TRANSKRYPCJA VIDEO
Dla tego filmu nie wygenerowano opisu.
Cześć wszystkim z tej strony Kamiński, kanał skleperia kryptowalut, witam was wszystkich serdecznie w dzisiejszym materiale. Dzisiaj jestem w Krakowie w biurze projektu Chain for Energy. Cześć panowie. Witam. Moimi gośćmi jest oczywiście Grzegorz Sikora z Dominik Skrobacz. No i dzisiaj porozmawiamy sobie o energii. Temat dla was może wydawać się nie taki codzienny, jeżeli chodzi o związek z kryptowalutami, bo nie ma zbyt wielu projektów na rynku, które tego tematu podejmują. Może sobie tego nie ustaliliśmy, ale zacznijmy od tego. Czy dużo jest takich projektów, które te zagadnienie w ogóle poruszają w przestrzeni kryptowalutowej? Coś takiego, co robią jak wy? Grzegorz? Dobra, to ja robię raz research projektów.
Ławka jest bardzo krótka teraz, szczerze mówiąc, bo tak naprawdę połączyć te dwa światy, świat energetyki, nie ważne, czy to jest energetyka, czy to są jakieś real use case z blockchainem jest bardzo trudno i niewiele teamów decyduje się na takie wyzwanie. Najdłużej łatwiej jest zrobić kolejny DeFi, zrobić kopieł Uniswapa, zmienić tokenomie i jedziemy z tematem wejść na jakiś nowy ekosystem arbitrum albo coś w tym stylu. To, co my robimy, tak naprawdę dotykamy fundamentalnych kwestii i takie projekty jak np. Energy Web Token, Power Ledger. Też do tej kategorii można by było zaliczyć projekt Helium, który też chce rozwiązać problem decentralizacji sieci poprzez zapraszenie komunity do współtworzenia sieci Wi-Fi.
Ale w skrócie nie ma nie ma wiele takich projektów. Tak, ta ławka jest tylko dobrze dla was. Jest projekt C4E. C4E dobrze mówię? Tak, C4E. I jaki wy problem tak naprawdę w tej branży rozwiązujecie? No bo tak jak powiedział Grzegorz, jest kilka tylko projektów, które próbują gdzieś tutaj wejść w tę branżę. No i powstał też Barsk. My się poznaliśmy w ogóle dwa lata temu już, tak? Tak, dwa lata temu. I wtedy zaczynaliście teraz, przeszliście sporą drogę z tego, co rozmawialiśmy przez ten czas. No i jak z tymi problemami? Co wy tutaj chcecie rozwiązać? Problem, na którym my się koncentrujemy jest związany z ogólnie po jedną transformacją energetyczną.
FIFT POP 55 w Unii Europejskiej to jest temat, który jest bardzo aktualny. My dostarczamy software, który pozwala zaadresować to zagadnienie. To już zostało przygłosowane w tej Unii? To już jest jakby coś świetnie tego? Tak, FIFT POP 55 jest, Unia Europejska nie wycofała się pomimo konfliktu na Ukrainie. Tu jest to złożone zagadnienie z perspektywy paliw kopalnych. I ostatnio przewodnicząca nadal podtrzymowała projekt i to ma być kontynuowane. Brak software'u, czyli takiego software'u, który my robimy jest to określane jako produkt klasy Klintek. Klintek, to jest połączenie klienta, konserwatora i klienta? Nie od czystej technologii.
Nasze rozwiązanie pozwala na transformację energetyczną, której celem docelowym jest oczyszczenie naszej planety z niepotrzebnych zanieczyszczeń, czyli palenia paliw kopalnych i wyciągania tego węgla, wszelkiego rodzaju w różny sposób z Ziemi i wpuszczanie tego w atmosferę. Jak to się ma do tego, że teraz Niemcy przestali korzystać z atomu? W ogóle tutaj dodam do tego, bo oprócz FIT455 w zeszłym roku powstał projekt Repower EU, który ma za zadanie uniezależnienie nieuropejskie od paliw kopalnych, a w szczególności gazu rosyjskiego. To ogromne przedsięwzięcie mające na celu zbudowanie niezależności energetycznej i OZE, czyli odnawialne źródło energii, stanowią bardzo dużą część tego programu. Z perspektywy można się zaznaczyć jedną rzecz. Na system energetyczny jest w fazie transformacji, tam mamy budować te elektrownie atomowe itd.
