TRANSKRYPCJA VIDEO
Dla tego filmu nie wygenerowano opisu.
Dzień dobry, dzień dobry. Dzisiaj rozmowy branżowe prosto z Investcuffs. Jest ze mną Dominik, Chain4Energy. Dzień dobry, witam Cześć! Nowy projekt, który sprawdzamy jako Kryptek i poobserwujemy was od jakiegoś czasu Projekt dla mnie może trudny, może intrygujący Może trochę inny, ale zanim przejdziemy do Chain4Energy, jakbyś powiedział parę słów, jak w ogóle długo pracujecie nad projektem, kto jest w teamie, jak wygląda wasz zespół Ok, nad projektem pracujemy w sumie od połowy 2021 roku, to były pierwsze przymiarki.
Kikow zrobiliśmy pod koniec 2021 na JTexie, to jest listopad i w zasadzie development już rozpoczął się od tego momentu po zebraniu Presida Eee Jeżeli chodzi o zespół, to zespół jest w dużej części oparty o inżynierów, którzy ze mną współpracują jakieś 20 lat, są to bardzo doświadczeni ludzie Ja zajmuję się software managementem właśnie ponad 20 lat, tak samo. . . software developmentem, tak samo zarząd, można powiedzieć, tego projektu. Mamy bardzo mocny zespół adwajzorów technicznych z perspektywy energetyki. I tam są zarówno naukowcy, jak i osoby, które zajmowały najwyższe stanowiska i zajmują nadal najwyższe stanowiska w bardzo dużych firmach energetycznych w Polsce, w wielkiej czwórce też m.
in którzy wszystkie nazwy rozpoznają Mamy też sporą ilość adwajzorów z perspektywy Krypto zarówno z Cosmos SDK, na którym jesteśmy Sovereign Blockchain'em, opartym o Cosmos SDK, jak i z przestrzeni finansowej i funduszy Dzięki temu jesteśmy w stanie też kształtować naszą ofertę Staramy się zrobić to w rozumiały sposób dla przeciętnego człowieka, co jest dość bardzo dużym Będziemy wnikać w szczegóły Jesteście projektem, który Ma być w konkretnej branży, ma mieć konkretny produkt, ma rozwiązywać konkretne problemy Sporo projektów gdzieś tam robi to samo co robią wszyscy. Czym tak naprawdę jest Chain Foreign Energy? Jakiej branży dotykacie i jakie tak naprawdę problemy ma rozwiązać Wasz projekt? No i oczywiście dlaczego to jest na blockchainie Oczywiście.
Chain4Energy jest projektem blockchainowym, który koncentruje się na transformacji energetycznej, czyli staramy się rozwiązać wyzwania i problemy, które przed którymi stajemy w ramach zdecentralizowanej energetyki, bo na tym polega w dużym stopniu ta transformacja Decentralizowana energetyka i już tutaj zaczynam się zastanawiać o co tutaj chodzi. Tak, energetyka jest decentralizowana. Transformacja jakby oparta o Zielony Ład, który jest wynikiem Unii Europejskiej tak naprawdę, ona w dużym stopniu intensyfikuje budowanie zdecentralizowanej energetyki, czyli powstawanie prosumentów oraz społeczności energetycznych, które się samobilansują co pozwala zmniejszyć produkcję CO2 do atmosfery. Więc są bardzo wysokie oczekiwania z perspektywy Unii Europejskiej. No i jak każdy kraj, który jest w Unii Europejskiej, w tym Polska, również musimy to wdrażać.
No i wyzwanie, które się pojawia, to jest po prostu odpowiedni software, który adresuje tą nową architekturę, bo to jest nowa architektura sieci energetycznej Jeżeli chodzi o sam produkt, to kto tak naprawdę może być waszym klientem, z czego może dokładnie skorzystać, tak żebyśmy żebyście też wiedzieli tak naprawdę po co jest ten produkt i dla kogo jest debykowany Może My się koncentrujemy na takich trzech przestrzeniach. Jedna przestrzeń, o której powiedziałem, to jest ta zdecentralizowana energetyka. Druga przestrzeń to. . . Naszymi rozwiązyniami chcemy zaadresować wahania i wysokie ceny energii, z którymi mamy ostatnio do czynienia. I również trzecia przestrzeń to To są problemy związane z ładowarkami tak naprawdę z perspektywy elektromobility.
