osoba, która jest Head of Crypto Expansion w UK, czyli Marco odpowiada za ekspansję krypto w UK z ramienia Revoluta. No i też tutaj coś będzie miał do powiedzenia w projekcie, czy informuje Wcześniej Virgin Media, m. in.
to są chyba te Virginie od naszego pana, co tam ma Virgin, wszystko, Virgin Mobile, Virgin Media No więc Marco też bardzo ciekawa postać. No i no ciekawi mnie, sam jestem ciekawy, co tutaj za styki z Revolutem, czy Infoenergy chce sobie zbudować. Na pewno fajnie jest mieć osobę, która gdzieś tam jest w branży, no takiej finansowej, na FinTech'owej dosyć głęboko osadzona. No więc Marco również jako advisor na pokładzie. Paweł Łakomy, partner at Synaxis Capital. Synaxis Capital. No właśnie, tutaj możemy spróbować no to wcześniej ING, aha to był intern, Anel, Anel analityk, G Capital, teraz partner nad Synaxis Capital. Możemy sobie poszperać, żeby troszeczkę więcej powywnioskować czym jest Synaxis Capital.
No Synaxis dostarcza linii kredytowym, czyli generalnie finansowanie dla przedsiębiorców dla średniej wielkości firm, które poszukują tak naprawdę kapitału celem wzrostu swojego biznesu. Więc no tutaj zakładam, że skalowanie się geograficzne i funkcjonalne które planuje za chwilę zobaczyć na roadmapie, wykonywać change for energy, no to między nimi może się takimi partnerami jak Snaxis Capital wspomagać. Snaxis Capital is a private debt investor dedicated to providing long term capital to fast growth Medium Size Companies, czyli długo terminowo są skupieni nad skalowaniem firm średniej wielkości w Europie Centralnej.
Czyli jakby tu mi się to składa w obrazek że będzie prawdopodobnie z synaksis kapitał korzystał, może już korzystał, to może dopytamy Dominika i Grega, gdy wpadną na ziemię dawkę dyskomfortu, co konkretnie tutaj możemy się spodziewać między częścią I I think that the main foreign energy is not capital. Ale spodziewam się, że kapitał celem skalowania, no bo co tu więcej można wykminiać. Oczywiście upraszczam temat, ale chyba na tyle na tą chwilę wystarczy. Piotr Hnacik, współzałożyciel i board member na Greenpeace Grandton, Grandton, no i to jest też bardzo ciekawy temat. Grandton. Czym jest Grandton? Grandton jest rozwiązaniem, które generalnie obsługuje inteligentny dom od A do Z.
Wszelkiego rodzaju rozwiązania dla inteligentnych domów poprzez internet poprzez sterowanie oświetleniem, poprzez różnego rodzaju jakieś inteligentne rozwiązania, budzenie oświetlenia nocne, sterowanie, ogrzewanie, system się włącza, gdy nas nie ma, inteligentne sterowanie rolotami, wszystkie źródła ciepła w jednym systemie w systemie. Zobaczcie, no już się z tego jakieś tutaj sterowanie roletami to już było. Z tego się już wszystko zaczyna jakiś tam obrazek sklejać, sterowanie otoczeniem domu. Kurio stoi pod ramą, a ty jesteś poza domem No właśnie, inteligentny dom od A do Z, poprzez audio, poprzez energię, w sposób gdzieś tam zunifikowany, rolety otoczenia, oświetlenia.
Generalnie, znowu, możemy dopytać, spróbować dopytać Dominika i grać o co tutaj z tego będzie wynikało, ale ja się mogę domyślać, że jeżeli mamy granton, który zajmuje się softwarem i hardwarem pod inteligentne domy, no to teraz jeżeli w jakiś sposób taki Szary Kowalski będzie korzystał z Change for Energy, to z drugiej strony będzie też chciał oczywiście optymalizować ten program swoje zużycie energii i być może jakaś integracja z Grantonem tutaj w tym zakresie będzie pomagała.
Tak byśmy byli w stanie w sposób smartny wykorzystać tą energię i nie tylko korzystać z tego, że Change for Energy daje nam możliwość możliwość gdzieś tam współdzielenia energii, w jakiejś spółdzielni energetycznej, ale też byśmy my w naszym własnym ogródku smartnie tą energią zarządzali, mieli na to widoczność i myślę, że tego typu rzeczy tutaj się można po tej współpracy spodziewać No i to mi tylko pokazuje jak kompleksowe rozwiązanie próbuje zbudować Chain4Energy. Jedziemy dalej. Enrico Tallin, President and Commercial Network, Commercial Network, rozwiązanie blockchainowe. I tutaj zajęło mi się to na stronę commercialnetworklegalbinding.
adas, czyli rozwiązanie do Electronic Identity Authentication Services Blockchain w tym celu, pod różnego rodzaju rzeczy związane z cyfrową tożsamością, cyfrową informacją z cyfrowym podpisem, no i wszystko jakby cyfrowe KYC i tak dalej No czyli chodzi o obieg danych, obieg dokumentów po blockchainie w sposób compliant z wytycznymi Unii Europejskiej, commercial network w tym celu powstało Mainnet? Mainnet jakiś jest, pewnie jakiś tam jest, coś tu się ładuje. Jest. White papers.