To mnie dziwi, że w Polsce mają się budować i Niemcy to zamykają. To jest związane z pewną historyczną historią polityczną, która się wydarzyła w tym kraju. U nas tego nie ma, bo u nas nigdy te elektrownie atomowe nie istniały i chcieli ją budować, wybudowali. W tym momencie za 20 lat mamy mieć wybudowane, ale przez te 20 lat trzeba wzrost zapotrzebowania energetycznego wspierać, pokryć. Nie możemy tego robić poprzez węgiel, trzeba to robić przez zcentralizowane źródła energetyczne. Do tego jest potrzebne takie oprogramowanie, które my budujemy. Kto z tego oprogramowania ma korzystać? To będę korzystał ja, będą korzystały z tego firmy.
Kto będzie ta osobą końcową, która będzie z wami kontaktowała się w sprawie tych kwestii? Tak, na tych, co kupują i na tych, co użytkują. Kupują energię? Nie, nasze oprogramowanie. Ok. Więc w zależności od różnych funkcjonalności, jeżeli mamy prosumentów, to najprawdopodobniej będą kupować to spółki obroty, a użytkować będą prosumenci. Jeżeli mamy współdzielnie energetyczne, to będą kupować zarządy tych współdzielnie, a użytkować będą członkowie. Z perspektywy elektromobilności, to mamy kierowców i mamy członków wspólnoty, którzy będą udostępniać swoje ładowarki. Więc tutaj w zależności od, o której przestrzeni mówimy, ci klienci są różni i u ludzi, którzy użytkowani są, to trzeba to zrobić. Będąc tutaj na parkingu, zobaczyłem kilka samochodów. Kilka samochodów z literką T na przodzie.
Po co one tutaj stoją? Czy to jest jakiś przypadek, czy to też się łączy w jakiś sposób właśnie z tym, co powiedziałeś, czyli ta elektromobilność? Miałeś jeszcze ten przerwet z tych case'ów, które wy macie, które ja znam gdzieś z white paper'u oczywiście i tak dalej. To jest coś dla mnie jako faceta pewnie takiego najbardziej wieszkającącego. Fajne samochody stoją na parkingu. Po co one tutaj są? Jakie będą z waszą opinią dbać? Małem super moment, ale tak poważnie. Mamy też, mimo tej Unii Europejskiej, to mamy tą ustawę, że tam do 35 roku nie będzie można zarejestrować samochodu spalinowego. To jest trend. Również wygląda, że ten trend jest nieodwracalny, więc dostępność ładowarek publiczna jest niesamowicie potrzebna.
To nie będą tylko samochody, które są tutaj w garażu pod spodem w budynku. To trzeba liczyć, że to będzie się zmieniało. Uważam, że już nawet ta informacja, że od 35 roku nie będzie można zarejestrować, to już na wielu wpłynie w taki sposób, że następny samochód, to nie będzie samochód spalinowy, nie będzie samochód elektryczny. Oni będą czekowali miejsca pod restauracją, gdzie zaparkują samochód, pójdą zjeść obiad na godzinę, żeby tam sobie go podjąć. To jest use case, który jest naszym use case'em. My go odrysujemy. W tym momencie mamy BMW foundation, robimy w Mińsku Mazowieckim bardzo fajny use case właśnie, adresujący tą historię, którą opowiedziałem. Jasne. No i to wszystko, co powiedzieliście przed chwilką, jest zamieszany blockchain.
Natomiast blockchain, oprócz tego, że jest token, ale o to, jak nie sobie porozmawiamy kiedyś indziej, to jest to blockchain, który wykorzystywany jest do zapisywania informacji w bazie waszej o oczy tak naprawdę. O klientach, o pedytyle, o ich informacjach związanych z tym, co zużywają. Bardzo dobrze zadałeś pytanie w bazie waszej. I to jest właśnie tutaj kluczowe. Dlaczego? My tak naprawdę podchodzimy do tematu w ten sposób, że to, co Dominik powiedział, brakuje software, który wspiera transformację sektora energetycznego. Zrobiliśmy głęboką analizę i to są systemy stare, które powstały kilkanaście, kilkudziesiąt lat temu. I one nie są w ogóle zbudowane w taki sposób, żeby dały się wykorzystać w nowych modelach biznesowych. Plus poprzez technologię blockchain możemy rozwiązać jeden kluczowy problem.
