TRANSKRYPCJA VIDEO
Dla tego filmu nie wygenerowano opisu.
Rzeka Modła przestanie zagrażać. Z udziałem wiceministra infrastruktury Grzegorza Witkowskiego uroczyście zakończono niezwykle ważną inwestycję związaną z zabezpieczeniem przed zalewaniem przez rzekę Modłę Ostrówca Świętokrzyskiego i gminy bodzechów. Ta inwestycja, którą Gospodarstwo Wody Polskie realizują, dofinansowanie mająca ponad 12,5 mln złotych, w sumie przekraczająca całość 14,5 mln złotych, ma za zadanie w czasie bezbrań tej rzeki wyhamowywać tą falę powodziową poprzez stworzenie zapór, a jednocześnie też i polderów zalewowych, także nieodległym tutaj zbiorniku w Cięsocicach. Ta fala powodziowa ma już być na tyle spostrzona, żeby ten zbiornik mógł tą falę podjąć i nie zagrażać tym mieszkańcom jak i Ostrówcowi. Obradował Świętokrzyski Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej.
Podczas ostatniego w tej kadencji posiedzenia podsumowano działalność tego organu wspierającego samorząd województwa w procesie koordynacji i monitoringu rozwoju ekonomii społecznej. Od 2016 roku staramy się, aby podmiotów ekonomii społecznej powstawały jak najwięcej, dlatego też w perspektywie 2014-2020 środki przeznaczone na ośrodki wsparcia ekonomii społecznej to była kwota 26 mln złotych. Mając na uwadze jak wiele jest do zrobienia, w nowej perspektywie zabezpieczyliśmy kwotę 66 mln złotych. 60% to będą środki przeznaczone na tworzenie miejsc pracy w podmiotach ekonomii społecznej. W skład komitetu wchodzą przedstawiciele samorządów, sektora nauki i biznesu oraz instytucji działających na rzecz rozwoju ekonomii społecznej. Ulica Ałagowska w Rakowie zostanie zmodernizowana.
Podpisaliśmy umowę na budowę odcinka drogi w ciągu drogi wojewódzkiej 756 i to będzie przebudowa pełna łącznie drogą, chodnikami i ścieżką rowerową. Jest to inwestycja od dawna oczekiwana przez mieszkańców Rakowa, bo na pewno przyczyni się ona do bezpieczeństwa, do bezpiecznego poruszania się przy naszej drodze wojewódzkiej, ale także w ramach tej inwestycji droga wojewódzka zostanie też zmodernizowana, zostaną poprawione też zjazdy do posesji. Całkowity koszt inwestycji to ponad 8 mln 200 tys. zł. Rozpoczęcie prac planowane jest w kwietniu. W ramach 23. Targów EkoTech Departament Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Marszałkowskiego zorganizował konferencję Razem Tworzymy Eko Świętokrzyskie. Dyskusji uczestników przysłuchiwał się wicemarszałek Marek Bogusławski.
Wspieramy naszych mieszkańców do tego i zachęcamy, żeby stosowali fotowoltaikę, wymieniali piecyna ekologiczne, żeby nasze działania szły w kierunku oszczędzania, jeśli chodzi o dyn, odpady, o środki, które mogą nam zagrażać w naszym środowisku. O roli Sołtysa w rozwoju obszarów wiejskich rozmawiano podczas konferencji w wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Spotkanie w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Sołtysa zorganizował marszałek Andrzej Będkowski. Ugruntowani w naszej tradycji naszego państwa, bo już od XII wieku pojawia się rola Sołtysa. Ona teraz się zwiększa. Sołtysi są jednostkami pomocniczymi dla samorządów gminnych, których funkcjonują. To, że mieszkańcy zaufają jednemu, jednej osobie Sołtysowi, ale on sobie dobiera też rady słoweckie i wspólnie razem pracują nad tym, co jest istotne i potrzebne dla mieszkańców.