No i generalnie, wydaje mi się, że w kontekście chociażby transferu tokenów związanych z energią, transferu dokumentów, które gdzieś tam są w sklepie, są osadzone na blockchainie, które w jakiś sposób muszą być zarządzane w sposób compliant, że tak powiem zgodny z regułami, które Góra zapodaje, no to tu być może w tym zakresie będzie wykorzystywany commercial network, znowu będziemy pewnie zgłębiać sobie dalej z Dominikiem, z Dominikiem z Gregiem i z ekipą Change4Energy co dokładnie jest robione przy pomocy adwizora Enrico Tallina, który to za Commercial Network stoi. Michał Sebrzyński PhD czyli doktor Energy Market, kolejny doktor na pokładzie, no więc To tylko pokazuje, że część Łędzi ociera się o środowisko naukowe.
Mówimy o osobach, które są i przedsiębiorcami, ale też siedzą w rynku energetycznym. Niektórzy z nich mają tytuły. Andrzej Zdzienny dla Skills Comforty nie ma nie ma żadnych tytułów, ale też coś tam pomaga. I kolejny Mateusz Piełka Energy Market Expert Energy Natural Gas. To jest profil Mateusza na LinkedIn. Również możecie zobaczyć o President of the Board Kena Energia. No i Kena Energia to jest ten Partner to jest ważny tutaj gracz dla Change for Energy, więc to usprawiedliwia co tutaj, czy też tłumaczy, co Mateusz robi jako advisor dla Change for Energy.
No i pewnie moglibyśmy przestawiać jeszcze zespół w lewo i w prawo, ale myślę, że to Wam da się powiedzieć przynajmniej mi daje jakieś poczucie, że poważny tutaj jest skład na jakby tapecie jeżeli chodzi o adwajzorów tegoż to projektu. Wróćmy do slajdów. No więc mówiłem tylko o tym, że Częście z tej rzutu ekipy, oczywiście wszystkich 70 osób nie byłoby w stanie, też nie jest to celem. No oczywiście tu gdzieś jest od kosmosu Juri Majuban, którego też pewnie powinienem pokazać. No i w tym wszystkim moja skromna osoba tak naprawdę ginie w w tłumie osób, które tak naprawdę wydaje mi się, że doświadczeniem i dokonaniami przerastają to, co tutaj ja mogę wnieść.
Natomiast ja będę skupiony oczywiście na szerzeniu wiedzy, informacji, gdzieś tam też w tych linkach z kosmosem i budowaniu społeczności być może pod konceptem potem spółdzielni energetycznych. Do tego wszystkiego będziemy sobie dalej wracać. Jedziemy dalej z odcinkiem, że tak powiem. Tu jest ciekawa aproksymacja Blockchain Projects in Energy Market, czyli jak to revenue związane z blockchainem w milionach dolarów, że tak powiem, szacuje się, że będzie rosło. Ono zobaczcie rosło, rosło, rosło sobie. W 2023 roku jest szacowane, że będzie też duży przyrost. No i tu mamy, mówimy o wzrostach do 2028 roku wykładniczym.
Na tą chwilę total adresowalny rynek to jest 4 miliardy dolarów tutaj na tej przestrzeni czasu, na przestrzeni następnych 5 lat. Jest to 8-krotny wzrost wzrost spodziewany. No więc rynek jest jest bardzo duży i tu mówimy tylko o tą część którą blockchain może zagospodarować. Czyli mówimy o gigantycznym obszarze revenue o który projekty blockchainowe będą walczyły. Jak sobie przypominam przypomnieliście to mój film z tym raportem o blockchainie i wykorzystaniu go w transformacji energetycznej, no to on między innymi pokrywa różne obszary, za którym różne projekty będą chodziły celem wdrożenia blockchainowych rozwiązań i one właśnie będą polewać na to spodziewane, na to, że to jest coś, co jest w stanie się zrealizować.
I to jest właśnie to, co jest w stanie się zrealizować revenue związane z blockchainem. No ale nie samym blockchainem człowiek żyje i przedsiębiorcy w szczególności. No i tutaj jest na kolejnym obrazku widzicie rynek energii dla Europy long termowe spojrzenie. No tutaj jest szacowane, że jest to 450 bilionów dolarów, to jest cały adresowalny rynek do 2050 roku. Ten 2050 rok tutaj nie pojawia się bez kozery, tutaj mówimy o tym celu Net Zero nakładany przez Organizację Narodów Zjednoczonych, więc w tym momencie do tego czasu będzie się działo bardzo dużo różnych inicjatyw i o ten rynek będzie walka.
Tak naprawdę mówimy o tym, że spodziewany jest 280-krotny rynek jest ogromny wzrost na przestrzeni, od 2022 roku, na przestrzeni tych niecałych 30 lat. I on jest związany z tym, że citizens growth będzie, czyli tych mieszkańców energetycznych, tych prosumentów, tych osób, które przyłączają się do całego ruchu będzie coraz więcej. No i cały nacisk na to, byśmy byli zieloni, o widzicie jak tu jest zielono, byśmy byli oparci o odnawialne źródła energii, będzie stymulował mniejszą energię uczestniczy tych społeczności energetycznych, ci nasi powiedzmy współtwórcy tych przyszłych, zdecentralizowanych form produkcji i konsumpcji energii. Ich będzie coraz więcej, coraz więcej, ale też produkcję energii przez tych energii sytuacji będzie jakby rosła.
No i to nam całościowo również, zobaczcie, tutaj są szacunki oczywiście, szacunki, papier, pałek, wszystko przyjmie, ale jakby nie ważne, że to jest 30 tysięcy razy, czy 10 tysięcy razy z obecnego, z obecnej produkcji 0,5% 0,05 terawattogodzin, wzrost do 1500 terawattogodzin do 2050 roku. To jest gigantyczny wzrost, jeżeli chodzi o produkcję energii, związana z przypływem osób, które w całym tym przemyśle energetycznym będą pracować będą uczestniczyć, będą produkować i konsumować energię. Więc jakby nie czepiajmy się poszczególnych liczb, czy to jest razy 100 czy razy 200, czy to jest razy 30 tysięcy, czy razy 10 tysięcy, ogólnie chyba zgodzimy się z tezą, że rynek energetyczny w Unii Europejskiej europejskie, ale nie tylko na świecie, będzie rósł.