Ich jest po prostu za mało I dla każdej tej przestrzeni mamy produkt, który działa zarówno z perspektywy zdecentralizowanej energetyki, to mamy produkt, który aktualnie jest wykorzystywany na rynku przez Kernoenergia i obsługuje prosumentów. Mamy tam 400 400 plus użytkowników, jakby mamy tendencję rosnącą, no po prostu dochodzi do transformacji i ci użytkownicy naturalnie przychodzą Budujemy spółdzielnię energetyczną i tutaj mamy naprawdę. że można współdzielić. To jest taki temat przynajmniej dla mnie nowy i dość trudny. Tak, tak. Raczej Tu chciałbym uniknąć jednej rzeczy, bo wszystkim się koleżarzy spółdzielnia i z tymi głosowaniami, które mamy w mieszkaniach i nie do końca wiemy, czy to ma sens i tak dalej. To troszeczkę inaczej działa.
Jest to Jest to Organizacja, która jest bardzo intensyfikowana przez Unię Europejską i zarówno przez państwo polskie jako członek. Nasza oferta jest szczególnie na Unii Europejskiej skoncentrowana, ponieważ To pozwala zbliżyć produkcję energii z jej konsumpcją. Czyli popyt i podaż jest lokalny, co pozwala na bilansowanie energii.
Jest to bardzo intensyfikowane przez Unię i dzięki odpowiednim zarządzaniu, źródłami i konsumpcją lokalnie jesteśmy w stanie zrobić bardzo dużą oszczędność oszczędność z modeli matematycznych i symulacji, ona jest nawet do poziomu 83% oszczędności na kWh energii, którą mamy, więc to jest dość duża oszczędność To jest złożone, do tego trzeba mieć odpowiedni software, nie da się tego zrobić na kartce i tu pojawiamy się my Tak jest Jesteśmy w Krakowie na Inwest Cuffsach i tak dzisiaj trochę pojeździliśmy. Patrzymy na te elektryczne samochody.
To jest taki temat Yyy Polacy chyba nie chcą kupować, nie wiedzą gdzie to ładować, nie ma stacji, czy ta materia to jest też coś, co chcecie wprowadzić do publicznego użycia, żeby to bało się znaleźć? stało się bardziej powszechne? Tak, jak najbardziej. Raczej też bardzo silnie wierzymy i też, że transformacja elektromobilności jako takiej to jest element, który jest nieodwracalny już. Jesteśmy na takim etapie, że jest nieodwracalny, ale mamy bardzo duży problem, że Problem takiego kury i jaja, żeby kupić sobie samochód, który jest mimo wszystko dość dużym wydatkiem, samochody są droższe od samochodów. Tesla teraz potaniała, jak będziesz chciał kupić, to jest na promocji. Dobrze, biorę.
Ale jest problem, bo nie ma miejsc do ładowania publicznie dostępnych i tak naprawdę Na podstawie badań mamy 13 samochodów, a tych samochodów jest dość mało to mamy 13 samochodów na jedną publiczną ładowarkę. Publicznie dostępnych ładowarek jest mało ulice, które są nieruchliwe, gdzie rzeczywiście stoją samochody, ta gęstość ładowarek powinna być no, no, no większa, tak żeby parkując samochód, można było go sobie podpiąć po prostu do ładowarki i naradować w zasadzie w każdym miejscu. No, to prąd elektryczny to nie jest To jest paliwo, które musimy w bezpieczny sposób przechowywać i ono może być w jednym miejscu.
Tak naprawdę to jest paliwo, które może być dostępne wszędzie jest to jakby też niska świadomość społeczna z perspektywy regulacji, że to jest możliwe i brakuje systemów, które odpowiednio to intensyfikują. No i tutaj też mamy ofertę, która adresuje to na początku z przestrzeni takiego sąsiedzkiego, sąsiedzkiej wymiany energii, ale de facto produkt będzie rozwijany na szersze spektrum rynku Dla mnie obecnie Chain4Energy, przynajmniej tak jak ja na to patrzę, to jest przede wszystkim edukacja.