Distributed ledger, czyli kto komu ma zaufać. Usuwamy stronę trzecią, która musi być stroną zaufaną i w tym momencie technologia blockchain jest stroną zaufaną. I możemy budować nowe modele biznesowe, na których my się koncentrujemy. To wygląda w sposób centralizowany, tak? Jest jakaś rzecz, a z której to wszystkie dane przechowuje. Mało tego, to jest kwestia taka, że nawet pierwszy produkt, o którym tutaj wspominaliśmy, system billingowy, każda z firm chcąc zrobić takie rozwiązanie, musi wdrożyć ten system u siebie, mieć puzzle u siebie, general ledger. Druga firma musi mieć też puzzle u siebie i one muszą ze sobą się dogadywać, robić settlement i tak dalej.
W bitcoinie chociażby jest tak, że ja wysyłam bitcoinę do ciebie, nie muszę mieć u siebie zapisane, że wysyłam tego bitcoina, to jest wszystko zapisane w blockchainie. Te same schematy tutaj wykorzystujemy. I blockchain, który budujemy, bo my budujemy blockchain, nazwijmy to L1 dla rynku energetycznego i jest po prostu warstwą bezpieczeństwa, warstwą zaufania. Też wykorzystujemy inne funkcjonalności takie jak automatyzacje poprzez smart kontrakty, czyli DeFi w energetyce dosłownie, czyli token swap, wymieniamy energię na token, DAO, czyli społeczności energetyczne, żeby miały narzędzia do tego, żeby mogły zarządzać z tą swoją małą społecznością i żeby mogły podejmować decyzje, które są transparentne. Jest wiele różnych mechanizmów, które wykorzystujemy z dobrociejstwa tej technologii.
A to jeszcze wracając do poprzedniego tego tematu, który jest waszym klientem docelowym, czy ja z tego będę mógł jakoś skorzystać, czy ja będę mógł na tym zaoczędzić dzięki temu, że wy to robicie, czy są jakieś plusy dla klienta kowalskiego typowego, czy ja będę płacił mniej za prąd, kiedy to wejdzie i zacznie działać, takie praktyczne jakby. . . To wszystko robimy, tak naprawdę. I gdy się robi po to, żeby zarobić. Tak. I tutaj wziąć ta dnugia scena, coś z tego będzie miała. Modell biznesowy, który chcemy dostarczyć jest taki, że nasi klienci będą mogli skorzystać z rozwiązania, które założenie jest już tańcze, tak żeby oni mogli dostarczyć tańsze rozwiązanie swoim klientom, ale na koniec dnia chociażby spłudzianie energetyczne.
Nie, spłudzianie energetyczne, nie mogę o tym powiedzieć. To tam przechodów dołączają to spłudzianie energetycznej, pod razu masz energię o 40% tańszą. Dlaczego? Komu nie płacę? To mi, możecie mi płacę. Albo komu mniej płacę. Myślę, że nawet 80% tańsza, ale. . . 40% będzie ok. Ale to jest z perspektywy opeksowej, czyli jak sobie porównasz cenę od jednego z czterech największych dostawców i porównasz sobie cenę energii, którą masz spłudzianie, nawet jesteś w stanie przy niektórych sytuacjach aż mieć 80% oszczędności operacyjnej. Wynika to z kilku powodów. Jest to model wspierany zarówno przez Unię, i również przez Polskę, ponieważ pozwala rozwiązać problem nadwyżek energetycznych w sieci.
Ostatnio po EZ zdecydowało bardzo duże skoki nabiegcia wynikające w słonecznych dniach, więc prowadziło możliwość przekierowywania, że jest sieć zagrożona, i żeby przekierować energię w ziemię. Bo nie ma po prostu automatycznych mechanizmów, które pozwalają zarządzić tą energię. Więc jedyne rozwiązanie jest takie po prostu uziemić taką produkcję i to jest strada. Magnojemy wtedy energię. Dokładnie, magnojemy wtedy energię. Dlaczego 40% nie odpowiedzialne do pytania? Skąd jest ta organizacja? Dlatego, że przez samo państwo, z perspektywy współdzielni energetycznej, jest wyrzuconych szereg opłat związanych z dystrybucją TN. Szczególnie tłumaczeń dystrybucji. Tak, nie ma tych zespołów. I tak dalej i tak dalej. I płacisz mniej na dystrybucji, możesz mniej na to waży, bo nie każdy wie, że energia to tak naprawdę są dwa składniki. Koszt dystrybucji, sieci.