Czy to będzie 450 milionów czy 200 milionów? Ciężko jest mi to w tej chwili powiedzieć. Pewnie mądrzejsze głowy niż ja nad tym myślały. Natomiast będzie rósł, jest mocna narracja generowana przez Organizacje Narodów Zjednoczonych, jest w kontekście transformacji do net zero jest oczywiście gigantyczna potrzeba zmiany infrastruktury energetycznej w wielu krajach, w tym Polsce, by to wszystko nie było zasilane węglem, by uniknąć zniszczenia no i blackoutów by to wszystko było zgodne z globalistycznymi celami, więc wzrost będzie. Jaka to będzie liczba? Nie wiem, ale na pewno wzrost będzie.
No i biznes model dla Change for Energy jest no dosyć, powiedziałbym, Prosty Mówimy o nowych użytkownikach, którzy dołączają do sieci rośnie zapotrzebowanie na energię i to coraz więcej urządzeń różnego rodzaju korzystamy, ale też rośnie zapotrzebowanie na tą energię z zielonych źródeł oczywiście, bo są te cele ile tej energii ma być w tym net zero go, a ma być zielonych źródeł i coraz więcej mamy dojść do 100% czystej energii w 2050 roku i to wszystko będzie stymulować transformację do zdecentralizowanego rynku energii, więc tu myślę, że nie ma co dyskutować z tym, że nowe użytkownicy w obszarze zdecentralizowanej energii zarówno jako konsumenci, jak i producenci będą się pojawiać.
I już na tę chwilę mamy w Polsce cele, które były nałożone chyba do 2030 roku mieliśmy mieć milion prosumentów, a na tą chwilę mamy milion 200 prosumentów i ta liczba cały czas rośnie, to są dane z końcówki zeszłego roku, więc nie wiem ile jest dzisiaj, być może 6 milion 300. Sam byłem bardzo zaskoczony, gdy te liczby oglądałem. No i to oczywiście będzie gdzieś tam w tym roku tam wstymulować, wzrastając revenue z produktu, który tutaj stoi za Change for Energy. Oczywiście Change for Energy zarabia dzięki software as a service, taki mam model subskrypcji różnego rodzaju produkty dla rynku energetycznego, no i oczywiście płatności Fiat, C4E, opłaty transakcyjne itd.
Im więcej użytkowników, tym większe revenue. No i większe revenue, tym większe zachęty w ekosystemie właśnie Z tego powodu mówimy o tym, że część z tego revenue pewnie będzie jakimiś buybackami, burnami obsługiwane, część revenue będzie współdzielone z community. No i tak naprawdę im większa ilość revenue tym większa zachęta dla nowych użytkowników by być częścią tego ekosystemu. Oczywiście w rezultacie, tu mówimy o blockchainie, rośnie TVL, więc bezpieczeństwo platformy rośnie, staking, rewards rosną, jakieś governance boostery za zaangażowanie w platformę i Governess będą coraz bardziej przyciągać zawodników, więc jej bezpieczeństwo i ogólną decentralizację będzie coraz lepsza. A im lepsza decentralizacja, tym grubsi gracze będą do platformy przystępować.
Tym fundament im lepsza jest mocniejsze, tym grubszy słoń może po nim chodzić. Że tak to ujmę kolokwialnie. No więc póki platforma jest mała, ciężko jest jej rozmawiać z gigantycznymi graczami, ale może rozmawiać z małymi i średnimi. Gdy platforma jest średnia, może rozmawiać ze średnimi Dużymi graczami, bo mówimy nie tylko o użytkownikach, mówimy też o różnego rodzaju dostawcach rozwiązań i twórcach chociażby spółdzielni energetycznych, jak i twórcach gridów, całej infrastruktury, więc taki jest biznes model Oczywiście to wszystko żeby zatrybiło, no to platforma musi dalej się ładnie rozwijać, produkować swoje rozwiązania na czas, zachować bezpieczeństwo, decentralizację, no i dbać o adopcję.
No i to wydaje mi się, że jest główny fokus na tą chwilę dla Chain4 Energy Jedziemy dalej. Token Metrix. TGE miał total token generation event, czyli kiedy token był wyprodukowany. W wrzesień 2020 roku w Szwajcarii jest zarejestrowana ta spółka, która odpowiada za tą część i 400 milionów złotych 300 milionów tokenów zostało wyprodukowanych w fazie Genesis. No i mamy 10% inflację docelową, bo na tą chwilę taka nie jest, jest mniejsza. O tym dlaczego to za chwilkę może, bo to jest też akurat wydaje mi się, że dobry news samodzielnie zanim głosowałem. 40 milionów na rok taka jest docelowa inflacja. Projekt rozpoczął z 10 milionowym circulating supply.
Za chwilę możemy zobaczyć jaki jest obecnie. No i co 4 lata ma halving również. No i na wstępie w fazie wytworzenia tokena, dystrybucja tokena była wydaje mi się, że całkiem rozsądna, czyli Community Pool to jest jedna czwarta, strategiczne rezerwy między innymi, one na dzisiaj też za chwilę zajruchnimy, może w governance są, między innymi będą wykorzystywane do tego by nie było gdzieś tam nagradzać walidatorów czy stymulować decentralizację wśród walidatorów. No ale to jest strategiczna rezerwa i ona może być na wiele różnych celów. Tak naprawdę mówimy o długiej drodze przed tym projektem, przednymi projektami.