27 marca odbędzie się 58. sesja sejmiku województwa świętokrzyskiego. Tematykę projektów uchwał, które będą procedowane przybliżył podczas briefingu przewodniczący sejmiku województwa Andrzej Próś. Radni pochylują się nad projektem uchwały przygotowaną przez zarząd województwa w sprawie określenia wysokości opłat za przeprowadzenie egzaminu państwowego na prawo jazdy w województwie świętokrzyskim. Kolejny projekt uchwały zakłada pomoc finansową dla gmin w formie dotacji celowej na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych. Uchwała przewiduje wsparcie dla 39 gmin na łączną kwotę 1 490 000. W kolejnym punkcie zajmiemy się projektem uchwały w sprawie dotacji celowej dla miasta Kiercen dofinansowania organizacji 50. Międzynarodowego Harcewskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. Budżet tego festiwalu planowany na około 1 400 000.
Przy konsultacjach wsparcie z budżetu województwa do organizacji na chwilę obecną to będzie 150 000 zł. Obrady rozpoczną się o godzinie 10 i będzie je można śledzić za pośrednictwem platformy esesja. tv. Marszałek Andrzej Bendkowski oraz członek zarządu województwa Tomasz Jamka podpisali umowy na dofinansowanie działalności trzech wojewódzkich organizacji pozarządowych upowszechniających rozwój sportu i kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Jest to wojewódzka federacja sportu, szkolny Związek Sportowy i Ludowe Zespoły Sportowe. Rzecz dotyczy pomocy i zorganizowaniu imprez orandze wojewódzkiej i eliminacji do mistrzostw krajowych. Związki sportowe również będą miały zabezpieczone środki na szkolenie obozowe kadry województwa świętokrzyskiego.
Wiemy jak sport jest ważny, a poza tym widzimy efekty tego wsparcia, bo nasi zawodnicy zajmują wysokie miejsca w różnych zawodach sportowych, czy to wojewódzkich, czy ogólnopolskich. Bardzo się z tego cieszymy i na pewno nadal będziemy kontynuować to wsparcie. Łączna kwota wsparcia to 665 tysięcy złotych. W Nowej Słupi powstaje kolejna atrakcja turystyczna regionu Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich Łysa Góra. Będzie on łączył w sobie formułę nowoczesnego muzeum z salami wystawowymi, kinem, strefą edukacyjno-rozrywkową oraz zewnętrznym afiteatrem. Postęp prac obserwował marszałek województwa Andrzej Bendkowski. Obiekt ściśle związany będzie z dziedzictwem kulturowym regionu. Odwiedzający będą mogli poznać lokalne legendy, baśnie i nity oraz ich nawiązania do bogatej historii Gór Świętokrzyskich.
Koszt inwestycji to około 21 milionów złotych, w tym dofinansowanie unijne wyniesie prawie 13 milionów złotych. Już wkrótce atmosfera przedświątecznej radości i moc inspiracji zagoszczą podczas tradycyjnego wielkanocnego kiermaszu ekonomii społecznej. Na stoiskach wystawców pojawią się niepowtarzalnie ręcznie robione stroiki, dekoracje oraz upominki związane z tematyką świąt Wielkiej Nocy. Wszystkie produkty wykonane zostały przez podmiotę ekonomii społecznej, m. in. warsztaty terapii zajęciowej, zakłady aktywności zawodowej czy współdzielnie socjalne. Wraz z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej oraz partnerami kiermaszu serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu. Całkowity dochód ze sprzedaży prac zostanie przeznaczony na rehabilitację i integrację społeczną jego uczestników. Wielkanocny kiermasz ekonomii społecznej odbędzie się 27 i 28 marca w największych instytucjach publicznych na terenie Kielc.
Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia stolic i zakupów niepowtarzalnego rękodzieła, które ozdobi świąteczne stoly. Bądźcie Państwo w tych dniach z nami i razem wspierajmy ideę ekonomii społecznej w naszym regionie. .
Informujemy, że odwiedzając lub korzystając z naszego serwisu, wyrażasz zgodę aby nasz serwis lub serwisy naszych partnerów używały plików cookies do przechowywania informacji w celu dostarczenie lepszych, szybszych i bezpieczniejszych usług oraz w celach marketingowych.