Ja chcę też poznać wasz projekt, uczyć się od was, bo nie mamy tego projektu na rynku i teraz chcemy Sporo projektów kopiuje pewne rzeczy, mamy tak naprawdę często projekty, które możemy łatwo sklasyfikować Wy wkraczacie w taki temat, który dla wielu osób na pewno z rynku krypto też jest nowy. To są te problemy, być może, na które na co dzień nie zwracamy uwagi Ja będę chciał się zaangażować w wasz projekt. Wiem, że jest możliwość postawienia moda, macie token. Jakbyś powiedział parę słów, tak naprawdę jakie dzisiaj w ogóle mamy możliwości, jeżeli ktoś powie tak, jest to fajny temat, związamy z energetyką, jest to temat przyszłościowy.
Więc jak to generalnie wygląda, co dzisiaj my możemy jako inwestorzy również tutaj podziałać? Tak, jako inwestorzy. To może zacznę po kolei, gdzie jesteśmy z perspektywy samego blockchaina, czyli jej użycia blockchaina, bo przede wszystkim tak, mamy blockchain, który jest oparty kosmosu SDK, mamy mainnet, który jest rozłożony z oseverin blockchain globalny Mamy 75 walidatorów wokoło świata, tak można powiedzieć. I mamy swój token Projekt zresztą od samego początku jest projektem oparty o token. Tokeny są wymintowane przez spółkę szwajcarską i jesteśmy w trakcie, zaraz zaczniemy public sale, a więc to jest na pewno Jesteśmy w trakcie private sale'a, a zaraz zaczniemy public sale'a. Więc jest to przestrzeń, której będziemy informować niedługo, jakie są reguły, jak to będzie przebiegało i tak dalej.
Więc to jest miejsce, w którym mogą ludzie na pewno dołączyć po prostu przez bezpośredni kontakt mamy kanały zarówno na Telegramie, na Discordzie. To poproszę o kontakt bezpośredni do mnie, czy do Grześka, który jest też cofunderem projektu. Jeżeli ktoś jest zainteresowany privatem, możemy porozmawiać o ticketach. Tylko to są wersje, które Wydaje mi się, że Jeżeli mamy patrzeć na przyszłość rynku kryptowalut, na przyszłość blockchaina, to rzeczywiście potrzebujemy projektów, które będą łączyć klasyczny model biznesu, rozwiązywać pewne problemy I tutaj też chciałbym dopytać, bo dla mnie też są to i te nowe rzeczy jaką ten token ma użyteczność, jaką będzie wykorzystywany w waszym produkcie, żebyśmy sobie jasno Jeżeli chodzi o użycie tokena, to token nasz jest używany do zabezpieczenia sieci.
To jest jedna rzecz podstawowa, czyli mamy konsensus prów o stake, mamy fee od użycia tokena i to jest fee, które płacą nasze przedsiębiorcy nasze produkty, Software as a Service. Wspieramy funkcjonalności takie jak Guarantee of Origin i trakowanie energii, co pozwala nam docelowo zrobić tak zwane granulowane certyfikaty pochodzenia energii Mamy zarówno. w opartym o kosmos, więc pozwala nam to na integrację z innymi blockchainami, kosmos ecosystem. Mamy tokenizację energii i swap energii Przejdziemy na przykład tutaj myślę, że w ogóle to zagadnienie samej tokenizacji energii rozwiniemy w kolejnych filmach, bo wiele rzeczy się tokenizuje.
Ale ja wam powiem ci szczerze, że zanim poznałem Chain for Energy Nigdy nie myślałem o tym, że energię można tokenizować i że są tutaj takie problemy, które w ogóle można rozwiązywać w ten sposób Tak, tokenizacja energii jest ciekawym elementem z perspektywy handlu, takiego handlu niewielkiego tą energią. Czyli mamy handel na przykład w spółdzielni energetycznej i mamy handel międzysąsiedzki. W tym momencie stworzenie, użycie tego giełdy, którą mamy towarowej w państwie dla retaila jest po prostu niemożliwe Natomiast stworzenie takiego lokalnego rynku marketplace'u jest jak najbardziej potrzebne. Dla mnie to jest też właśnie temat nowy, bo dla mnie to było scentralizowane.