Do tego 2 tysiące złotych 2050 roku miejmy nadzieję będzie, będzie co robić i będą różne zmiany na horyzoncie i to prawne i to infrastrukturalne i to software'owe, które trzeba będzie wdrażać. Projekt miał różnego rodzaju airdropy, fair dropy. NATO ma przeznaczone budżety, założyciele mają 6%, adwizorzy mają, bo zaokrąglam, 4% taki jest tutaj zabudżetowane, incentives dla płynności 2,5%, publiczna runda będzie miała trochę około 2%, dla Eribe do frunda 2% VC 4% w walidatorze, 2% pre-seed, w tej rundzie 7% z kawałkiem. Tak wygląda dystrybucja tokena na starcie tego projektu.
No i tu widzimy Vesting and Token Distribution po 12 latach Generalnie jak widzicie no to schedule emisji jest no jak zwykle to bywa jakiś tam w miarę agresywny, pierwszy rok, drugi rok, trzeci rok. Tu widzicie jest uwalnianych sporo tokenów aż mniej więcej do czwartego roku czyli tu dochodzimy do dosyć wysokich liczb, no i potem dopiero się wypłaszcza to po czwartym roku. Więc to jest za… no i tu jest tam diluted token distribution po 12 latach, czyli ten poprzedni slajd, ten poprzedni jakby wykres jak to się tam nazywa, kołowy, czy jakiś tam apple pie, możecie sobie porównać, zostawić, już tego nie będę tu omawiał.
Co jest ważne, w tym okresie zwłaszcza, w tych początkach, w tych pierwszych latach dla projektu ważne jest, by zdyskontować w jakiś sposób tą dystrybucję tokenów poprzez użyteczność, poprzez różnego rodzaju programy zachęt, żebyśmy chcieli skorzystać z tych tokenów w różnych rzeczach, bo one miały swój naturalne użycie w tej platformie. No i to jest moim zdaniem jedno z wyzwań dla większości projektów, by wytrwać, by przeżyć, żeby ten token przeżył w tym momencie kilka pierwszych lat, bo gdy już zatrybi w ekosystemie, no to zwykle potem jest łatwiej.
No więc to jest moment powiedzmy prawdy dla wielu projektów, jak obsłużyć tę dużą dystrybucję, zwykle w momencie, kiedy adopcja jeszcze nie jest aż tak duża No więc tutaj jakby trzeba budować gigantyczną adopcję przez pierwsze lata, która będzie dyskontować dużą podaż tokenów. Jak to się będzie z tym wszystkim radziło, jak sobie będzie radził ChainForensic będziemy to obserwować i jedziemy dalej. No i roadmapa, tak, to jest roadmapa, ale no właśnie, czy ja tu bym chciał teraz to omówić, czy, czy, no dobra, jest jeszcze jeden temat, który chciałem omówić, ale to pewnie przy okazji roadmapy go wrzucimy na ruszt.
No więc wyjdziemy Widzimy teraz co tutaj się w projekcie zadziało i co przed projektem na następne 2-3 lata jest. Projekt wystartował w 2021 roku, miał swój kick off na Gitexie w Dubaju. Pre-seedowe inwestycje zostały zabezpieczone, no i wystartowały tam lightpaper, testnet, jakieś powstały media społecznościowe, to były początki dwa lata temu mniej więcej. W 2022 roku powstał whitepaper w wersji docelowej, aczkolwiek ciągle ewolujący w wersji 1 Zero, odpaliła się platforma dla prosumentów, odpalił się również Mainnet dla Chain for Energy tuż przed Cosmoverse, który się odbywał w Medellinie i już miesiąc to był chyba wrzesień. Bootstrapping, czyli zatrybianie sieci walidatorów, to tutaj się wydarzyło, w tej chwili mamy 75 aktywnych walidatorów i kilkunastu oczekujących.
Były różne kampanie airdropowe i te drogi będą niebawem uwalniane, być może część z nich się załapaliście, a może nawet nie wiecie, że się załapaliście jako atomowcy z kosmosu. Energy Tokenization powstał proof of concept dla tokenizacji energii. No i mamy pierwszy kwartał luty, marzec, kwiecień styczeń, luty, marzec jeżeli chodzi o ten rok. Integracja z kosmosem, IBC, Inter Blockchain Communication, to jest zbudowane, czeka sobie na swój moment celem uruchomienia. Digital signature, podpisy cyfrowe dla prosumentów, rozpoczął się się start dla staking rewards. Tak, czyli dzisiaj stakując tokeny C4E można już mieć nagrodę. Powstało DAO, DAO miało dwa, trzy przepraszam głosowania, zaraz na nie sobie zajrzymy. Strategii liczne rezerwy, program delegacji w wersji 1.
0 również przeszedł w ramach, właśnie między nimi tego dał w ramach jednego zgłosowania, VC round się odbywa, blockchain city kick off, to jest też ważna informacja, to będziemy sobie pewnie niedługo wałkować, ja też niebawem będę się z tym zainteresował z Sebastianem z Blockchain City. Będę się tutaj spotykał na kanale Dziennej Dawki Dyskomfortu. Jest to też bardzo ciekawy projekt, ale nie będę zdradzał więcej szczegółów. Zapowiem tylko, że być może za parę dni tutaj zobaczycie Sebastiana, który oza Blockchain City i i czym to jest Blockchain City i jaka to będzie rola Chainforange i innych projektów w tej ciekawej inicjatywie się o tym dowiemy.