To tak upraszamy. I na tym jest energia jako towar i w współdzielniach energetycznych to jest niesamowite, że ty będziesz mógł sprzedać energię swojemu samyszedłowi i to jest legalne. To były jedno z pytań, czy prawa na to pozwala? Właśnie prawo na to w tym momencie pozwala. Tak naprawdę tutaj często są zarzuty, że nie ma posunięta wirtualnego. Tak nie ma, ale współdzielnie energetyczne są prawnie uregulowane. I to jest jedyna możliwość, kiedy można sprzedać energię sąsiadowi. Można sobie postawić farmę fotowoltaiczną w współdzielni i wszyscy członkowie mogą używać energii, korzystając z tej samej sieci dystrybucyjnej. Czyli nie ciągniemy żadnych kabli, się nie zajmujemy. Działania w tej infrastrukturze, która już działa.
My działamy na tej infrastrukturze, która już działa i pozwalamy zorganizować taką współdzielnię i ją rozliczyć. Bo teraz jest inwestor takiej farmy fotowoltaicznej i są konsumenci. Chodzi o to, aby inwestor zarobił, żeby ci konsumenci mieli rzeczywistą oszczędność na tym. A problem jest kolosalny. Dowiedzieliśmy przez ostatni rok, kiedy ceny energii chodziły na, jeżeli chodzi o okrotność w górę i w dół. Trudno jest zaprojektować jakikolwiek budżet z perspektywy biznesu, jeżeli mamy wysoko energetyczny biznes. Mamy jakoś fabrykę, która coś produkuje. Ona nie może wiedzieć, czy za miesiąc będzie płacić. Zarabia, czy będzie dopłacać do biznesu. To jeszcze przerwa. Czemu to teraz nie działa? Czemu ludzie sobie nie korzystają teraz? Korzystają, ale w małym procencie, z którego prawo nas pozwala.
W tym momencie nie ma realne nie tego software'u. Większość rozliczeń jest w Polsce zgodnie z prawem. Ale one są po prostu nie wdzięczne. Ja uważam, że jest inny problem. Problem jest taki, bo to de facto wynika z mindsetu, świadomości. Ja robię ten przykład, podawać, on nie jest najszczęśliwszy, ale trafny. Jak przyszła pandemia, to de facto wszyscy się przerzucili na pracę zdalną. Bo nagle się zmieniła świadomość. I teraz jesteśmy w takiej sytuacji, że energia staje się zasobem, o której będziemy musieli walczyć. I to nie będzie coś na zasadzie takiej, że ja wiem, że ta energia jest tania i nie będę musiał się tym przejmować.
Na dzień dzisiejszy, już na dzień dzisiejszy, w biznesie jest tak, że kto zdobędzie tani prąd, to wygrywa przewagę konkurencyjną. Proszę męci niedługo, niestety, odczują to, bo ceny zostaną uwolnione prędzej czy później. I to jest taki po prostu problem, że będziemy musieli zabiegać o tani prąd i to wtedy każdy będzie szukać rozwiązań. I to jest chyba taka odpowiedź, gdzie jesteśmy. Do tej pory to wszystko jeszcze siedzi w głowie. Prawo nawet pozwala, to tak jak powiedziałeś, że nie ma softuaru. To jest kluczowe tak naprawdę, bo wszystko jest ok, jeżeli te spółdzielni mają kilku użytkowników, ale te spółdzielnia. . . Spójkamy się w piątek, dogadamy się i tak dalej.
Tak, jak ma 3-4 to jest ok, ale spółdzielnie mogą działać na terenie 3 mili, mogą mieć do 1000 użytkowników. W tym mówimy o biznesach i normalnych domostwach. Więc to już jest bardzo złożone rozliczenie. Bez odpowiedniego softuaru, który bierze pod uwagę statut, spółdzielni, bo ona tak jak się rządzi statutem, to nie da się tego zrobić. A aktualnie nie ma rozwiązań, które by były do tego przygotowane. Jest jeszcze jedna wartość. Tutaj wspomnieliśmy przed nagraniem, że wszedł projekt ustawy, który jeżeli przejdzie, to będzie pozwalała na zmianę dostawcy energii. Wszystkiego do 24 godzin, taryfy dynamiczne, tam jest poszerzony koncept energietyki obywatelskiej, klastry, posuny wirtualne, zbiorowe i tak dalej.