Widziałam jednego operatora, przychodzę, mam energię w domu i Trzeba się zagłębić, żeby w ogóle zrozumieć, że to może być zecentralizowane. I nie wiem, przykład Mam działkę gdzieś tam na wiosce, mógłbym coś tam założyć, mógłbym założyć tu współdzielnię nadwyżki prądu sprzedawać i rozumiem, że wytrzymało Wasza platforma będzie tym narzędziem dzięki któremu będę mógł w sposób prosty i szybki rozliczać. Tak, będziesz mógł to zrobić zgodnie z polskim prawem energetycznym, to jest najważniejsze, bo ono na to pozwala w tym momencie.
I w ramach spółdzielni, jak najbardziej będziesz mógł na przykład sprzedać swoją nadwyżkę do małego biznesu, ktoś prowadzi warsztat samochodowy w tej samej chwili i on ma rzeczywiście zapotrzebowanie i on od Ciebie kupi to, a ja ją zakontraktuję i będzie Ci za tą nadwyżkę płacił cenę, za która Ci odpowiada. I to jest legalne OK, czyli można tutaj, to daje dużo możliwości. Trzeba zrozumieć, że my, my, my spółdzielnie mają do tysiąca podłączeń, tysiąc podłączeń na obszarze trzech gmin. Tam nie tylko ludzie mieszkają, tam są ludzie też pracują, mają małe biznesy, ktoś ma stolarnię, ktoś ma Ktoś ma warsztat samochodowy, ktoś ma. . . To jest moje kolejne pytanie.
W jaki sposób Chain4Energy tak naprawdę chce właśnie edukować i pozyskiwać klientów na tą platformę? Bo też wydaje mi się, że dostęp do tej wiedzy, do informacji o Was, że są takie rozwiązanie, nie jest taki prosty. W jaki sposób chcecie tutaj też wypłynąć z tym tematem Jeżeli chodzi o platformę, to my współpracujemy z organizacjami, które zajmują się zakładaniem i prowadzeniem takich spółdzielni energetycznych. Więc to jest pierwszy kierunek dojścia docelowo do członków tej spółdzielni musimy mieć prezesa, a musimy mieć kogoś, kto tym jest w stanie zająć, kto pomoże ją założyć.
Na dzień dzisiejszy jest to papierowa robota, nie da się jej tak do końca zautomatyzować, chociaż jest to nasza ambicja, ale ten proces jest niegotowy do automatyzacji. Więc my dajemy możliwość rozliczania, rozliczania tego tradowania, rozliczania tych członków spółdzielni, którzy jako spółdzielnia są jednym prosumentem dla spółki obrotu. To są elementy, które są bardzo złożone z perspektywy obliczeniowej no i do tego musi być software, który odpowiednio to adresuje Czy wasza platforma też będzie takim miejscem, gdzie. Będę mógł znaleźć kogoś od kogo w swojej okolicy. Tak. Będę mógł nabyć właśnie Tak, naszym celem jest Mamy scenariusz Ty, Maćku, potrzebujesz Masz bardzo wysokie rachunki od Twojego dostawcy energii. Chodzisz na naszą platformę. . .
Koparki u mnie wyłączone, wyłączyłem je w 2018 roku. No właśnie, a chcesz je na nowo włączyć i coś tam kopać, tak? Więc najlepiej by było Ci zmniejszyć koszty energii, zresztą energie nam rosną, więc poszukanie w Twojej okolicy działającej spółdzielnie NMG. Czyli to będzie trochę taki marketplace. Tak i Ty będziesz miał biorąc pod uwagę, jeżeli wejdziesz do tej spółdzielni, to już będziesz miał tańsze opłaty, bo tam jak masz energię, to masz opłaty za samą energię, masz tam opłaty takie, no to nie są tylko opłaty dystrybucyjne, bo tam spektrum jest szersze, ale Duża część tych opłat jest po prostu przez państwo wyzerowana dla członków spółdzielni.
I to jest ten zarobek T-WiT Nie dość, że będziesz mógł skorzystać od sąsiada, który ma przewymiarowaną fotowoltaikę On tobie da tą energię po niższej cenie niż dostaniesz to od jakiejś tam wielkiej spółki obrotu, to jeszcze mniej zapłacisz za dystrybucję niż wziąłbyś docelowo od tej dużej spółki obrotu. Myślę, że wiele osób z tego filmu się w ogóle dowie, że kupność, sprzedaż, w ogóle handel energii bo jest legalny, że można to robić i można na tym również zarabiać Jest to raczej To nie jest do końca handel, to jest po prostu sama definicja tej spółdzielni, sama spółdzielnia musi być, członkowie muszą wyjść na zero.