To tylko taka zapowiedź coming soon na dziennej dawce dyskomfortu, a na to sobie zerknijmy. Staking Rewards Now i Strategic Reserve Delegation program, zatem przełączam się na chwilę na governance platform. Więc platforma Change for Energy, jak wejdziecie na wallet. c4e. io. pl ułamane na governance, no to zobaczymy więcej taki ekran. Oczywiście to jest taki dashboard, jest panel do stakingu i governance to jest ta zakładka, w której jestem, w zakładce airdrop, tam możecie sobie sprawdzić czy macie jakieś airdropy przypinając się waszymi adresami chociażby kosmosowymi No ale nas dzisiaj interesuje governance, no i tu widzimy, że trzy propozycje już zostały przegłosowane.
No i jedna z nich tyczy się distributor parameter change inflation warn up period, czyli rozgrzewka dla inflacji została włączona. No i to jest ja tutaj głosowałem za tym Natapk. Będziemy startować warm up period inflacji na 2 procent i to mi się podoba czekając aż czy tak naprawdę zmniejszamy inflację z takiej docelowej oczekiwanej 10 procent inflacji na 2% w okresie takim powiedzmy rozgrzewkowym.
Proponuje się, żeby walidatorzy, którzy wspierają Change for Energy na tej wczesnej fazie byli równie zachęceni do tego, by uczestniczyli jako walidatorzy, no przecież ponoszą koszty swojego sprzętu i czasu i swoich tokenów gdzieś tam zlokowanych w ekosystemie, więc by coś z tego mieli już im uruchamiamy inflację dwuprocentową i to już w tej chwili działa. No ale tak naprawdę czekamy na public sale i inne inflacje inne jakby inicjatywy w kontekście adopcji, żeby uruchomić wyższą inflację, która docelowo ma być 5 razy wyższa niż ta obecna 2% no i tak naprawdę motywacja jest taka, żeby no przed uruchomieniem zróżnicowania dropów, private, public, sale, roundów, listingów na CEXach, DEXach.
No to większość tokenów jest w kontroli zespołu no i najbliższego otoczenia projektu. Ja też mam swoją porcję tokenów. No i tak naprawdę naprawdę nie chcemy być beneficjentami wysokiej inflacji od samego początku. Więc mimo iż powiedzmy to jest trochę taki wewnętrzny konflikt interesów ze sobą myślę, że każdy z nas tych głosujących miał. Ja głosowałem na tak i ta ustawa większość zagłosowała zdecydowanie większość zagłosowała tak Nie ma chciwości w tym projekcie, co mi się podoba. Czyli zamiast teraz czerpać 10% przecież można byłoby i mieć więcej tokenów z tokenów.
No to zagłosowaliśmy mieć mniej tych tokenów i czekamy na to, żeby się, że tak powiem, zaangażowała społeczność i też miała możliwość korzystać z tej wysokiej inflacji, a nie tylko ci, którzy byli tutaj wcześniej. Public Listing jest targetowany na tą chwilę na trzeci kwartał tego roku, ale to będzie zależało od market conditions, no ale jakby główna motywacja była taka, żeby ten walidatorzy, którzy jednak tu najwięcej tak naprawdę ponoszą, że powiem, obciążenia kosztowego mieli jakąś rekompensatę za to, co robią. No więc, no i tu jest nawet kod tej zmiany i tak dalej, więc możecie to przejrzeć. No i widzicie, na tak zagłosowano 83% nikt nie wetował no i Propozycja przeszła.
To była druga propozycja i trzecia propozycja Strategic Reserve Delegation Program. To jest też już krótko to wspomniałem. Tak naprawdę ta propozycja też przeszła. Widzicie też jeszcze bardziej, tam była mniej kontrowersyjna. Zapewne nie walidatorzy głosowali na tak, zresztą tamto też głosowali na tak. No i teraz, tutaj to wprowadziliśmy strategiczne rezerwy, które będą delegowane. No i Change for Energy swoje 54 milionów klientów tokenów C4E zaolokuje do strategic reserve, z tej strategicznej puli reserve. No i będzie podzielone to na cztery kategorie. No i to będzie na eligibility, czyli na tych, którzy są uprawnieni, w early support 10 milionów, obiektów i subiektów odpowiednio po części 4 i 6 milionów.
Generalnie o co w projekcie, o co w tej propozycji chodzi? Zdaje się, że nawet Greg w którymś odcinku wspominał, Nie wspomniał krótko, że coś takiego będzie wprowadzane, ale pewnie go tutaj przepytam przy okazji kolejnego spotkania, żeby to dalej rozwinął. Generalnie motywacja za tym wszystkim była taka, żeby stymulować dalej decentralizację ekonomiczną systemu. No i program został w taki sposób zaprojektowany, żeby zachęcić walidatorów, żeby kontrybuowali do tego systemu poprzez development, no i też nagradzać ich za osiąganie różnych KPI, a te KPI KPIs są związane z ich kontrybucją w ekosystem, z podziałem decentralizacji i różne inne rzeczy wchodzą w skład tego programu. Można byłoby go sobie tutaj specyfikację tego programu doczytać w detalach.