To co jest istotne i to co daje nam technologia blockchain, to korzystając z naszego rozwiązania, twoje dane są zawisywane w blockchainie. I chcąc przejść do innego dostawcy, te dane są twoje. Będziesz mógł po prostu je wykorzystać, negocjując kontrakt z innym dostawcą energii. Mam swój ser danych, swoją historię danych, ile z używałem, czego z używałem. I mogę po prostu pójść z tauronu do PGE, po prostu gdzieś tam negocjować albo założyć innym modem. Mało tego, powstają tzw. systemy EMS, czyli takie Energy Management System, czyli wykorzystują dane historyczne o produkcję, zrzucię energii. One będą mogły nałożyć model, w jaki sposób ty powinienes korzystać z energii, żeby ta energia była jak najtańsza dla ciebie, żebyś mógł na niej zarobić.
I to wiecie, ten sky's the limit, jak się mówi. My w tym momencie próbujemy zrobić tą pierwszą część, czyli po prostu dostarczyć rozwiązania, które wykorzystuje blockchain, jaja, te rozwiązania, które de facto do tego idealnie się nadarją. To zanim jeszcze w tej długiej części porozmawiamy sobie o technologii, to może kończąc tą pierwszą część, to na jakim etapie jest cały produkt? Mówimy tutaj o jednym produkcie, czy jeden projekt, to jest Sipoli, ale w środku jest tam 5 rozwiązań innych, które są sprzedawane poszczególnym klientom, albo dla końcowego konsulenta. Na jakim etapie to jest? Czy mówimy o white paperze tak ładnym? Nie, nie, nie. Czy mówimy o czymś, co już działa, a może już zarabia? Nie mówimy o white paperze.
Ja w ogóle miałem zacznie od tego, tak się umaraliśmy, że ja powiem o tym, że popełniłem na poprzednie, choć się błąd. To jest mój błąd prywatny, że zaufałem sobie jakoś głupio, że w tamtym sezonie, w tamtej hostie będą już działały i zarabiały projekty te, które mają połączenie z realnym biznesem i ta wycena będzie po prostu wpływała na to, czy token jest wyżej czy niżej ze swoją ceną. No i tak się nie okazało, że tak nie wyszło. No ale mówiliśmy o tym, że właśnie wprowadzenie chociażby Miki teraz, już jest sklepnięta na kilku dni, spowoduje to, że realne biznesy się w końcu będą mogły tworzyć i realny pieniądz tego sektora, taki ogół, jakim się otaczamy na co dzień, będą mogły wejść.
Nie będą bały o to, że za tydzień się regulacja zmienia, bo w ogóle nie będą się obawiała, że nie ma tych regulacji. I od tego to wszystko powinno się rozpocząć. Nie mówimy w tym momencie o whitepaperze i jakiejś tam whiteboardzie, że sobie tutaj robimy budżet. A to jest tło wirtualne. Tylko rzeczywiście mamy kodu, który działa i który już ma remy. To jest bardzo ważne do powiedzenia. Więc tak, jest to program nie działający. Ja akurat Kamil też wierzyłem trochę tak jak ty, ponieważ myśmy zaczęli robić projekt w hoście i wierzyliśmy, biorąc pod uwagę naszą też historię. My prowadzimy firmę od 10 lat programistyczną, więc mamy dość długi background programistyczny. Mamy tutaj szereg ludzi, z którymi pracujemy.
To wierzyliśmy, że to jest ten moment, więc nie jesteś odosłoniony. Ale to był powód, dlaczego zaczęliśmy ten projekt i dlaczego jesteśmy tu, gdzie jesteśmy. Dlatego mamy produkt, który już działa. Działa jego jedna z funkcjonalności, ale te wszystkie funkcjonalności platformy są jak klocki Lego. One się uzupełniają. Na przykładu mamy spółdzielnię energetyczną, gdzie mieszka grupa ludzi, bo spółdzielą inwestycje albo używają jakiegoś inwestora, który nie wybudował tą farmę fotowoltaiczną. W tym momencie wszyscy chcą jeździć samochodami, ale nie ma publicznych ładowarek do samochodów. Więc my staramy się rozwiązać spektrum problemów w energetyce z perspektywy dostarczenia tego prądu przy różnych odbiornikach, które są po stronie odbiorcy. To jeszcze druga część tego pytania. Czy to już na siebie jakoś zarabia? Albo czy na tym już jakoś zarabiacie? Tak, mamy.