Spółdzielnia sama w sobie nie ma zarobiać, ale ona składa się z członków i tam może być inwestor, który buduje źródło, infrastrukturę, źródło i tak dalej korzysta z sieci dystrybucyjnej, czyli nikt nie ciągnie dodatkowych kabli, a reszta jest konsumentów, którzy kupują po prostu biorą od niego energię i oni są członkami spółdzielni i wychodzą na zero, ale ten inwestor zarabia pieniądze, a ci, co kupują od niego energię, mniej płacą. Mają w lepszej cenie.
Dokładnie Na koniec chciałem zapytać, oczywiście pod filmem macie White Paper, macie wszystkie informacje o projekcie Chain4MRG Natomiast chciałem też zapytać W jakim dokładnie jesteście teraz miejscu? Ile tak naprawdę jest już zrobione na dzień dzisiejszy? Ile tego produktu możemy zobaczyć, a ile jest jeszcze do zrobienia? I jakie są też najbliższe wasze plamy? Co pokażecie w najbliższym czasie? My mamy już produkt działający komercyjnie, jeden z tych produktów. To jest ten pierwszy dla prosumentów, tak jak mówiliśmy On działa w Kenoenergia, jest to spółka obrotu, która obsługuje prosumentów i rozliczamy w tym momencie ich klientów. Tak naprawdę cały system rozliczeniowy to jest produkt, który dostarczyliśmy. Jesteśmy w trakcie robienia współdzielni energetycznej na roadmapie.
Ona jest podjęta powinna być dostarczona w Q3? roku, o ile dobrze pamiętam i na Q2 tego roku będziemy mieli ten MVP elektromobilności, czyli ten taki neighbor socket sharing oparty o nasz system Ciema nie można po prostu za token naładować sobie energię, ale to mówimy o MVP tak naprawdę to będzie ewoluować do FIAT-a, będzie oczywiście się zmieniać Chcę zaznaczyć jedną rzecz legitną firmą, mamy dużo ekspertów z energetyki i współpracujemy też z bardzo dobrymi biurami prawniczymi energetycznymi.
Często powstają projekty tak naprawdę, które myślą co zrobić i robią produkt, a u was Chain for Energy wynika z potrzeby tego, że są pewne rzeczy, które które można zrobić, trzeba zrobić i które są też przyszłościowe Tak, raczej wiesz, zawsze jest wizja ważna, ważne jest to znalezienie potrzeby, tak? I to było w 2021 roku, gdy zaczynaliśmy. Widzieliśmy, że mamy niesamowitą transformację, niesamowity rozwój w energetyce i jesteśmy jeszcze jakby na początku drogi. Mi się wydaje, że jeżeli chodzi o transformację jesteśmy jeszcze wcześniej niż krypto. To tak można porównać. Ja też dzisiaj na paru wywiadach powiedziałem, że jesteśmy bardzo wcześnie, to Wy jesteście jeszcze wcześniej.
Tak, znaczy w ogóle to chodzi jeżeli chodzi o samą transformację. I tą potrzebę widzieliśmy, jak weszliśmy w tą przestrzeń, i przestrzeń energetyczną, doszło do nas, że to rzeczywiście jest bardzo skomplikowany i złożony materiał. Dlatego mamy silne wsparcie od ekspertów energetycznych i od ekspertów od prawa energetycznego. To jest niesamowicie ważne do podkreślenia, czyli my nie jesteśmy chłopcami tylko co mają marzenie Robicie w branży, gdzie macie specjalistów od tego tematu. To jest częsty problem projektów krypto, że chcą robić rzeczy, na których tak naprawdę się nie znają.
Trzeba brać pośredników, trzeba brać osoby, które będą robić Produkt Czyli u was są osoby, które znają się na temacie, siedzą w temacie, są ludzie doświadczeni i blockchain to jest ta droga, którą przyjęliście, żeby rozwinąć rozwijać właśnie ten temat. Tak, to jest nic dodać, nic ująć Meczku. No dokładnie jest tak jak ten. Mamy bardzo mocne te fundamenty można powiedzieć i merytoryczne i programistyczne. No i mamy też fajną etokonomię. Zapraszam wszystkich do oglądnięcia No właśnie, też będą materiały, będziemy oczywiście noda stawiać kryptoekipy, także warto to przejrzeć.