Nie wiem czy będziemy to teraz jakby tutaj robić w bardzo dużym takim, jakby, nie mamy na to czasu, bo to miał być poglądowy odcinek, no ale sobie zobaczcie tej eligibility criteria między proven track record, czyli że walidator jest aktywny przez 3 miesiące w dwóch innych kosmosowych chainach również, tak? Czyli jest to walidator wielochainowy. Commission rate ma w przedziale, czyli prowizję, którą sobie bierze, od 1 do 10%. Jak ktoś ma za dużo, no to nie za dobrze. Z punktu widzenia jakby… chciwości, geografii, lokacja walidatorów poza krajami, które są na liście embargo. No i tu mamy listę krajów. No i walidator nie powinien być w więzieniu przez ostatnie 90 dni.
Oczywiście chodzi o to to, że coś tam nabroił w blockchainie. Uptime, 95% bloków musi być wyprodukowanych. Więc jakby są konkretne jakieś tam kryteria, które będą decydowały czy ten delegator będzie dostawał nagrody z tego programu czy też nie. To co tu obczytałem to tak jak widzicie to jest ta część, czyli eligibility. Z tej puli walidator będzie dostawał kasę jeżeli te kryteria spełni. Teraz jeżeli z tej drugiej puli gdzieś w środku 10 milionowej delegation program LD supporter, no to tu są umówione te kryteria dla LD supporterów.
Objective parameter, czyli te 34 miliony delegation program, znowu nie mówimy o tych tokenach, tylko o tych tokenach zdelegowanych, one będą wypracowywać jakieś jakieś tokeny i te tokeny, które zostały wypracowane, czyli tu delegujemy 34 miliony, one delegują jakieś nagrody, te nagrody trafiają do tej grupy Objective, która też ma tutaj postawione swoje parametry, no i też są tutaj rzeczy związane z z geograficzną dystrybucją, uptime i tak dalej. No i potem są subjective parameters, czyli tutaj skoro dla tych subjective 6 milionów tokenów idzie z delegowanych nagród od nich no i w subjective mamy, że oni mają tu swoją kontrybucję do community, tutaj realnie robią transfery translacje, YouTube, może strony jakąś, marketingowe materiały, Amazon, Validator, Team MMM, GitHub, Proposal.
I tak dalej. Public Goods tworzą RPC, IBC i masę innych rzeczy. Więc jakby program chce nagradzać znowu może odszedłem od pitch decka, wkręciłem się w to, ale wydaje mi się, że fajne jest to, że te strategiczne rezerwy nie są konsumowane, tylko są zarzucane do pracy i ta jakby wypracowany urobek jest do tego, delegowany do tych, którzy mają kontrybucję w ekosystem, w jego decentralizację, w szerzenie informacji, w utrzymanie dobrej jakości infrastruktury w uptime i tak dalej, w geograficzną decentralizację również. No więc bardzo zainteresuje mnie to sensowne moim zdaniem wykorzystanie swoich rezerw. Tutaj Change for Energy zaprezentował no i ta propozycja przeszła.
Takie trzy propozycje sobie między innymi to jest to nasze małe DAO, które już sobie działa dla Change for Energy. No i wracamy może do W takim razie do roadmapy, bo się trochę rozgadało. Takie to dało. Jestem z powrotem na roadmapie. No czyli widzieliście jakby na własnym tutaj, znaczy na żywym materiale. Pokazałem ten Strategic Reserve Program. Widzieliśmy DAO, widzieliśmy Staking Reward który został uruchomiony ogólnie. W tym kwartale jest fokus na ciągły rozwój platformy, protokołu i startetowanie pod Polskę.
To co widzieliście kilka slajdów dalej, że jesteśmy tuż przed Electro Mobility w drugim kwartale 2023 roku Socket Sharing MVP, Minimum Available Product, czyli taki powiedzmy minimum, no prototyp, próba produktu współudziel, czy udostępniania gniazda do ładowania auta elektrycznego, czyli załóżmy, że ja trzymam sobie gdzieś tam, tam mam jakieś panele słoneczne albo inne źródło energii i mam swoją ładowarkę do auta elektrycznego i chciałbym, żeby sąsiad mu chciał korzystać. Ale jak to zrobić, żebym nie musiał mu dawać prądu za darmo? No bo przecież nie mogę mu odsprzedać jako prosument, a załóżmy, że prawnie jest to niedozwolone bo nie mogę tak robić.
No to załóżmy, że też nie jestem częścią Spółdzielni Energetycznej, bo jako Spółdzielnia mógłbym jakoś to obejść. A jak tutaj to zostanie zrobione? No właśnie, sam jestem ciekaw, jakieś tutaj mam myśli, ale nie będziemy za dużo zdradzać. Private, public, social sale powinno też się wydarzyć w drugim kwartale. Listowanie tokenów no i mobilna aplikacja tą którą widzieliście kilka slajdów wcześniej w wersji beta powinna się również ujawnić. Eksport Airdrop distribution, czyli jak ktoś zasłużył na airdropa to go dostanie ta. No i blockchain city showcase. Będzie się w tym temacie tutaj działo.
City city miasto miasto i Sebastian nam opowie o co będzie tutaj chodziło w blockchain city i co będzie się działo co z tym wszystkim ma wspólnego BMW Foundation i inne projekty, które znacie nie tylko ze świata blockchainowego. No więc kwartał drugi zapowiada się grubo, jest tutaj kilka, w zasadzie każdy z tych punktów jest znaczący, tak mi się wydaje, jest gruby. W kwartałe trzecim Program Zahent dla Liquidity Providers, wersja mobilna aplikacji powinna ujrzeć swoją wariant 1. 0, czyli w miarę docelową, nie tylko alfa, beta, ale taka już no konkretna. No i to jest wszystko Ten program socket sharingu dla samochód elektrycznych tutaj mieliśmy w wersji MVP.