Z perspektywy inwestora przyszłego, ten token, o którym sobie gdzieś tam rozmawiamy i tak dalej. Są przychody. Ja nie mówię teraz, że to zarabiacie o te miliony i tak dalej, ale czy na tym etapie już, jakby to gdzieś tam. . . No tak, właśnie powiedziałam, że z rady wyraźnie. . . Jest realny cash flow. Jest Kena Energia, używa naszego software'u. To jest software, który działa już od pół roku. Tak? Tak. Więc tak. Ja bym tu jeszcze dodał jedną rzecz, bo ty powiedziałeś o tych projektach, które wnoszą wartość, łączą real world, use cases z blockchainem. To tego nie było rzeczywiście podczas poprzedniej hosty, ponieważ był problem z regulacjami. Tak. Regulacje w Europie są, checked.
W tym momencie otwiera się okno dla inwestorów, partnerów instytucjonalnych biznesu, bo dla nich krypto to był showstoper po prostu. Wielu dyskusji. A słyszałem, że jeszcze tak, fajne robicie, fajny produkt, ale jak się na piątek spotkania pojawiał temat token, to nagle było uuuu, nie, bo prezes się nie zgadza, bo ktoś się nie zgadzał. Słuchaj, oni też mają problem, jak mają zaksięgować to, bo to, wiesz, o takich rzeczach mówimy. To jedne problemy po prostu. Tak. I jeszcze jedna rzecz, żeby tak jakby złapać, co my próbujemy osiągnąć, to jest tak, że my oferujemy rozwiązanie w modelu SaaS, software as a service, subskrypcyjnym, że ty chcąc skorzystać z rozwiązania, możesz, ale nie musisz płacić tokenem, czyli możesz zapłacić normalnie w piatach, złotówkach, euro i tak dalej.
Część z tej opłaty subskrypcyjnej jest skup. . . znaczy, z części tej opłaty subskrypcyjnej jest skupowany token i on jest redistribuowany do ekosystemu. O tym następnym razem porozmawiamy. I to jest kluczowa kwestia, że my nie ściągamy użytkowników rynku energetycznego do tego, żeby byli inwestorami. I to chociażby jest problem wielu projektów w poprzedniej hossy, na przykład Neurald Boken, bo oni mieli po prostu ten model źle zrobiony i nie byli w stanie wytłumaczyć tych wszystkich rzeczy użytkownikom, dlaczego ktoś ma inwestować token, żeby skorzystać z rozwiązania. I to jest też ten rozwiązek, tak naprawdę. Myśmy analizowali tę przestrzeń, szczególnie energetyczną i patrzyliśmy na te ich modele. To są fajne projekty. To jest też jeden z powodów, dlaczego się tym zajęliśmy.
Ale tak jak Grzesiek powiedział, ławka jest w kłódkach. Rzeczywistość weryfikuje po prostu, że nie wszyscy będą inwestować, nie wszyscy będą korzystali z krypto, szczególnie z jakichś tam pojedynczych projektów. Bitcoin może jeszcze, Ethereum może jeszcze, ludzie o tym wiedzą, słyszą, ale jak mówimy o projekcie kolejnym jakimś, nie jest niewiadomo na pierwszych stronach gazet, to już ten temat jest oczywiście cięższy. Dobra panowie, myślę, że pierwszą część mamy ze sobą. Wstęp zrobiony. W drugiej części porozmawiamy sobie bardziej o tokenie, o technologii blockchain, o tym z czego wykorzystacie, jak działa ta aplikacja, która jest, działa, jakby i tak dalej. Trochę o nodach, bo to też jest temat związany właśnie z tym projektem. I tyle.
Dziękuję wam serdecznie za pierwszą część, a z wami widzimy się w dalszej części materiału. Dalsza część pewnie za jakiś tydzień na kanale. Hej. Dziękuję. Dzień dobry. .