Będziemy przegumać White Paper, będziemy przegumać Pitch Deck, bo jest sporo, sporo informacji i Tak jak nagrywam wywiady zawsze na luzie, to powiem dzisiaj też, no słuchajcie, ja też się uczę. Więc ten wywiad nie jest taki łatwy Jest to nowy temat, tak naprawdę to jest też coś co jest samo w sobie wyzwaniem z perspektywy blockchaina i wymagało od nas dość dużej. starają się zawsze zaklasyfikować projekt do jakiejś grupy. Czy Chain4Energy w ogóle ma dzisiaj konkurencję na rynku? Czy to jest na tyle innowacyjne, na tyle mowe, że wy w ogóle startujecie z czymś, co nie jest? to po prostu nie ma konkurencji na dzień dzisiejszy.
Nie, raczej trudno mówić o konkurencji tak naprawdę, bo są projekty, które mają dłuższą historię od nas. To jest na przykład Energy Web Token, Power Ledger i ten rynek blockchainowy to nie jest w energetyce coś, co powstało dwa lata temu, bo te projekty były w tym momencie powstały w 2018 roku, ale one troszeczkę inaczej adresowałyby te problemy, bo my My jakby koncentrujemy się na zbudowaniu produktów dla energetyki, wykorzystując rzeczywiście otwarty blockchain. Nawet jak wymieniam te produkty, o których ja powiedziałem wcześniej, no to One mają troszeczkę inne podejście do tego. Inni bardziej koncentrują się na blockchainie, a inni koncentrują się bardziej na produkcji.
Rozumiem, że jeżeli chodzi o ramy działalności projektu, no to skupiacie się na polskim rynku, tak? Czy to jest zakres międzynarodowy? Nie, nie. To jest zakres absolutnie międzynarodowy, bo jakby transformacja energetyczna to nie nie jest coś co dzieje się tylko i wyłącznie w Polsce. Z perspektywy Unii Europejskiej, dlatego Unia Europejska jest naszym początkowym celem, oczywiście marzeniem są jeszcze Stany Zjednoczone, bo oni mają też bardzo duży budżet na transformację energetyczną Ale łatwiej jest zaadresować rynek Unii Europejskiej, bo on jest po prostu w miarę spójny, bo Unia Europejska swoimi regulacjami i dyrektywami wymusza regulacje na członkach Unii.
No i to prawo energetyczne robi się po prostu z tej perspektywy jest dużo bardziej spójna Dziękuję za dzisiaj, myślę, że moglibyśmy rozmawiać godzinami. Oczywiście na kanale Kryptekipy będziecie mieli kolejne materiały. Będzie się działo dla mnie temat nowy, ale czasami mam coś takiego przy projekcie, że chcę się zagłębić i rzeczywiście przynajmniej nie wiem, nie wiem, jak Wam, ale to jest temat, który ja chcę się zagłębić i zatem się edukować, bo może być naprawdę ciekawe. Ja, Maćku, muszę Ci serdecznie podziękować, że Ty zamierzasz poświęcić czas dla nas i zagłębić się w projekt. Jest to przyjemność.
Wydaje mi się, że to dla całej społeczności będzie mega lekcja, bo nawet jak pokazujemy nowe deksy, nowe gier, produkty, które już znamy, bo tak naprawdę to jest mielenie tego samego na różnych ekosystemach. Tutaj mamy projekt, który dla mnie jest nowy, inny Ale to co też powiedziałeś, że Ta zmiana i tak przyjdzie, bo Unia to wymusza. I teraz jeżeli mamy projekt, który chce w tych ramach działać Dla mnie Ja zawsze marzyłem, żeby zrobić projekt Boxer's in Nowy, który ma takie realne znaczenie, jest takim połączeniem realnego świata i tego świata wirtualnej digitalizacji wartości To.
Tak naprawdę sprawdzając projekty, nawet często pod moimi filmami ludzie piszą tak naprawdę a po co ten projekt, po co kolejny projekt? Myślę, że pod tym filmem o Chain4Energy takich pytań raczej nie doświadczymy. Dziękuję bardzo. Dzięki .