Tu jest launch, to jest odpalenie, czyli tutaj eksperymentujemy, bawimy się, a tu czy na mniejszym zakresie, a tu już jest odpalenie główne produktu. Dokumenty na blockchainie Energy Communities, czyli tu MVP znowu dla Energy Communities, czyli tu zaczną się eksperymenty już z funkcjonalnością dla społeczności energetycznych. No i będą integracje również z projektami, które również są wykorzystaniem kosmosu poprzez IBC, więc Q3 też byczy Q4 tego roku Energy Community Społeczności Energetyczne, platforma będzie już udostępniać w formie Software as a Service, będą subskrypcje uruchomione, będzie moduł pochodzenia prądu również uruchomiony. No i to jest wszystko CEX, listowanie na CEXie, czyli zcentralizowanej giełdzie powinno się tutaj odbyć.
Tu jest token listing, czyli tu jest pewnie DEX-owy listing, a tutaj CEX-owy listing. No i tutaj obrazkowo możecie zobaczyć Niemcy, Austria, Szwajcaria, czyli cały dach. To będzie fokus na przyszły rok. Pierwsza połowa 2024 roku. Projekt planuje wyjść poza Polskę. Projekt ma konkretne tutaj zamiary i też kroki wykonuje w celach atakowania właśnie tych obiektów tych rynków powiedzmy około niemieckich. Wersja mobilna aplikacji w wersji 2. 0 DAO w upgradniętej wersji 2. 0 tokenizacja energii zostanie odpalona marketplace dla tych energii z tym GO. Guarantee to go zostanie uruchomiony, no i ekspansja na dach.
No i tu być może teraz jak sobie przypomnicie tego adwizora z firmy, która szykuje kapitał z celem skalowania, to być może coś tutaj jest na rzeczy pod tym kątem, tak się domyślam oczywiście, będziemy dopytywać tutaj twórców, współzałożycieli projektu. No i zobaczcie jak w Niemczech pójdzie dobrze, no to w drugiej połowie atakujemy Unię Europejską. Peer to peer energy trading, jakaś wymiana energii, no i ekspansja na inne kraje w ramach Unii Europejskiej a w przyszłości jak to pójdzie dobrze zespół ma w planach również atakować Stany Zjednoczone i kto wie co dalej.
Ja obserwuję projekt od jakiegoś czasu, jestem zaangażowany w niego tak jak widzicie jako advisor, jako szerzyciel, jako księżnik jako ambasador, jako szerzycie informacji, mam tokeny, więc mogę być trochę spaczony też, natomiast wydaje mi się, że projekt dostarcza. To co tu było na roadmapie zespół ma, wydaje mi się, że solidnych inżynierów, jadą z koksem równo, więc na razie dostarczają rzetelnie Czy tak dalej będzie, czy te wszystkie tutaj plany, elektromobility, aplikacja, społeczności, te obrazki mówią o czym mowa, Niemcy, Unia i Stany Czerwone, to będziemy dalej dowodzić, no zobaczymy. Nie ma co się może napalać, ale będę bardzo trzymał kciuki, bo rynek jest jest pod tym kątem obiecujący.
Wydaje mi się, że tutaj regulacje są sprzyjające temu, by to wszystko mogło się zadziać. Mam nadzieję, że wystarczy zapału, kapitału, pomysłów i ogólnie parcia na bramkę, by to dowozić, bo no bo wygląda to naprawdę bardzo dobrze super, obiecująco moim zdaniem, dobra no i ta roadmapa tak naprawdę to jest coś do czego będziemy wracać ja nie iść tutaj zobaczcie robię sobie screenshota żebym wiedział że mi się za dużo nie rozjeżdża na tejże to roadmapie screenshot padł zostanie opisany w formie NFT na blockchain i będziemy wracać. Co tutaj się dalej z tym zadziewać ma. Finansowanie mówiliśmy o tym, że w fazie Pre-Seed ona się odbyła w 2021 roku.
600 tysięcy dolarów zostało zebranych od różnych inwestorów w tej wczesnej fazie, gdzie tak naprawdę była jeszcze zaledwie koncepcja samego projektu, no i tak naprawdę na tym etapie były jakieś tam partnerstwa, baza klientów, jakaś społeczność, to było pierwsze finansowanie, to było pierwsze finansowanie, Teraz bieżąca jest obecna runda rozszerzania finansowania 4 miliony dolarów fundraising, no i tutaj mówimy o fundraisingu na poziomie 40 milionów fully diluted waluacji przy obecnym circulating supply, zapomniałem to sprawdzić, no ale tu przynajmniej ze slajdów, o ile to jest aktualne, zaraz możemy patrzeć, 22 miliona miliony, czyli 5 procent mamy circulating supply. No i celem, no bo wiem, że zbieramy w jakimś celu, prawda, no więc celem, zacznijmy od tego.
Dach region, czyli Deutschland, Austria, Szwajcaria, jakby jest o wiele mniej Ekspansja jest również onboarding ekspertów, ambasadorów z innych krajów. Business development, ekspansja sales teamu, jakby otwieramy wzrost na duże rynki, próbujemy zoptymalizować dochodowość. No i to jest to No i tak naprawdę celem jest uzyskanie wiązącej pozycji jakby na tym markecie w obszarze software'owych oczywiście projektów, bo dzieje się oczywiście masa projektów w innej branży, w innych wymiarach hardware'owych tak to nazywa się infrastrukturalnych. Jedziemy dalej, no i partnerstwa. Tu widzicie szereg rzeczy zarówno partnerstw integracji jak i takich partners na rynku energetycznym, czyli z jednej strony żywiecki klaster energii, blockchain Chain City wspomniane, Politechnika Częstochowa, University of Technology, więc Politechnika Częstochowa tu w tym uczestniczy.
Wspomniane, Granton, Unimod, co się tutaj dzwoni. Kenoenergia, czyli pierwsze duży partner energetyczny, który uczestniczy w projekcie aktywnie również jako walidator. No i mamy integrację, integrację różnej maści. No i widzimy tutaj między innymi integrację z firmą sieciami dystrybucyjnymi Tauron, PGE, Energa, Eon, Enea, no to są integracje w ramach umów, generalnych umów z sieciami dystrybucyjnymi wspomnianymi tutaj dystrybuturami No i teraz KIR to jest z kolei integracja, która jest celem podpisywania umów, aneksów, cesji przez bank, a nie przez robienie powiedzmy dokumentowego KYC, jakby za pomocą banku banku można było tego typu operacje robić. TGE to jest z kolei zaczytywanie ceny dnia poprzedniego poprzez integrację z TGE.
No więc są konkretne jakieś techniczne integracje, są Integracje też, znaczy są partnerzy, którzy, wspominałem o tym gdzieś tam na Twitterze, InterChain Builders, to jest tutaj jakaś nagroda, wyróżnienie w pierwszym kohordzie Chain4Energy, programu kosmosowego, załapał się do tego Observatory, na to będziemy patrzeć, to jest bardzo fajny program Między innymi, no też w swoim sensie integracja, włączenie w taki dashboard, gdzie są pokazywane różnego rodzaju sieci i ich poziom decentralizacji. Mamy ARRI 10, to jest też tam się troszeczkę dzieje, między innymi też jest Blockchain City.
Mamy też, różnych walidatorów z ekosystemu, kosmos i nie tylko, no i kilka innych rzeczy, więc to sobie gdzieś tam rośnie i to zarówno w obszarze biznesu, i to w obszarze technologii, i to w obszarze powiedzmy adopcji gdzieś tam w tych tematach odnawialnych źródeł energii i tworzenia spółdzielnie energetycznych. No więc wielowymiarowe te partnerstwa są. Jedziemy dalej z tematem. W zasadzie na tym etapie finito. Czyli tutaj mamy dane kontaktowe Zachęcam można zetknąć na Telegram, na Twitter, na Linkedin, projektu. Linki do samego projektu na Twitter znajdziecie pod filmem oczywiście. Wrócę do do tej roadmapy, gdzie ona już tutaj jest, bo od niej zaczynałem. Będziemy się temu przyglądać.
Wydaje mi się, że Ten rok jest byczy, jest ciekawy, dużo się rzeczy powinno zadziać. Dotychczas zespół się wywiązywał, więc będziemy patrzeć czy dalej i jak dalej to będzie szło. No jak tak, no to kolejny rok również zapowiada się, jak widzicie tutaj międzynarodowo, tak sobie ujmijmy, projekt z roadmapy, widać, że chce się rozwijać i geograficznie, i funkcjonalnie, no i zobaczymy, no tu oczywiście w tym wszystkim dużą rolę grają regulacje, różne finansowania, które mogą całość przyśpieszać bądź spowalniać, ale, ale no ja jestem dobrej myśli.
Jak wiecie, no nie angażuję się w projekt tylko tak dla śmiechu, ale zwykle, no, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to jest, to Coś mnie musi zainteresować.
Jest to, jeżeli mogę nazwać, polski projekt. W sumie polski, jeżeli chodzi o grę o myśli stojącej za projektem, ale aspiracje pozapolskie, to jest to projekt, który mnie zdecydowanie zaciekawił. Stąd się tutaj zainteresowałem i też na slajdzie Andrzej BTC pojawia. Dobra, wracamy do początku i mniejszym zakończymy ten odcinek, bo i tak już wyszedł przydługawy.
Mam nadzieję, że taka piguła informacyjna, która trochę zbiera to, co w kontekście Change for Energy na kanale się pojawiało do kupy, mam nadzieję, że pomaga troszeczkę uporządkować wiedzę, ale zachęcam do dotknięcia do playlisty, którą przypinam w filmie, bo tam jest też informacja o regulacjach, o to skąd to wszystko się bierze, o tym gdzie to rola dla blockchaina i wiele innych rzeczy do wywiadu z gościami z projektu. No więc na dziś to tyle. Pozdrawiam Was serdecznie. Do usłyszenia Niebawem też o tym projekcie, ale o innych projektach oczywiście na Dzień Radawcy będziemy rozmawiać.
Myślę, że zbliża się czas, gdzie warto byłoby gości z projektu zaprosić i zdrążyć niektóre z tych tematów, które dzisiaj tutaj poruszyłem jakieś tematy w szczególności by was interesowały celem ich przegadania, jakieś pytania być może do samego projektu, to oczywiście zostawiajcie w komentarzach, a ja postaram się pozbierać odpowiedzi i będziemy je tutaj adresować. Do usłyszenia Udanego dnia, udanych operacji na waszych, że tak powiem, projektach. Rynek póki co wykazuje optymizm mimo upadku amerykańskich giełd. Rynek jest, widzicie, nieobliczalny. No i w tym przypadku tak pójdzie które dobrze, ale pamiętajmy, że bywa różnie. Raz wieje wiatr, raz pod prąd, raz z prądem.
Więc wytrwalci wydanej, wytrwalci wydaje mi się, że ci którzy przeszli jeden, drugi bear market rozumieją jak to wszystko działa i szukają wartości. Ja do takich się zaliczam. Na spokojnie spokojnie sobie swoje zajawki zgłębia. Dobra, nie przedłużam Do usłyszenia Cześć .